6 sposobów na pokonanie lenistwa

2
1985
6 sposobów na pokonanie lenistwa

1. Na początek nie rób nic

Nie, no na serio! Zaprzestań jakiejkolwiek aktywności: nie lataj po mieszkaniu, nie siedź przy komputerze, nie jedz i ani nie słuchaj muzyki. Zamknij oczy i spędź w takiej pozycji 10 minut, aż zacznie ci się chcieć. Pomaga to pozbyć się zbędnego stresu i naładowuje energią.

Odpoczynek to najlepszy lifehack na wysoką produktywność (sprawdź, co o tym mówi Chris Brogan).

2. Popracuj przez 5 minut

Zmuś się do wykonania krótkiego 5-minutowego zadania. Mentalnie łatwiej jest zmusić się do czegoś błahego niż wiedzieć, że harówka potrwa cały dzień.

6 sposobów na pokonanie lenistwa

(Foto)

Aby zapomnieć co to poczucie winy i obrzydzenia do samego siebie, rób mniejsze rzeczy.
5 minut w zupełności wystarczy, by zacząć i jest szansa, że uda nam się doprowadzić sprawy do końca (można przecież zwiększąć ten czas używając choćby techniki Pomodoro).

3. Podziel zadanie na kilka części

Ciężko jest zabrać się za coś dużego. Dlatego dziel zadanie na mniejsze części i wykonuj po kolei.

4. Wynagradzaj siebie

Zawsze wynagradzaj siebie po każdym kawałku wykonanej pracy. Oddałeś część projektu – zrób sobie kawę z ciastkiem, przespaceruj się lub utnij sobie drzemkę. To bardzo dobry nawyk.

5. Nie odkładaj na jutro tego, co możesz zrobić dziś

„Jutro” to najbardziej obłożony dzień tygodnia. Dlatego jeśli chcesz zacząć coś od nowa, zrób to teraz, bo jutro możesz zmienić zdanie (a do tego pojawią się nowe sprawunki).
Nawet jeśli już jest późno, zacznij tę sprawę dziś, bo o wiele łatwiej będzie jutro coś dokończyć, niż zaczynać od czystej kartki.

6. Zostań skowronkiem

Zawsze uważałam się za sowę, dopóki nie obudziłam się przypadkowo bardzo wcześnie, i to trwało parę dni pod rząd. Sprawdź, jakiego kopa dostaniesz.
Można wręcz dojść do wniosku, że sowy to niedojrzałe skowronki :)

Wszystkie biorytmy człowieka pracują według słońca, więc zaburzanie tego cyklu jest znęcaniem się nad organizmem. To trochę jak z paleniem – sami wybieramy, co nas interesuje: zdrowie czy starość pełna chorób. A przecież wstawanie o 6 rano jest łatwiejsze niż rzucenie palenia. Sprawdźcie jak zostać „skowronkiem” + 5 prostych kroków do dobrego snu.

Samych sukcesów w zwalczaniu lenistwa, a jeśli przychodzą Wam do głowy inne sposoby, podzielcie się nimi w komentarzach pod tym wpisem!

2 KOMENTARZE