7 sprytnych sposobów na toksyczne osoby

0
12830
Paweł Grodowski 7 sprytnych sposobów na toksyczne osoby

Nie pozwól, by toksyczne osoby weszły ci na głowę.
Uwolnij się od nich raz na zawsze.

Znoszenie zróżnicowanych stanów emocjonalnych humorzastych ludzi potrafi być dużym wyzwaniem. Ważne jednak, by pamiętać, że niektórzy z nich mogą właśnie przechodzić trudny okres w życiu. Być może są chorzy, zdenerwowani lub czegoś im brakuje – miłości czy wsparcia emocjonalnego. Powinniśmy słuchać takich osób, wspierać je i opiekować się nimi (chociaż niezależnie od przyczyny ich negatywnego zachowania, czasem będziemy musieli bronić się przed ich wyskokami).

Istnieje również inny rodzaj irytującego postępowania: gdy mamy do czynienia z toksycznymi tyranami, którzy wykorzystują swoje wahania nastroju, by nas zdenerwować i zmanipulować. To typ humorzastego zachowania, który prowadzi do ciągłego znęcania się i cierpienia. Obserwując takie osoby, zauważamy ich przesadny egocentryzm. Priorytet związków, w jakich się znajdują, zależy od tego, w jakim stopniu można wykorzystać je do własnych potrzeb. To właśnie ten typ toksycznego zachowania, któremu chcemy się tu bliżej przyjrzeć.
Jesteśmy przekonani, że wahania nastroju (podobnie jak popularne mailowe „łańcuszki”) są czymś, czym pod żadnym pozorem nie powinno się nękać drugiego człowieka. Jak więc najlepiej radzić sobie ze skutkami takich nieustających zachowań? Oto kilka sprytnych sposobów radzenia sobie z toksycznymi osobami.

1. Daj sobie z nimi spokój

Jeżeli znasz kogoś, kto stale destrukcyjnie dyktuje wokół siebie atmosferę emocjonalną, powiedz sobie wprost: ta osoba jest toksyczna. Gdy cierpisz z powodu jej zachowania, a twoje współczucie, cierpliwość, rady i poświęcona uwaga nie pomagają, nie mówiąc o tym, że człowieka takiego wydaje się nic nie obchodzić, zadaj sobie pytanie: „czy potrzebuję go w swoim życiu, czy nie lepiej dać sobie z nim spokój?”.
Po usunięciu z życia toksycznych osób o wiele łatwiej jest odetchnąć z ulgą. Jeżeli wymagają tego okoliczności, zrezygnuj z toksycznych kontaktów. Poważnie – trzeba być silnym i wiedzieć, kiedy powiedzieć: „dość!”. To wcale nie znaczy, że czujesz do takiej osoby nienawiść lub źle jej życzysz, ale po prostu troszczysz się o siebie.
Zdrowy związek opiera się na wzajemności; ważne jest zarówno dawanie, jak i branie, ale trzeba w tym zachować właściwe proporcje. Jeśli już z jakiegoś powodu musisz koniecznie utrzymywać kontakty z toksyczną osobą, zastanów się nad zastosowaniem którejś z pozostałych porad.

2. Przestań udawać, że toksyczne zachowania są OK

Jeżeli nie zachowamy należytej ostrożności, toksyczne osoby mogą wykorzystać swoje wahania nastroju, by osiągać własne cele, ponieważ – czasem łatwiej jest ustąpić, niż słuchać ciągłego zrzędzenia. Nie daj się oszukać, toksyczne zachowania nie są OK. W tej sytuacji krótkotrwały spokój na dłuższą metę oznacza problemy. Irytujący nas ludzie nie mają wówczas motywacji do zmiany swojego postępowania. Od tej pory przestań poddawać się ich zachowaniu. Nie chodź przy nich na palcach i zrezygnuj ze znajdowania usprawiedliwień dla nieustannych awantur.
Ciągłe histerie i negatywne nastawienie nie są czymś, co warto znosić za wszelką cenę. Jeżeli ktoś, kto ukończył 21 rok życia, nie potrafi konsekwentnie zachowywać się jak rozsądny, odpowiedzialny człowiek, może nadeszła pora na kolejny krok.

