60 rzeczy, które powinieneś zrobić przed śmiercią

0
21678
60 rzeczy, które powinieneś zrobić przed śmiercią

Czy zastanawiamy się, jaki jest nasz życiowy cel? Co chcielibyśmy zrobić czy osiągnąć, żeby nasze życie miało jakąś wartość. Poniżej lista 60 rzeczy, które powinieneś zrobić przed śmiercią.
Zapoznaj się z nią i oceń, czego Ci jeszcze brakuje, a co już możesz skreślić. Nawet jeśli wnioski będą takie, że zrobiłeś niewiele, to przecież nigdy nie jest na późno, żeby zacząć!

 1. Zapanuj nad swoimi emocjami – nikt nie lubi gburowatych ludzi, którzy ciągle narzekają i psują wszystkim nastrój. Z biegiem lat warto nauczyć się panować nad swoimi emocjami i raczej budzić pozytywne emocje, wywoływać na twarzach innych uśmiech, niż ciągle ich dołować i zachowywać się, jakby byli nam coś winni.

  (Zdjęcie: Matthias Ripp/Flickr)
 2. Zadbaj o swoje ciało – jedz smacznie, ale i zdrowo. Postaraj się tym zainteresować, postaw zdrowie nad małe przyjemności, jak słodycze, fast foody czy alkohol. Postaraj się doprowadzić swoje ciało do takiego wyglądu, żebyś był z siebie zadowolony. Nie musisz zostać olimpijczykiem, wystarczy żebyś czuł satysfakcję, bo przecież życie masz tylko jedno.
 3. Naucz się przepraszać – pokaż swoją siłę, przyznając się do błędu, nie udawaj, że wszystko jest w porządku, kiedy zrobiłeś coś nie tak. Ludzie potrafią docenić takie zachowanie.
 4. Wybaczaj ludziom, którzy źle Cię potraktowali – nie ma nic bardziej ożywczego niż szczere wybaczenie komuś, kto nas skrzywdził. Pozwala to pozbyć się gniewu i odświeżyć umysł. Jeżeli trzymasz zadrę w stosunku do ludzi, od których oczekujesz przeprosin, kosztuje Cię to wiele energii, której nie warto tracić na takie rzeczy.
 5. Pogódź się z samym sobą – musisz traktować dobrze samego siebie, dopiero potem wymagać tego od innych.
 6. Naucz się doceniać samotność – czas spędzony tylko w swoim towarzystwie bywa bardzo cenny i potrafi dać sporo energii do pracy i nie tylko.
 7. Przemyśl swoje przekonania – zastanów się, ile rzeczy uważałeś za pewnik mając 10 lat, a potem przekonałeś się, że to zupełna pomyłka. Spójrz, jak bardzo zmieniły się przekonania ludzkości przez ostatnie 100-200 lat. Czy może teraz też możesz się mylić? Naucz się mieć otwarty umysł i nie zamykać się na nowości.
 8. Naucz się słuchania. Badania dowodzą, że człowiek potrafi powiedzieć około 125 słów/min., jednak jeżeli mówimy o słuchaniu, wartość ta wzrasta do 400! Na co marnujemy tak fantastyczną „pojemność” gdy ktoś do nas mówi? Czy naprawdę słuchamy?
 9. Pracuj nad relacjami z bliskimi – uczyń swoim nawykiem ciągłą pracę nad związkami z bliskimi Ci osobami.
 10. Kochaj mocno (i czuj to naprawdę) – ma to wartość samą w sobie i zawsze do Ciebie wraca.
 11. Odkryj w sobie chęć przygody – ludzie przeżywający w życiu jakieś przygody mają po prostu więcej do opowiedzenia i stają się bardziej atrakcyjni dla innych.
 12. Pływaj nago – najlepiej pod błękitnym niebem.
 13. Żegluj przez trzy dni i trzy noce – możesz to połączyć z punktem powyżej.
 14. Otwórz się na nowe doznania – zawsze bądź otwarty, by spróbować czegoś nowego.
 15. Zrób coś, czego możesz żałować (ale prawdopodobnie nie będziesz) – czasem warto zrobić coś głupiego dla zabawy. Pamiętaj tylko, żeby nie zrobić czegoś idiotycznego.
 16. Zaspokój głód podróżowania – posłuchaj swojego wewnętrznego głosu, który podpowiada CI, żebyś zobaczył trochę świata.
 17. Zamieszkaj w miejscu, które jest kompletnie różne od twojego domu – pozwoli Ci to poszerzyć horyzonty, da nowe doświadczenia i uczyni bardziej otwartym na świat.
 18. Odwiedzaj co roku nowy kraj – dlaczego nie jechać gdzieś, gdzie jeszcze nie byłeś? Dlaczego nie zrobić tego każdego roku?
 19. Spędź rok za granicą – wyjedź na studia lub do pracy, zobaczysz, jak bardzo zmieni się Twoje życie w nowym otoczeniu.
