7 prostych kroków w kierunku zostania dobrze oczytanym

0
3230

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych postanowień nt. rozwoju osobistego jest częstsze czytanie.

Czytanie to wspaniały sposób na rozruszanie mózgu, wzbogacenie słownictwa, lepsze zrozumienie siebie oraz innych kultur, a na dodatek delektowanie się fajnymi historiami! Co zatem cię powstrzymuje?
Może to, że nie byłeś w bibliotece od kilku miesięcy albo myślisz, że nie masz czasu, by czytać więcej? Niezależnie od tego, co przeszkadza ci w sięgnięciu po książkę, poniższe wskazówki pomogą ci wrócić do ciekawych lektur.

7 prostych kroków w kierunku zostania dobrze oczytanym

(Foto: Tumblr)

1. Spiesz się powoli

Jeżeli nie masz czasu na czytanie, prawdopodobnie nie połkniesz jutro rano 150 stron.

Spróbuj czytać 15 minut przed pójściem do snu albo zarezerwować na to część pory obiadowej. Najważniejsze to wyznaczyć sobie czas na czytanie.

2. Dopasuj czytanie do swojego harmonogramu

Jeździsz często samochodem? Zamiast radia słuchaj audiobooków. Uzależnieni od komputera polubią takie serwisy jak DailyLit, które wysyłają mailem książki w wybranych przez ciebie odstępach.

Ciągle podróżujesz? Zainwestuj w czytnik książek elektronicznych, by zawsze mieć przy sobie kilkadziesiąt ulubionych lektur, nie obciążając przy tym w ogóle plecaka.

3. Zdecyduj, co chcesz czytać

Chcesz czytać literaturę klasyczną? Jeżeli tak, nie męcz się, czytając poradniki dla web-developerów (no chyba że to twoje nowe hobby). Czytając z zainteresowaniem nie będziesz odczuwać znużenia.

4. Nie bądź niewolnikiem Listy

Skupiając się na tym co ważne, nie zamykaj się na inne rzeczy. W przeciwnym razie czytanie stanie się przykrym obowiązkiem, nie zaś czymś niezwykle przyjemnym.

Zaufaj swojemu gustowi! Jeżeli przeglądając literaturę klasyczną lub świeżo wydane opowieści poczujesz dreszczyk, nie odmawiaj sobie tej przyjemności i przeczytaj je!

5. Zminimalizuj rozpraszacze

Znajdź spokojne miejsce. Wyłącz swoje gadżety, otocz się murem by nikt ci nie przeszkadzał.
Ludzie się nie obrażą. Opowiesz im później o tej wspaniałej powieści, lecz na razie zanurz się w kartkach.

6. Obserwuj swoje postępy

Wpisuj do notatnika książki, które już przeczytałeś.
Tworzenie notatek nt. tego, co przeczytaliśmy, nawet jeżeli jest to tylko nazwa książki lub jej autor, pomoże nam na dłużej ją zapamiętać i dostarczy informacji o tym, jak blisko jesteśmy osiągnięcia swojego celu.

7. Przekazuj dalej!

Jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, by zostać bardziej oczytanym, to dzielenie się wrażeniami z innymi.

Napisz na swoim blogu streszczenie książki lub dołącz do klubu książki. Kto wie – być może zainspirujesz do zaszycia się z książką kolejną osobę!

[Dumb Little Man]

Dumnym partnerem Lifehackera jest Wydawnictwo Helion (księgarnie Onepress, Sensus oraz Ebookpoint) oferujące tysiące wspaniałych lektur w przystępnej cenie.