7 nawyków wysoce doskonałych ludzi

2
2723
7 nawyków wysoce doskonałych ludzi
Czy jesteś zdeterminowany? Czy lubisz się wyróżniać? Uważam, że każdy z nas to robi. Rodzimy się, by być najlepszymi, możemy żyć korzystając jak najlepiej z naszego życia. Możemy być tym, kogo pragną inni ludzie lub wręcz przeciwnie zachowywać się odwrotnie do ich wymagań. Często jednak nie będzie to życie, o którym marzymy i którego pragniemy. Dopiero po latach doświadczeń zdobywamy wiedzę, jak osiągnąć osobistą perfekcję i jak żyć swoim życiem.

Jak mawiał Arystoteles: ,,Jesteśmy tym, co powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem”.

Te nawyki nie są ,,zakorzenione” czy ,,genetyczne”, one są nawykami, które ktoś taki, jak każdy z nas może rozwijać.

Oto nawyki osób wysoce doskonałych. Tak długo, jak ćwiczy się te nawyki, zawsze osiągnie się doskonałość.

 

Myśl o wizji końcowej

Wszystko zaczyna się od końca – cel czy wizja, którą chcesz spełnić. Jeśli nie wiesz, jaki jest koniec, to nie ma mowy, żeby tam dotrzeć, nieprawdaż? Wyobraź sobie, że jesteś w taksówce. Co robisz najpierw, gdy jesteś w taksówce? Może pozdrawiasz taksówkarza, a co dalej?

Mówisz kierowcy, gdzie chcesz jechać, więc może Cię tam zabrać. Podobnie musisz wiedzieć, jaki jest cel, który chcesz osiągnąć, aby się tam dostać. Więc jest istotne, żebyś tworzył wyraźne cele, projekcje, czego pragniesz. Czego pragniesz? Jaki koniec sobie wyobrażasz? Jakie są Twoje cele osobiste i marzenia?

 

Rób, to co kochasz

Kiedy robisz coś, co kochasz, to masz nieograniczone paliwo, które dodaje Ci energii dzień po dniu. Głód osiągania jest lepszy, niż jeśli robisz cokolwiek innego. Co lubisz robić? Nie jesteś jeszcze pewien co jest Twoją pasją, czym jesteś w tym momencie najbardziej podekscytowany? Jeśli możesz wybrać coś do zrobienia, co to będzie? Twoje zamiłowanie i zainteresowanie są paliwem, które poprowadzi Cię w kierunku doskonałości.

 

Pracuj ciężej niż ktokolwiek inny

Nie ma nikogo, kto osiągnął doskonałe wyniki jeżeli ciężko nad tym nie pracował. Ważnym składnikiem doskonałości jest ciężka praca.

Zwykła, nieskażona ciężka praca. Możemy poprawiać metody, wybierać skuteczne strategie i działania, ale ostatecznie musi dojść do tego ciężka praca. Na szczęście, jeśli robisz to, co kochasz (krok 2) praca nigdy nie będzie samą pracą. Nie powinieneś rezygnować z życia towarzyskiego, ponieważ to udaremni twoje cele, ale trzeba będzie ofiarować siebie, żeby osiągnąć sukces.

 

Korzystaj z każdej chwili

Każda chwila się liczy. Doskonali ludzie wiedzą, że czas jest bardzo cenny. To cytat Donalda Trump’a. Powiedział, że czas jest bardziej cenny niż pieniądze, ponieważ można zarobić pieniądze, ale nie można cofnąć czasu. To oczywista prawda. Więc zawsze upewniaj się, że wykorzystujesz w maksymalny sposób każdą chwilę. Trzeba zauważyć, że ten nawyk nie oznacza pracy 24×7 jak maszyna. To nie byłoby prawdziwe zastosowanie tego nawyku. Korzystaj z każdej chwili – odnosi się także do wiedzy: jak odpoczywać i regenerować się, kiedy jest to potrzebne, ponieważ pomoże nam to spacerować dłużej na ścieżce doskonałości.