  Decydując się przykładowo na wolontariat na farmach ekologicznych, odwiedzisz za darmo lub prawie za darmo takie kraje, jak Tunezja, Dania, Bahamy, Kambodża, Fidżi, Gruzja, Luksemburg, Seszele, USA… lista jest długa i obejmuje większość kontynentów.
  Jeśli wolontariat nie wchodzi w grę, mamy dla Ciebie inne 10 praktycznych porad jak każdy może podróżować po świecie prawie za darmo.
 20. Podróżuj, ale nie bądź turystą – porzuć robienie zdjęć w każdym ciekawym miejscu, zamiast tego skup się na zdobyciu nowych doświadczeń, zobaczeniu otaczającego Cię świata swoimi oczami.
 21. Rozbij obóz z dala od cywilizacji – zobaczysz, że im dalej od jakiejkolwiek cywilizacji jesteś, tym bardziej błękitne i czyste wydaje się niebo.
 22. Weź grupkę swoich przyjaciół i wyjedźcie na wspólne wakacje – nic tak nie łączy, jak wspólne przeżywanie czegoś. Z wiekiem coraz trudniej spotkać się z przyjaciółmi, bo każdy ma wiele obowiązków, ale warto odnowić stare przyjaźnie i wspólnie gdzieś wyjechać.
 23. Spróbuj przeżyć za minimalną kwotę – obcinając swoje wydatki o połowę uświadomisz sobie, jak wielu rzeczy tak naprawdę nie potrzebujesz w codziennym życiu. Inspiracją dla Ciebie może być akcja Pokolenie 1600. Chcą zwrócić uwagę na problem obecnych i przyszłych emerytów w Polsce. Rafał Betlejewski z RDC będzie przez miesiąc żyć jak senior. Przekonaj się, jak niewiele trzeba, by odczuwać dobrobyt w ciężkich czasach.
 24. Powiększ swoją strefę komfortu. Strefa komfortu to przede wszystkim grono twoich bliskich i znajomych – to pod ich wpływem uformował się twój charakter oraz tryb życia. Do strefy komfortu zaliczana jest również dotychczasowa wiedza, umiejętności, wykonywane czynności.Lubimy to, co znamy. Dlatego wszelkie zmiany w dowolnym z tych obszarów powodują dyskomfort (czasami nawet lęk) oraz wewnętrzny protest. Ale warto. Dlaczego warto opuścić strefę komfortu i jak to zrobić.
 25. Czuj się komfortowo rozmawiając z obcymi – to też Twoi przyjaciele! W końcu wszyscy jesteśmy ludźmi.
 26. Pomagaj, nie oczekując niczego w zamian – bądź wolontariuszem w jakimś projekcie, wesprzyj akcję charytatywną, zaangażuj się w pomoc sąsiedzką, weź bezdomnego na kawę. Takie drobnostki nauczą Cię, że bycie pomocnym czyni życie lepszym. Taka mała rzecz dla Ciebie może być dla kogoś innego ogromnym wsparciem.
 27. Dawaj coś innym – a wtedy dostaniesz coś w zamian.
 28. Zrób coś własnoręcznie – zobacz jak fajne jest zrobienie czegoś własnymi rękami. Mamy sporo prozycji z cyklu „Zrób to sam„.
 29. Naucz się jakiegoś zawodu – a potem kolejnych. Nie musisz już robić jednej rzeczy do końca swoich dni. Żyjemy w świecie, który cały czas idzie do przodu. Jeżeli uważasz, że jest coś, co dałoby Ci więcej przyjemności, to dlaczego tego nie spróbować?
 30. Porzuć bagaż emocjonalny – życie jest zbyt krótkie, żeby cały czas nieść ze sobą złe wspomnienia. Jeżeli coś Cię blokuje, zostaw to za sobą.
 31. Załóż swój własny biznes – nie pozwól, by strach Ci przeszkodził. Tak samo jak szef każdej firmy ciągle szuka nowych kierunków rozwoju, każdy z nas może nieco zdywersyfikować swoje źródła dochodu. Nie jest przecież tajemnicą, że ludzie, którym to się udało, czują się pewniejsi siebie i po prostu bardziej szczęśliwi.
 32. Zalicz mocny upadek – wszyscy upadają na drodze do swojego celu. Postaraj się jednak wyciągnąć z tego upadku podwójną naukę.
 33. Wróć po upadku na właściwe tory – cała trudność polega na tym, by wrócić na dobrą drogę, jeżeli coś nam się nie uda. Ludzie osiągający sukces czerpią siłę ze swoich porażek.
 34. Zatrudnij kogoś – nie musisz robić wszystkiego sam.
 35. Zwolnij kogoś – nie każdy może wykonywać daną pracę.
 36. Pozwól się wylać z pracy – to się zdarza, a czasem może przynieść więcej dobrego niż złego. Zwłaszcza, jak uzmysłowisz sobie, że to nie koniec świata.
 37. Rzuć pracę – zwłaszcza, jeśli jest kiepska.
 38. Pozbądź się złych nawyków – staraj się je eliminować jeden po drugim, aby w pełni wykorzystać swój potencjał. W końcu nie na darmo nazywa się je złymi nawykami.
