7 szesnastowiecznych zasad dobrego wychowania

0
1777

Dzisiaj przedstawiamy 7  podpowiedzi na temat savoir vivre’u od słynnego Erazma z Rotterdamu.

 

7 szesnastowiecznych zasad dobrego wychowania

(Zdjęcie)

Niewiele jest nowych prawd dotyczących szczęścia. Największe umysły w historii skupiały się na zagadnieniu szczęścia, jednak często trudność stanowi przekucie zgromadzonej przez nich wiedzy na odpowiednie zachowanie. Mimo tego, dosyć jasne jest, jakie zachowanie może uczynić nasze życie szczęśliwszym.

Listy porad dotyczących szczęśliwego życia również krążą po świecie od długiego czasu. Zachwyciłem się odkryciem kilku takich list z przeszłości. Wśród nich znajdowały się: „Porady dla rozweselenia się” Sydney’a Smitha z 1820 r., „Jak być szczęśliwym” Francisa Bacona z 1625 r., oraz „Jak podobać się w towarzystwie” Lorda Chesterfielda z 1774 r.

W swojej rozprawie „De Civilitate Morum Puerilium Libellus”, która była podręcznikiem dobrych manier dla dzieci, Erazm podał 7 zasad, którymi należy kierować się w kontaktach z innymi ludźmi. Stworzył on tę listę ok. 1500 r., ale jego rady nie uległy przeterminowaniu.

Według Erazma z Rotterdamu nie powinieneś…
1. plotkować
2. opowiadać niemiłych historii
3. chełpić się
4. popisywać się
5. próbować pokonać innych podczas kłótni
6. wchodzić innym w słowo
7. być zbyt ciekawskim

Co dodałbyś do tej listy? Ja musiałbym dodać takie punkty:

8. nie „licytować się” (mam na myśli mówienie czegoś w stylu: „Nie przesadzaj, to nic takiego, poczekaj, aż usłyszysz, co mnie się przytrafiło”).

9. nie próbować skierować rozmowy na twój ulubiony temat, jeśli inne osoby nie mają na jego punkcie takiej obsesji jak ty.

Teraz twoja kolej!

[via]