5 wskazówek, jak mieć więcej czasu

Co teraz zrobisz z dodatkowym czasem?

12
3794
5 wskazówek, jak mieć więcej czasu

Czy nie zastanawiasz się przypadkiem, jak każdego dnia działać efektywniej, by skupiać się na rzeczach, które są rzeczywiście ważne? Jak mieć więcej czasu?

Spójrz na konkretne przykłady wyzwalania wolnego czasu. Możesz je również łączyć, by osiągnąć największy efekt.

1. Zmieniaj godziny pracy

Najbardziej efektywnym sposobem na pozyskanie dodatkowego czasu jest zwiększanie ilości godzin wydajnej pracy. W praktyce to oznacza wypracowywanie 2 nawyków: krótszy sen oraz bardziej mądre wykorzystanie pozostałych godzin.

 (blog.stylizimo.com)

 

Wstawaj wcześnie

Jest to jeden z najlepszych prezentów, które możesz sobie sprawić.

Raz, że wstając skoro świt nie jesteśmy atakowani przez maile oraz telefony.
Dwa, że kładąc się przed 24:00 potrzebujemy mniej snu (niewątpliwy profit). Wykorzystuj poranek, by zjeść tę żabę, jak to ujął Brian Tracy.

Wykorzystuj godziny wieczorne

Wstajesz wcześniej, ale kładziesz się też o tej samej godzinie, co wcześniej. Tyle że zamiast oglądania telewizji itp., możesz wykorzystać inaczej swój wieczór.
Przykładowo możesz przejrzeć swój system GTD lub przeczytać kilka rozdziałów tej książki na noc.

2. Łącz działania

Czy nie przyłapujesz się czasami na tym, że marnujesz czas, który można by było wykorzystać bardziej produktywnie, gdybyś tylko miał odpowiednie narzędzie lub dokument lub…

Łączenie aktywności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe jest pewnym sposobem, by poczuć satysfakcję z tego, że się więcej zrobiło.

Wykorzystuj bardziej produktywnie czas w podróży lub oczekiwania

Mowa o tak zwanym „okresie wyłączenia”.

Przykładowo Twój samochód może się zamienić w uniwersytet na kółkach, jeżeli zaczniesz słuchać audiobooków. Dotyczy to również pociągów, samolotów i wszelkich innych środków komunikacji.

Inne aktywności, które można łączyć: przeglądanie listy telefonów do zrobienia, zabranie laptopa do samolotu lub pociągu, analiza folderu z rzeczami do przeczytania podczas oczekiwania na spotkanie.

Bardziej produktywne spotkania

Czasami uniknięcie spotkania jest najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić. Jednak w niektórych spotkaniach po prostu musisz wziąć udział.
Przejrzyj poprzedni akapit, by zobaczyć, co można zrobić w tym czasie.

3. Minimalizacja czasochłonnych nawyków

Zminimalizowanie lub wręcz wyeliminowanie pewnych nawyków, które pochłaniają o wiele więcej czasu niż myślimy, jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na odzyskanie lub pozyskanie kilku ładnych godzin.

Wyłącz telewizję

Ten czas można przeznaczyć na bieganie, rozplanowanie kolejnego tygodnia lub rodzinę.Rób przerwy w przerwach. Zamiast robić z rana przerwę na kawę, następnie długą przerwę obiadową i kolejną przerwę na kawę wieczorem, możesz robić mniej długich przerw na korzyść tych krótkich.

5-10 minutowe przerwy co godzinę są bardziej efektywne niż jedna długa co parę godzin. Zmniejsza to ogólną ilość czasu bezczynności, zwiększając jednocześnie produktywność w ciągu godziny.

Mniej czasu na społecznościówki

Ten nawyk jest relatywnie najtrudniejszy do przezwyciężenia, zwłaszcza że łatwo można odizolować się od kolegów. Często jednak spędzamy o wiele więcej czasu na społecznościówki, niż planowaliśmy.

Ciężko jest znaleźć złoty środek, ale wydaje się, że rozsądnym rozwiązaniem będzie przeznaczenie określonej ilości czasu, po której powiemy sobie STOP! Pomocny tutaj może być timer (sprawdź Timerdoro: 3 timery internetowe dla Pomodoro, GTD oraz ćwiczenia 20-20-20).