 39. Zrób coś, o czym zawsze myślałeś, ale nigdy się na to nie zdecydowałeś – przejdź w końcu do realizacji!
 40. Napisz do jednego ze swoich idoli – czerp inspirację z ludzi, którzy Ci imponują. To bardzo fajna rzecz i może przynieść Ci sporo korzyści. Możesz zadać mu jakieś pytanie albo poprosić o radę. W końcu, kto nie zadaje pytań, nie dostaje odpowiedzi.
 41. Poznaj jednego ze swoich idoli – pozwól się oczarować gwiazdom!
 42. Zobacz koncert pożegnalny jakiegoś zespołu – w szczególności jeśli lubisz tę kapelę.
 43. Dokształcaj się – bądź typem wiecznego studenta i cały czas ucz się czegoś nowego. Propozycja na początek? 50 rzeczy, które każdy powinien umieć.
 44. Przeczytaj 1000 książek. Analizując zwyczaje najbogatszych ludzi odkryjemy, że jednym z ich podstawowych nawyków jest regularne czytanie – robią to trzykrotnie częściej od ludzi biednych. Steve Pavlina, mówca motywacyjny, założyciel firmy Dexterity Software tworzącej gry komputerowe, zauważa, że jeśli zaczniemy czytać (średnio) jedną książkę tygodniowo, to da nam jakieś 50 książek w ciągu roku. Z kolei Brian Tracy wyjaśnia, że ten nawyk w ciągu 7 lat zrobi z Ciebie międzynarodowego eksperta w wybranej dziedzinie. Czytaj jedną książkę tygodniowo.
 45. Przeprowadź własne lekcje życia – pisz bloga, dziel się z innymi swoimi przemyśleniami, przekaż trochę życiowej mądrości innym. Wielu z nas sądzi, że nie ma nic do powiedzenia, jednak każdy ma jakiś bagaż życiowych doświadczeń, którym może się podzielić. Nie ma się czego obawiać, zwłaszcza, że możemy komuś pomóc.
 46. Poczuj się dobrze podczas publicznych wystąpień – w końcu nie ma się czego obawiać. Jest to jedna z bardzo wartościowych umiejętności, którą każdy powinien nabyć. Jest to bardzo ważne, jeżeli będziesz chciał dzielić się wiedzą. Istnieje nawet „lista kontrolna”, której możesz użyć, aby doprowadzić prezentację do perfekcji.
 47. Wystąp na scenie – skoro już nie boisz się publicznych wystąpień, dlaczego nie pójść o krok dalej i na przykład wziąć udział w karaoke?
 48. Sprawdź nowy sport – a jeżeli Ci się spodoba, postaraj się rozwinąć swoje umiejętności.
 49. Przebiegnij półmaraton – albo weź udział w innym tego typu wydarzeniu. Chodzi o to, żebyś mógł dojść do granicy własnych możliwości, sprawdził jak daleko jesteś w stanie dobiec, dojechać, dopłynąć. Zobacz, od czego zacząć.
 50. Spróbuj nurkowania – zobacz, jak wygląda dno morskie i podziwiaj inny świat.
 51. Naucz się tańczyć – to spora frajda wyrazić siebie w taki sposób. Do tego dziewczynom się to podoba.
 52. Zjedź z lodowca na nartach czy snowboardzie – a co lepszego można zrobić w zimie?
 53. Zbuduj więź z jakimś zwierzakiem – może Cię to nauczyć sporo i dać wiele radości.
 54. Spróbuj jazdy konnej – jazda na koniu, wydawanie mu odpowiednich komend i zbudowanie z nim relacji to spore wyzwanie dla każdego, ale daje dużo satysfakcji.
 55. Przejedź się na słoniu – to zabawne i egzotyczne, czemu miałbyś tego nie chcieć?
 56. Wznieś się w przestworza – spróbuj paralotni albo skoków ze spadochron. Podbicie przestworzy wymaga sporego zaufania zarówno do siebie, jak i do partnera. A to w życiu bardzo ważna cecha.
 57. Spędzaj więcej czasu z rodzicami – im starszy jesteś, tym bardziej zauważasz w jak wielu rzeczach Twoi rodzice mieli rację. Dlatego najlepiej spędzaj z nimi sporo czasu, a na pewno podzielą się z Tobą wieloma mądrościami.
 58. Bądź świadkiem narodzin dziecka – to po prostu magiczna chwila.
 59. Potrzymaj rękę noworodka – jest taka młoda, a już taka silna. To piękne doświadczenie.
 60. Bądź szczęśliwy – jeżeli będziesz mógł każdego dnia wstać i patrząc w lustro cieszyć się tym, co widzisz, to pewnie będzie najważniejszy punt z całej listy.
  Gdy jesteśmy nieszczęśliwi, powodów owego samopoczucia doszukujemy się w czynnikach zewnętrznych. W rzeczywistości jest to nasz wybór, dokonywany za każdym razem, gdy popełniamy te 4 błędy.