 

Podejmij działanie, żeby osiągnąć wyniki

Życie doskonałym życiem oznacza bycie zwolennikiem działania. Wiele osób często mówi: ,,Niebo jest ograniczeniem”. Odpowiedź na to może być prosta: ,,niebo nie jest ograniczeniem, my nim jesteśmy”. Jeśli chcemy wzrastać i osiągać świetne wyniki musimy podjąć odpowiednie działania, żeby uzyskać rezultaty, których pragniemy. Dla przykładu, wielu ludzi zgadza się, że główny artykuł w prasie, mediach może znacznie przysłużyć się ich biznesowi, ale wiedzą również, że to wydarzy się tylko, kiedy jest się wystarczająco widocznym.

 

Nieustannie się rozwijaj

Nigdy nie przestawaj się uczyć. Zawsze jest coś, co możemy zrobić lepiej. Możemy posiadać świetne umiejętności i wiedzę, jednak nieważne jak świetne mogą być, trzeba je nieustannie rozwijać. Doskonali ludzie zawsze się uczą, czytają, wystawiają się na nową wiedzę, nowych ludzi, nowe konteksty i rozwijanie swoich umiejętności. Jeśli grałeś w gry fabularne czy wcześniej RPG, powinieneś wiedzieć, że postaci muszą być wyrównane, żeby stać się silniejsze i przejść do następnego poziomu. Podobnie my musimy zawsze się  wyrównywać, żeby osiągnąć perfekcję.

 

Proś o opinię innych ludzi

Nie ważne jak bardzo staramy się poprawiać, zawsze będziemy mieli słabe punkty. Słabe punkty to rzeczy o nas, których nie wiemy i nie możemy ich poprawić, bo tego nie widzimy. Prośba o informację zwrotną jest jednym z najszybszych i najbardziej efektywnych sposobów, żeby coś ulepszyć. Przywiązuj wagę do tego, żeby za wszystko, co robisz zbierać informację zwrotną. Czasami informacja zwrotna jest przewidywalna, czasami nie i wiele razy to prowadzi do objawienia na pewnym poziomie.

 

Nikt nie osiągnie doskonałości, jeśli dąży do przeciętności lub bycia średnim. Doskonałość osiąga się, celując na szczyt. Po ustaleniu sobie wysokich standardów otrzymasz doskonałe wyniki.

Te nawyki pomogą nam osiągnąć doskonałość w życiu i tak długo, jak będziemy je ćwiczyć, będziemy osiągać sukcesy – mniejsze lub większe.

 

Uważacie, że faktycznie wyżej przedstawione nawyki uczynią z was ludzi doskonałych? A może macie coś do dodania? Chętnie przeczytamy o tym w komentarzach – piszcie!

Zdjęcie:The Bui Brothers/Flickr

Zobacz również:
24 pożyteczne nawyki
Jak przeżyć najlepszy rok życia nie wyznaczając ani jednego celu
Zrealizuj ważny cel dzięki porannemu nawykowi
8 zasad, które pozwolą Ci udanie spędzić wakacje
28 sposobów na ułatwienie sobie życia

2 KOMENTARZE

  1. Z tą wizją końcową nota bene nie do końca się zgadzam… Fajnie jest mieć cel, ale przykładowo ja do teraz nie wiem dokładnie co chce osiągnąć, dlatego ciągle czytając o wizualizacji celu końcowego nie wiedziałam jak się za cokolwiek zabrać, bo pomysłów na siebie miałam trylion! Co za tym idzie nie wiedziałam od czego zacząć i bałam się robić ccokolwiek…To było strasznie dołujące… Teraz wiem, żeby robić wszystko to, co mnie uszczęśliwia i co sprawia, że czuję się mimo wszystko bliżej tego CZEGOŚ, o czym jeszcze nie do końca mam pojęcie, a co mam nadzieje zweryfikuje się po drodze :) Powinniśmy bardziej skupić się na dniu dzisiejszym, jutrzejszym, nie myśleć caly czas o wizji końcowej, bo możemy przegapić coś wartościowego ;)