3. Postaw się

Postaw się i wyprostuj kark. Niektórzy dla własnych korzyści zrobią wszystko, nawet kosztem innych – wepchną się do kolejki, zabiorą pieniądze lub inną własność, będą się znęcać i lekceważyć, zrzucać winę na innych itp. Nie można się na to zgadzać. Większość zdaje sobie sprawę, że robi źle, i po reakcji otoczenia szybko wycofuje się ze swojego postępowania. W różnych sytuacjach międzyludzkich poszczególni ich uczestnicy zwykle milczą, aż ktoś się nie odezwie, dlatego właśnie ODZYWAJ SIĘ.
Niektóre toksyczne osoby wykorzystują gniew jako sposób wpływania na innych, nie odpowiadają, gdy próbujemy z nimi porozmawiać, lub przerywają i zaczynają z wrogim nastawieniem mówić o ważnych dla nas rzeczach. Głośny protest przeciwko takiemu zachowaniu może je zaskoczyć lub nawet wytrącić z równowagi, ponieważ zostaje wtedy przekroczona granica ich własnego terytorium. Mimo to musisz zareagować.
Brak odpowiedzi na toksyczne postępowanie potrafi być jedną z głównych przyczyn wpadnięcia w sieć manipulacji dlatego postaw się. Otwarta krytyka negatywnych zachowań może natomiast czasem sprawić, że toksyczna osoba zrozumie zły wpływ swoich działań. Możesz powiedzieć na przykład coś takiego:
• „Widzę, że jesteś zły. Czy coś cię martwi?”.
• „Chyba cię nudzę. Uważasz, że to, co mówię, nie jest ważne?”.
• „Twoje zachowanie mnie denerwuje. Czy tego właśnie chcesz?”.
Taka bezpośredniość może rozbroić osobę, która korzysta ze swoich zmiennych nastrojów jako metody manipulacji, a powyższe stwierdzenia potrafią przygotować grunt pod próbę pomocy, o ile człowiek taki naprawdę zmaga się z poważnym problemem.
Nawet jeśli spotkasz się z odpowiedzią typu: „O co ci chodzi?” i zaprzeczeniem, przynajmniej sprawisz, że twój rozmówca zauważy, że jego zachowanie jest dla innych problemem, a nie tylko uniwersalnym narzędziem manipulacji. (Przeczytaj książkę: Toxic People).
Jeżeli jednak nadal będą wypierać swoją winę, pora na radykalniejsze kroki.

4. Postępuj asertywnie

Twoja godność może być atakowana i podle wyśmiewana, ale nie można cię jej pozbawić, o ile sam z niej nie zrezygnujesz. Wystarczy znaleźć siłę do obrony swoich granic i postępować asertywnie.
Pokaż, że nie pozwolisz, by cię obrażano i lekceważono – przyjmij stanowczą postawę i postępuj asertywnie. Tak naprawdę, to nigdy nie osiągnąłem wielkich sukcesów, starając się przywoływać prawdziwie toksyczne osoby (te najgorsze z najgorszych) do porządku, gdy te stale rzucały we mnie obelgami. Najlepszą odpowiedzią, jaką otrzymałem, były szydercze słowa: „przykro mi, że wziąłeś to do siebie”. Dużo skuteczniej jest definitywnie z uśmiechem zakończyć rozmowę lub po prostu nagle ją uciąć. Daje to jasny przekaz: małe złośliwości nie przynoszą żadnych korzyści i nie godzisz się na gierki toksycznej osoby.
Humorzaści ludzie zatruwają atmosferę, co może dotknąć także ciebie, o ile na to pozwolisz. Jeżeli spróbujesz porozmawiać z nimi na argumenty, ale nic to nie da, nie wahaj się odejść i nie zwracać na nich uwagi, dopóki nie zaczną zachowywać się właściwie.

5. Nie bierz toksycznego zachowania do siebie

To nie ty jesteś problemem, lecz oni. PAMIĘTAJ o tym.
Toksyczne osoby będą często starały się twierdzić, że wina leży po twojej stronie. Biorąc pod uwagę to, że wielu z nas nie radzi sobie dobrze z poczuciem winy, nawet najmniejsza sugestia, że zrobiliśmy coś źle, może narazić na szwank naszą pewność siebie i osłabić determinację. Nie pozwól, by cię to dotknęło. Nie możesz brać toksycznego zachowania do siebie.
Pamiętaj o wolności, jaką zyskujesz, gdy nie bierzesz takich spraw do siebie. Toksyczne osoby zachowują się negatywnie nie tylko względem ciebie, ale i pozostałych ludzi. Nawet gdy dana sytuacja wydaje się całkiem osobista – i doznajesz osobistej zniewagi – najczęściej w ogóle cię to nie dotyczy. To, co ludzie z wahaniami nastrojów mówią i robią, a także ich opinie, to wyłącznie odbicie ich wnętrza. (Omawiam z Angel ten problem bardziej szczegółowo w rozdziale o związkach w naszej książce, 1,000 Little Things Happy, Successful People Do Differently).

