7 rzeczy, których powinieneś przestać oczekiwać od innych

0
1816
7 rzeczy, których powinieneś przestać oczekiwać od innych

Nie znalazłem się na tym świecie, aby spełniać wasze oczekiwania,
a wy nie jesteście na tym świecie, by spełniać moje
– Bruce Lee

Największe rozczarowania w naszym życiu są często wynikiem niesłusznych oczekiwań. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o nasze relacje i interakcje z innymi.

Odpuszczenie twoich oczekiwań wobec innych ludzi znacznie zmniejszy niepotrzebne frustracje i cierpienia, zarówno w ich życiu, jak i twoim, i pomoże skupić się na rzeczach, które są naprawdę ważne.

 

Oznacza to, że nadszedł czas aby…

 

  1. Przestać oczekiwać, że będą się z tobą zgadzać

Zasługujesz na to, by być szczęśliwym.  Zasługujesz na to, by żyć ekscytującym życiem. Nie pozwól, by opinie innych ludzi sprawiły, że o tym zapomnisz. Nie żyjesz na tym świecie po to, by sprostać oczekiwaniom innych, ani nie powinieneś uważać, że inni są tu po to, by sprostać twoim. W rzeczywistości, im bardziej aprobujesz swoje własne decyzje w życiu, tym mniej poparcia potrzebujesz od innych.

Musisz odważyć się być sobą i podążać za swoją własną intuicją, jakkolwiek przerażające lub dziwne mogłoby się to wydawać. Nie porównuj siebie z innymi. Nie zniechęcaj się przez ich postępy lub sukcesy. Podążaj własną ścieżką i pozostań wierny swoim własnym celom. Sukces polega na tym, aby przeżyć swoje życie szczęśliwie na swój własny sposób.

 

  1. Przestań oczekiwać, że będą szanować cię bardziej, niż ty sam szanujesz siebie

Prawdziwa siła jest w duszy i duchu, nie w mięśniach. Polega na wierze i ufności w to, kim jesteś i gotowości do działania według tego. Postanów teraz, w tej minucie, nigdy więcej nie błagać nikogo o miłość, szacunek i uwagę, które powinieneś okazywać samemu sobie.

Dziś spójrz na siebie w lustrze i powiedz: „kocham cię i od teraz mam zamiar postępować według tego”. Jest ważne bycie życzliwym dla innych, ale jest nawet bardziej ważne, by być życzliwym dla siebie. Kiedy praktykujesz miłość własną i szacunek do samego siebie, dajesz sobie możliwość bycia szczęśliwym. Kiedy jesteś szczęśliwy, stajesz się lepszym przyjacielem, lepszym członkiem rodziny, lepszym sobą (szczegółowy opis w pierwszym rozdziale książki: 1000 Little Things Happy, Successful People Do Differently).

 

  1. Przestań oczekiwać (i potrzebować) tego, by cię lubili

Możesz czuć się niechcianym i niegodnym jednej osoby, ale będziesz bezcenny dla innej. Nie zapominaj nigdy o swojej wartości. Spędzaj czas z tymi, którzy cię doceniają. Bez względu na to, jak dobry będziesz dla ludzi, zawsze znajdą się negatywne osoby, które będą cię krytykować. Uśmiechnij się, zignoruj je i rób swoje.

W tym szalonym świecie, który stara się uczynić cię takim, jak każdy inny, najtrudniejszą bitwą, jaką kiedykolwiek będziesz musiał stoczyć, jest bitwa o to, by być sobą. I gdy wygrasz tę bitwę, nikt nie będzie taki jak ty. Czasem ludzie przezywają cię, ponieważ jesteś „inny”. Ale to jest zupełnie nieistotne. Cechy, które czynią cię innym, są cechami, które czynią cię tobą i właściwi ludzie będą cię za to kochać.

 

  1. Przestań oczekiwać od innych, że dostosują się do twojej idei tego, kim są

Kochanie i szanowanie innych oznacza pozwolenie im być sobą. Kiedy przestaniesz oczekiwać od innych ludzi, by byli jacyś w pewien określony sposób, możesz zacząć doceniać ich.

