7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey – wprowadzenie

1
1698

Jeśli tak jak ja miewasz, niekoniecznie głębokie, refleksje nad sensem życia swojego i innych, to zapewne odkryłeś potrzebę zmian. Być może jesteś nawet w ich trakcie, poświęcając sporo energii na planowanie i szacowanie możliwości. Jeśli czytasz ten tekst dlatego że jesteś moim znajomym z Facebooka i zamierzasz kliknąć „lubię to” bo jestem fajny, to również dobrze się składa. Po pierwsze dlatego, że mam samych wspaniałych znajomych i miło mi że to czytasz, a po drugie poznasz moją opinię o pewnej świetnej książce.

Gdybym miał wybrać ze wszystkich mi znanych jeden, jedyny przewodnik samodoskonalenia to poleciłbym Stephena Coveya i jego „7 nawyków skutecznego działania” („The 7 Habits of Highly Effective People”).

Stephen R. Covey - 7 nawyków skutecznego działania

Mam wrażenie, że istnieje pewien szablon w tworzeniu tego typu poradników. Na początku krótka historia autobiograficzna obejmująca okresy wzlotów i upadków autora, po czym przechodzi się do opisu łopaty, jej funkcji, konserwacji i możliwości. Ważny jest też moment jej użycia oraz skala. Potencjał drzemiący w łopacie jest nieograniczony, a wszystko zależy od Ciebie. Na końcu są życzenia przyjemnego kopania i dostajemy kopniaka na szczęście z pełnym energii „bierz się do roboty!”.

Pan Covey ujął mnie tym, że zamiast łopaty używa miotełki. Takiej miotełki używają archeolodzy, żeby nie zniszczyć tego co jest ukryte, niespodziewane, tego co łatwo uszkodzić łopatą.
Powolutku odkrywasz sam przed sobą dawno zapomniane konstrukcje, które możesz odrestaurować lub poddać kompletnej destrukcji tym razem świadomie. Twoja delikatna psychika jest odkrywana przed Tobą kawałek po kawałku i to w zasadzie nie w książce a poprzez nią.

I tutaj mała przykrość, jeśli szukasz szybkiego sposobu na poprawę swojej sytuacji: nie stanie się to w jednej chwili. Będzie to wymagało czasu, wysiłku i poświęcenia. Twojego czasu, wysiłku i poświęcenia.
Natomiast w perspektywie masz ogromną szansę być wolnym i spójnym człowiekiem. Wolnym od ograniczeń narzucanych samemu sobie i spójnym w każdym działaniu, niezależnie od sytuacji zewnętrznej kierowanym przez głęboko zinternalizowane wartości.

Wartości są w „7 nawykach skutecznego działania” podstawą, która daje Tobie możliwość bezpiecznego, systematycznego rozwoju. To właśnie one są znakami, które prowadzą do każdego celu. To przez ich pryzmat oceniasz każde działanie, każdą Twoją odpowiedź lub reakcję.
Przykładowo, jeśli jedną z wyznawanych wartości jest szczęście i dobro Twojej rodziny, to mając do wyboru obijanie się w pracy przez większość czasu i nadganianie zaległości w nadgodzinach lub załatwienie wszystkiego w odpowiednim momencie i jak najszybszy powrót do domu, to jasne jest, że wybierzesz to drugie.

Nie będę wymieniał tytułowych 7 nawyków. Jeśli bardzo chcesz, Google na pewno Ci je wyrecytuje. Jednak bez głębszego komentarza mija się to nieco z celem, traci się sedno sprawy, więc nie polecam.

Książka nie powoduje szczególnego rodzaju wstrząsu, które tak jak wszystko inne szybko mija, bo rzeczywistość puka do drzwi przynosząc rachunki i rozwieszając pranie na balkonie. Nie jest efekciarska, pełna sztuczek i pomysłów na życie.  To przecież Twoje życie i cała odpowiedzialność za to, co się w nim dzieje, za jego jakość, spada na Ciebie. W świecie, w którym wszystkiemu są winni żydzi i cykliści może to być małym zaskoczeniem.

Ponieważ książka warta jest nieco wnikliwszego opisu, w następnych siedmiu artykułach opiszę każdy z nawyków oddzielnie. Natomiast jeśli miałeś kontakt z tą książką i zmieniła coś w Twoim życiu lub masz nieco inną opinię na jej temat, to bardzo proszę o komentarz.

[stextbox id=”info” caption=”O autorze” bcolor=”a6d995″]Kazimierz Janeczko jest niestrudzonym poszukiwaczem prostych rozwiązań do zawiłych problemów. Jego główne hobby to testowanie dziesiątek aplikacji tygodniowo dzięki czemu ma wrażenie że robi coś pożytecznego. Z wykształcenia socjolog, pasjonuje się maszynami liczącymi już od 20 lat. Rodzina stanowi dla niego nieustanne źródło inspiracji co ostatnio przejawia się w niedawno odkrytej pasji do pieczenia ciast. Pracuje w angielskiej firmie produkującej łodzie mieszkalne.[/stextbox]

Kazimierz Janeczko - Lifehacker Polska

Kazimierz Janeczko jest niestrudzonym poszukiwaczem prostych rozwiązań do zawiłych problemów. Jego główne hobby to testowanie dziesiątek aplikacji tygodniowo, dzięki czemu ma wrażenie, że robi coś pożytecznego. Z wykształcenia socjolog, pasjonuje się maszynami liczącymi już od 20 lat. Rodzina stanowi dla niego nieustanne źródło inspiracji co ostatnio przejawia się w niedawno odkrytej pasji do pieczenia ciast. Pracuje w angielskiej firmie produkującej łodzie mieszkalne. Najskuteczniejszym środkiem komunikacji z autorem jest Twitter: @KJaneczko