6. Stosuj praktyczne współczucie

Czasem sensownym rozwiązaniem może być okazane współczucie toksycznym osobom, które przechodzą przez trudny okres lub są po prostu chore. Nie ma co do tego wątpliwości – niektórzy z nich są naprawdę zdenerwowani, mają depresję lub różne choroby psychiczne czy fizyczne, ale nadal ważne jest oddzielenie prawdziwych przyczyn ich zachowania wobec ciebie od tych fałszywych. Jeżeli pozwolisz na wszystko, co tacy ludzie robią, tylko dlatego, że mają jakiś problem lub coś im dolega, nawet jeśli chodzi o depresję, wykorzystywanie trudnej sytuacji do własnych korzyści może być dla nich zbyt kuszące.
Wiele lat temu pracowałem jako wolontariusz w szpitalu psychiatrycznym dla dzieci. Byłem mentorem pewnego chłopca o imieniu Dennis, u którego zdiagnozowano chorobę dwubiegunową. Jego zachowanie było czasem skandaliczne i często wulgarnie wyzywał osoby wokół siebie, gdy przechodził swoje ataki. Nikt jednak nie próbował reagować na te wybuchy – również, do pewnego momentu, ja sam. W końcu Dennis był zwykłym „świrem” i nie dało się z tym nic zrobić, prawda?
Pewnego dnia zabrałem go do parku, gdzie mieliśmy pobawić się piłką. Po godzinie naszej małej wycieczki chłopiec swoim zwyczajem zaczął rzucać we mnie obelgi. Zamiast je zignorować powiedziałem: „przestań mnie wyzywać. Wiem, że jesteś dobrym człowiekiem i stać cię na więcej”. Dennisowi opadła szczęka. Stanął jak wryty i po kilku sekundach się opamiętał. Odpowiedział: „przepraszam, że byłem niemiły, panie Marku”. Stosuj zatem praktyczne współczucie, gdyż jest to dużo lepsze rozwiązanie niż po prostu brak reakcji.
Nauka, jaka z tego płynie, jest taka, że nie można nikomu „pomóc”, pozostawiając takie zachowanie bez reakcji tylko dlatego, że toksyczne osoby zmagają się z różnymi problemami. Wielu ludzi przechodzi przez wielkie trudności bez zatruwania atmosfery wokół siebie. Prawdziwe współczucie jest możliwe tylko wtedy, gdy ustalimy pewne granice. Usprawiedliwianie wszelkich zachowań jest na dłuższą metę zawsze niezdrowe i niepraktyczne. (Przeczytaj: Who’s Pulling Your Strings?)

7. Nie zapominaj o swoich potrzebach

Jeżeli musisz żyć lub pracować z toksyczną osobą, koniecznie znajdź czas na relaks, odpoczynek i regenerację, nie zapominaj o swoich potrzebach. Odgrywanie roli „odpowiedzialnego, racjonalnego dorosłego” w obliczu zmienności nastrojów potrafi być wyczerpujące, a niedostatek ostrożności może sprawić, że toksyczność dotknie także ciebie. Jeszcze raz zwracam uwagę, że nawet ludzie z prawdziwymi problemami i chorobami mogą dostrzec istnienie twoich potrzeb, co oznacza, że możesz uprzejmie się ulotnić, gdy tego potrzebujesz.
Zresztą po prostu na to zasługujesz. Masz prawo do swobodnego zebrania myśli, bez zewnętrznej presji i toksycznego zachowania; bez problemów do rozwiązania, granic do utrzymywania i osobowości do zadowolenia. Czasem musisz dać sobie trochę czasu z dala od świata, który nie obdarza Cię nim wystarczająco obficie. Dlatego tak ważne jest, abyś nie zapominał o swoich potrzebach – w przeciwnym razie toksyczność osób może Cię wciągnąć.

Pora na ciebie…

Jakie są twoje doświadczenia z toksycznymi osobami? Co robisz, by radzić sobie z ich zachowaniem? Podziel się swoimi spostrzeżeniami, dodając poniżej komentarz, to jest pora na ciebie.

 

Zdjęcie:Paul Stevenson/Flickr

 

Zobacz również:
Psychosomatyka chorób: jakie są konsekwencje negatywnych emocji
Lewa kontra prawa półkula mózgu
7 pomysłów na przezwyciężenie złych chwil
Jeśli jesteś nieszczęśliwy, popełniasz jeden z tych 4 błędów
8 sposobów na natrętne myśli