Zwróć szczególną uwagę i szanuj ludzi za to, kim są, a nie za to, kim chciałbyś, by byli. Większości ludzi nie znamy w połowie tak dobrze, jak nam się wydaje, a prawdziwe poznanie kogoś jest dużą częścią tego, co czyni go wspaniałym.  Każda istota ludzka jest niezwykła i piękna; to tylko kwestia cierpliwego spojrzenia, by to dostrzec. Im bardziej poznasz kogoś, tym bardziej będziesz zdolny, by spojrzeć poza ich wygląd i zobaczyć piękno tego, kim naprawdę są. Przeczytaj The Mastery of Love.

 

  1. Przestań oczekiwać, że inni będą wiedzieć, o czym myślisz

Ludzie nie potrafią czytać w myślach. Nigdy nie będą wiedzieli, jak się czujesz, dopóki im nie powiesz. Twój szef? Tak, on nie wie, że masz nadzieję na awans, ponieważ nie powiedziałeś mu jeszcze o tym. Ten słodki facet, z którym nie rozmawiałaś, bo jesteś zbyt nieśmiała? Tak, zgadłaś, on nie dał ci szansy, ponieważ ty po prostu nie dałaś jej jemu.

W życiu musisz komunikować się z innymi regularnie i efektywnie. I często musisz otworzyć swoje struny głosowe i powiedzieć pierwsze słowa. Musisz mówić ludziom, co myślisz. To takie proste.

 

  1. Przestań oczekiwać, że się nagle zmienią

Jeżeli masz nadzieję, że określone zachowanie kogoś, na kim ci zależy, zniknie po pewnym czasie, to tak prawdopodobnie nie będzie. Jeżeli naprawdę potrzebujesz, by coś zmienili, bądź szczery i wyłóż karty na stół, tak aby ta osoba wiedziała, jak się czujesz i czego potrzebujesz.

W większości jednak nie jest możliwa zmiana ludzi i nie powinieneś próbować tego robić. Albo zaakceptujesz to, kim są, albo wybierzesz życie bez nich. To może wydawać się trudne, ale nie jest. Kiedy próbujesz zmienić ludzi, często pozostają tacy sami, ale kiedy nie próbujesz ich zmienić i pozwolisz im być takim jakimi są – zmienią się stopniowo w najpiękniejszy sposób. Ponieważ to, co naprawdę się zmienia, to sposób, w jaki ty ich widzisz.  (Przeczytaj A New Earth)

 

  1. Przestań oczekiwać, że będą „ok”

Bądź milszy, niż to konieczne, dla każdego, kogo spotykasz; jest to pewnego rodzaju walka z samym sobą. Każdy uśmiech lub czyn skrywa skomplikowaną i nadzwyczajną wewnętrzną walkę – taką samą, jak twoja własna.

Pamiętaj, że przyjmowanie twojego światła nie oznacza ignorowania twojej ciemności. Jesteśmy oceniani za naszą zdolność do pokonywania przeciwności i niepewności, a nie unikania ich. Wspieranie, dzielenie się i wnoszenie swojego wkładu w życie innych ludzi jest jednym z największych cudów życia. To dzieje się naturalnie, jeśli na to pozwolimy, ponieważ wszyscy mamy bardzo podobne marzenia, potrzeby i problemy. Kiedy to zaakceptujemy, świat stanie się miejscem, gdzie możemy spojrzeć komuś w oczy i powiedzieć: „Jestem zagubiony i cierpię,” a wtedy oni mogą pokiwać głową i powiedzieć: „Ja też” – i to jest w porządku. Ponieważ niebycie „ok” cały czas jest zupełnie normalne.

 

Refleksje

Ludzie rzadko zachowują się tak, jak chcesz. Miej nadzieję na najlepsze, ale spodziewaj się mniej. I pamiętaj, że wielkość twojego szczęścia będzie wprost proporcjonalna do twoich myśli i tego, jak myślisz o rzeczach. Nawet jeśli sytuacja albo relacja nie działa obecnie w ogóle, jest wciąż warta wysiłku, jeśli czujesz coś nowego albo uczysz się czegoś nowego.

 

Twoja kolej…

Co można dodać do tego wpisu? Czego powinieneś przestać oczekiwać od innych? Pozostaw komentarz poniżej i podziel się swoimi myślami ze społecznością.

 

Zdjęcie:Franklin Hunting/Flickr

Zobacz również:
60 rzeczy, które powinieneś zrobić przed śmiercią
50 rzeczy, które każdy powinien umieć
12 rzeczy, które powinieneś móc powiedzieć o sobie
30 rzeczy, które zrestartują Twoje życie
30 rzeczy, które należy przestać sobie robić