Sprawdzaj maile maksymalnie 2-3 razy dziennie

Dla niektórych to może być prawdziwym wyzwaniem. Podobnie sprawa ma się z kanałami RSS czy ulubionymi stronami WWW.

4. Rób rzeczy szybciej

Jest tyle rzeczy, które mogą być robione szybciej. I to z nimi jest potencjalnie związana ogromna ilość nieefektywnie wykorzystywanego czasu.

Szybkie czytanie i szybkie słuchanie

Możesz pracować nad dokumentami, artykułami oraz książkami co najmniej 2 razy szybciej, jeżeli sprawdzisz, co to jest szybkie czytanie.

Dotyczy to również umiejętności szybkiego słuchania. Nie ma tu pomyłki – przykładowo w odtwarzaczu muzycznym VLC jest opcja przyspieszonego odtwarzania utworów. W przypadku audiobooków niemal nie wpływa to na odbiór, oszczędzając zarazem do 30-40 % czasu.

Pisz szybciej

Większość pracy wykonujemy w komputerze. Będziesz zdumiony, gdy zobaczysz, ile dodatkowego czasu zyskasz, usprawniając swoje umiejętności szybkiego pisania.

Narzucaj sobie terminy

Nawet jeśli zadanie nie ma określonego terminu końcowego, możesz zaoszczędzić sporo czasu na inne rzeczy, samodzielnie wyznaczając deadline. Przykładowo powiedz sobie, że nie piszesz na blogu dłużej niż 1 godzinę dziennie i sprawdź, gdzie Cię to doprowadzi.

Poczucie obowiązku

Tej cechy można się nauczyć samemu. Odrzuć prokrastynację, rób rzeczy natychmiast, bądź aktywny i wykonuj zadania tak szybko, jak się tylko da.

5. Bądź przygotowany

Jednym z głównych tematów poruszanych na Lifehackerze jest Getting Things Done Davida Allena.

Jedną z najwspanialszych rzeczy, które oferuje ten system, jest poczucie całkowitej kontroli, ale również lekkość, gdyż jesteśmy przygotowani na różne rzeczy, które mogą nas spotkać w ciągu dnia. Świadomość tego, co musisz, a zwłaszcza to, czego NIE musisz robić codziennie, potrafi zapewnić niezwykłe uczucie dysponowania większą ilością czasu na bardziej pilne zadania.

Ucz się mówienia nie i delegowania

Jest to jedna z najtrudniejszych rzeczy dla ludzi, ale prawdopodobnie również najprostsza. Wystarczy po prostu powiedzieć „nie” niektórym zadaniom i obowiązkom.

Jeżeli nie stać Cię na to, by powiedzieć „nie”, możesz delegować zadanie lub obowiązek komuś, kto lepiej się na tym zna.

Używaj list

Kluczowym elementem GTD jest uwolnienie umysłu od różnych myśli i ich organizacja w pewny system. Może to być nawet kartka i długopis. Istnieje przecież banalnie proste planowanie w notatniku (Kółko i krzyżyk: prosta technika GTD).

Papier jest bardzo dobry do tworzenia map myśli oraz podczas burzy mózgów.
Twórz listy, by organizować swój dzień i więcej załatwiać. Odkryjesz wkrótce, że pracujesz bardziej wydajnie i że masz w ciągu dnia więcej czasu na inne rzeczy.

Inwestuj w czas na przygotowanie

Upewnij się, że masz przygotowane miejsce pracy, byś mógł następnego dnia od razu przystąpić do pracy. Zawsze pracuj w czystym i zorganizowanym otoczeniu. Wieczorem przygotuj zadania na następny dzień. Bądź na bieżąco ze swoim systemem GTD, robiąc codziennie mini-przegląd. Przygotowanie jest kluczem do tego, by mieć więcej czasy każdego dnia.

[via]

Uwaga! Wśród czytelników, którzy udostępnią dziś (do godz. 23:59) powyższy artykuł, zostanie rozlosowana książka D.Allena „Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności” od naszych przyjaciół z Wydawnictwa Helion.

Aby zawalczyć o nią, wystarczy opublikować link do tego artykułu na Twitterze, Facebooku lub Google+ i zamieścić dowód (screenshot) w komentarzu pod artykułem.

Powodzenia!