6 sposobów na poprawienie intuicji

0
6085

Intuicja jest główną potęgą. W tej niezgłębionej sile, ostatniej rzeczywistości, której analizy nie potrafią dogonić, wszystkie rzeczy mają swoje źródło – Ralph Waldo Emerson.

Intuicja praktyczna

Twoja intuicja to krótsza droga do efektywności, wnikliwości, wiedzy, innowacji i podejmowania decyzji. Jakie więc znamy sposoby na poprawienie intuicji?

(Zdjęcie: Hartwig HKD/flickr.com)

Masz zdolność do rozwiązywania problemów od razu

Czy kiedykolwiek spojrzałeś na problem znając jego źródło i rozwiązanie natychmiast – bez zastanawiania się? Nauczono cię nie ufać wewnętrznemu głosowi, prawda? Testujesz swoją intuicję poprzez doświadczenia i zwykle to ona ma rację, nieprawdaż?

Posiadasz zdolność do rozwiązywania problemów od razu, jeśli sobie ufasz. Wszyscy to robimy. Więc jak wykorzystać naszą wewnętrzną moc – głos, który odrzuca wszystkie bzdury i mówi nam prawdę?

6 sposobów, aby wzmocnić swoją intuicję:

  1. Użyj swojej wrodzonej empatii– wyobraź sobie siebie na czyimś miejscu. Jeszcze lepiej, doświadcz tego, co inni przeżywają. Jeśli pracujesz w dziale pomocy technicznej i ktoś dzwoni z hali fabrycznej, skarżąc się na szybkość działania drukarki, nie siedź przed monitorem, patrząc na wykresy i metryki. Podnieś swój tyłek, idź do hali i zobacz, co się dzieje. Doświadcz ich utrapienia! Całkowite angażowanie siebie wzmocni twoją intuicję. Wielcy generałowie to wiedzą.  Wyjdź ze swojego bunkra, wyrusz na front, zobacz to, poczuj, przystąp do działania. Doświadczaj tego, czego doświadczają inni.
  2. Pozwól sobie odczuwać strach i pozwól mu odpłynąć– nie lubisz się bać? Ja też nie. Większość z nas jednak będzie musiała z tym żyć i znaleźć na to sposób. Zrób z tego swojego przyjaciela zamiast wroga. Chyba, że jesteś supermenem i przewyższasz strach, w takim razie musisz znaleźć sposób, aby wykorzystać to w dobrych intencjach. Strach blokuje intuicję i umacnia się, kiedy mu się sprzeciwiamy. Pozwól sobie odczuwać strach. Nie sprzeciwiaj się temu. Nie ukrywaj go. Skup się wyłącznie na nim i dotrzyj do końca. Wyjdziesz po przeciwnej stronie silniejszy i z jaśniejszym umysłem.  Pozwalając sobie czuć strach, wzmacniasz swoją intuicję, ponieważ uczy cię wsłuchiwać się w twój wewnętrzny świat i akceptować go zamiast z nim walczyć.
  3. Połącz się z innymi na poziomie emocjonalnym– kiedy kontaktujesz się z inną osobą twarzą w twarz, przez telefon lub przez Internet, spróbuj zrozumieć jej emocje, nazwij je. Czy ta osoba jest zła, szczęśliwa, pełna nadziei, radosna, przygnębiona lub smutna? Im bardziej będziesz wczuwał się w emocje innych, tym głębiej zrozumiesz relacje społeczne i tym lepiej będzie działać twoja intuicja. Przeczucia i abstrakcyjne myśli pochodzą z tego samego miejsca wewnątrz ciebie, które tworzy również emocje, więc im lepiej będziesz w stanie odczytać i zidentyfikować innych, tym łatwiej będziesz mógł tworzyć i komunikować się za pomocą intuicji. Identyfikowanie i nazywanie emocji swoich i innych to dobre ćwiczenie.
  4. Wyłącz wewnętrzne osądy– kiedy oceniasz siebie, osądzasz kogoś lub coś- włączając w to siebie – to nie jest intuicja, ale negatywna energia, która blokuje intuicję.  Kiedy słyszysz krytykę w swojej głowie, „on jest głupi”, „ona jest brzydka”, „jestem gruby”, lub „przegram.” zatrzymaj się i zastanów się – dlaczego tak pomyślałem? Jaka część mnie nie funkcjonuje? Kiedy słyszysz swojego wewnętrznego sędziego, wyłącz go – nie przez ukrycie go, to nie zadziała, on wynurzy się gdziekolwiek indziej, ale poprzez wymuszenie pozytywnego pytania do twojej świadomości. Kiedy łapię się na myśleniu, „Nigdy tego nie skończę.” Świadomie zmieniam tę myśl na „Jak mogę to zrobić?” Jeśli jestem cierpliwy i słucham mojego wewnętrznego głosu, to będzie mi mówił jak mogę to zrobić. Kiedy mój wewnętrzny sędzia stwierdza, „To nigdy nie zakończy się sukcesem”, pytam siebie „Jaka część tego pomysłu odniesie sukces?” lub „Jaki jest lepszy pomysł?” Gdy zaczniesz zadawać pozytywne pytania, twój podświadomy umysł zacznie przekazywać rozwiązania w postaci intuicji.
  5. Zostań sam– najlepszym sposobem jest medytacja. Znajdź pół godziny w ciągu dnia, które spędzisz sam ze swoimi myślami. Poświęć czas żeby pobyć sam na sam ze swoimi myślami, uczuciami i wyobrażeniami. Spędzając czas na wsłuchiwaniu się w swój wewnętrzny świat, dowiesz się, jaki niesamowity i magiczny naprawdę jesteś. Ucząc się słuchać siebie w samotności, wyćwiczysz słuchanie swojego wewnętrznego głosu, gdy nie jesteś sam, co z kolei poprowadzi do przechwycenia pomysłów z intuicji, kiedy ich potrzebujesz.
  6. Zadawaj pytania – większość z nich – to jest to, co nazywam intuicyjną kulturystyką. Zadawanie pytań to najlepszy sposób, aby wzmocnić swoją intuicję. Większość najsilniejszych przeczuć przyjdzie do ciebie po długiej sesji pytań i odpowiedzi. Wraz z grupą ciekawych ludzi podejmijcie złożoną dyskusję o kwestiach filozoficznych, naukowych, socjologicznych, medycznych lub literackich. Najwięcej energii pochodzi nie z odpowiedzi, ale z pytań, obalając kierunek, który rozważałeś, zachęcając do dalszych pytań i większej iliczby odpowiedzi.  Nie ma lepszego sposobu żeby ćwiczyć swoją intuicję niż żywiołowe sesje pytań i odpowiedzi.

Niektórzy twierdzą, że intuicja nie jest udowodniona naukowo i jest nieuzasadniona. Oni mają rację, ale i równocześnie się mylą. Kreatywny pomysł jest nienaukowy, chyba że potrafisz to udowodnić.  Jednakże wszystkie nauki zaczynają się od hipotez. A skąd pochodzi hipoteza? Dobre, kreatywne, oryginalne pochodzą z intuicji – umysłowego olśnienia – Eureki.