7 nawyków wysoce innowacyjnych ludzi

0
689

Z natury ludzie są sobie bliscy. To, co ich od siebie oddala, to przyzwyczajenia. – Konfucjusz

Gdy patrzysz na niezwykle kreatywnych i innowacyjnych ludzi, czy zdarza Ci się pomyśleć, że są obdarzeni jakimś niezwykłym darem? Czy przechodziła Ci przez głowę myśl, że nie powodzi Ci się tak bardzo jak im?

Kreatywność bardziej zależy od psychologii niż intelektu, stąd kreatywności też można się nauczyć.

Właściwie nie ma czegoś takiego, jak bycie bardziej kreatywnym. Przecież jesteśmy kreatywni z natury!

Proponujemy Wam zapoznać się z listą 7 nawyków wysoce innowacyjnych i kreatywnych ludzi, stworzonej na podstawie książki  Scotta Berkuna „The myths of innovation”.

7 nawyków wysoce innowacyjnych ludzi

(davidmach.com)

Oto kilka technik, które pomagają w pielęgnowaniu kreatywności:

1. Uporczywość. Innowacja wciąga bardziej niż wielkie idee.

2. Usunięcie ograniczających zahamowań. Pod wpływem zahamowań psychicznych czujemy się ograniczeni i zaklinowani.

3. Podejmuj ryzyko, popełniaj błędy.

„Geniusz to wynik 1 procenta natchnienia i 99 procent wypocenia”, powiedział Thomas Alva Edison. Mówił też: „nigdy się nie zniechęcam, ponieważ każde odrzucenie niewłaściwej próby stanowi kolejny krok naprzód”.

Pisaliśmy w artykule →7 nawyków nieudaczników, że nieudacznik podejmuje błędne decyzje i widzi negatyw w pozytywie. Szuka porażki jako usprawiedliwienia dla swojej bezczynności.

Wydaje się, że jednym z powodów naszych zahamowań jest nasz strach przed porażką. →5 błędów, które prowadzą ludzi sukcesu do porażki

Pamiętaj też o tym, że wycofywanie się niekoniecznie jest złe.
Soleio Cuervo, facet, który wymyślił facebookowy przycisk „Like”, zauważył pewną rzecz: To, że długo nad czymś pracujesz, wcale nie oznacza, że nie możesz tego porzucić w sytuacji, gdyby pomysł był chybiony. Stracisz o wiele więcej czasu na naprawienie i nadanie odpowiedniej formy temu, co od samego początku mijało się z celem. →5 lekcji kreatywności od twórcy facebookowego przycisku „Like”

4. Ucieczka. Nasze otoczenie może wpływać i wpływa na to, jak się czujemy.
Szukaj kreatywnego otoczenia.

5. Wpisywanie rzeczy do dziennika. Większość innowatorów i kreatywnych ludzi prowadzi dziennik, w którym zapisuje swoje idee oraz przemyślenia.

Wielu ludzi uważa, że prowadzenie dziennika to kompletna strata czasu. A przecież ten doskonały i tani (wystarczy długopis i moleskine) sposób na zagospodarowanie swojego czasu przynosi ogromne korzyści – teraz, ale i w długofalowej perspektywie: →Dlaczego prowadzenie dziennika czyni nasze życie lepszym

Prowadzenia dziennika nie zastąpi ani blogowanie, ani rozmowy z innymi ludźmi. Jest to jeden z →29 sposobów, aby pozostać osobą kreatywną

6. Szukanie wzorców oraz tworzenie kombinacji. Nowe idee powstają na bazie starych.

Pamiętacie, co powiedział Austin Kleon? Każdy nowy projekt jest mieszanką kilku pomysłów.

Narysuj 2 równoległe linie. Oprócz tych 2 białych jest jeszcze czarna pomiędzy nimi. Czyli 1+1=3. (→Chcesz ciekawie pisać i malować? Kradnij jak artysta (i 9 innych zasad, których nauczyłem się sam).

7. Ciekawość. Wielu innowatorów to po prostu ciekawscy ludzie, którzy dociekliwi i lubią rozwiązywać problemy. →Zadziwiający sekret rozwiązywania problemów według Einsteina (oraz 10 konkretnych sposobów na jego wykorzystanie)

[via Think Simple Now]