Leo Babauta jeździ do pracy rowerem (trasa ok. 16 km) i uważa to za niesamowite doświadczenie.
Jego celem jest trening (ćwiczy przed triathlonem), a przy tym jednocześnie chroni środowisko i oszczędza na benzynie. W ostatnich latach cena paliwa drastycznie poszła w górę, a fakt, że nie można z tym nic zrobić jest frustrujący. Przekonacie się za chwilę, że istnieje świetna alternatywa.
Jazda na rowerze potrafi być świetnym przeżyciem, mimo że poruszanie się rowerem pośrodku ruchliwej ulicy jest trochę stresujące. Nie tylko świetnie się czujecie, ale również możecie podziwiać piękne widoki w drodze do pracy. Jazda rowerem bez pośpiechu jest bardziej odprężająca niż zwykła jazda samochodem. Jak dojeżdżać rowerem do pracy?

(Foto)

Oto

Kilka rad jak dojeżdżać rowerem do pracy

Zaplanuj wszystko z wyprzedzeniem. Jednym z powodów, dlaczego niektórzy posiadacze rowerów rezygnują z niego jako środka lokomocji w drodze do pracy, jest obawa przed poceniem się. Babauta jest w tym korzystnym położeniu, że jego pracodawca dopiero co zainstalował nowy prysznic. Natomiast wcześniej również korzystał z prysznica w sąsiednim biurze lub w znajdującym się w okolicy Fitness-Centrum (zwłaszcza że bycie członkiem Fitness-Centrum jest tańsze niż benzyna). Będziesz potrzebował również mydła, dezodorantu, ręcznika jak również innych artykułów higienicznych. Pozostaje jeszcze sprawa ubrania na zmianę – w jaki sposób przyniesiesz je do pracy.
Zostaw wcześniej ubranie na zmianę w pracy. Mógłbyś oczywiście zapakować swoje ubranie do plecaka, który założysz na plecy, ale niestety plecy pod plecakiem bardzo się pocą. Można również zapakować wszystko do bagażnika rowerowego, co jest dobrym rozwiązaniem, jednak z oczywistych powodów na pewno nie chcesz, żeby ubranie się pogniotło. Rozwiązanie, z którego korzysta Babauta (nie jest to zresztą żaden oryginalny pomysł), polega na tym, że dzień wcześniej bierze ubranie na kolejny dzień i zostawia je w pracy. Oszczędza sobie w ten sposób paru dodatkowych kilogramów, które musiałby wozić na rowerze, a dla takiego początkującego rowerzysty jak on, każdy dodatkowe obciążenie ma znaczenie. Tak naprawdę możesz nawet przynieść ubranie na zmianę na cały roboczy tydzień.
Wystarczy jakikolwiek stary rower. Przecież żeby dojechać do pracy nie potrzebujesz wystrzałowej kolarzówki, roweru turystycznego czy innego nowoczesnego sprzętu. Stary rower górski w zupełności wystarczy. Aby zacząć jeździć, nie musisz wydać góry pieniędzy na rower i wyposażenie. Później możesz stopniowo trochę więcej inwestować, ale to, co masz na chwilę obecną, jest na ten moment wystarczające.
Zabierz ze sobą zapasową dętkę i jakiś klucz. Naucz się jak zmieniać koło w rowerze. Nigdy nie wiesz, czy i kiedy „złapiesz gumę” i na pewno nie chcesz być zmuszony do tego, by prowadzić pieszo rower kilka kilometrów. Skrzynka z narzędziami jest dobrym rozwiązaniem, ale wygodniej jest mieć przy sobie tylko zapasową dętkę, pompkę i odpowiedni klucz. Dzięki nim będziesz mógł wymienić dziurawą dętkę na nową, a potem załatać ją w domu.
Jedź ostrożnie. To rozumie się samo przez się. Jednak zanim wyruszysz na ruchliwą ulicę, warto byłoby poczytać o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze przez rowerzystów.
To jest niesamowita zabawa! Szybko odkryjesz, że jazda na rowerze sprawia ogromną przyjemność. Poza tym jest o niebo lepsza niż jazda samochodem. Wypróbuj sam. Na pewno to pokochasz.

[źródło: ZenHabits]

7 KOMENTARZE

    • to proste, dzień wcześniej jedzie samochodem ;-)

      „poruszanie się rowerem pośrodku ruchliwej ulicy jest trochę stresujące” raczej bardzo niebezpieczne. Zapraszam Leo od Warszawy lub innego dużego miasta na przejażdżkę rowerem do pracy i powodzenia życzę. Nie ma to zapach spalin o poranku ;-)