5 lekcji kreatywności od twórcy facebookowego przycisku „Like”

2
2036

Kreatywność. Dzięki niej można robić cuda z męskimi koszulkami, malować ustami, jak również ciekawie pisać i rysować.

Poznajcie członka zespołu Facebooka – Soleio Cuervo. To ten facet wymyślił przycisk „Like” („Lubię to!”), który tak chętnie klikacie pod udanymi wpisami na fanpage’u Lifehackera :)

Oto 5 lekcji kreatywności, którymi Cuervo podzielił się na lamach Wall Street Journal:

5 lekcji kreatywności od twórcy facebookowego przycisku „Like”
(Zdjęcie: sofiabudapest)

 

  1. Zanim cokolwiek stworzysz, zmuś się do znalezienia analogicznych projektów albo pomysłów na to, nad czym chcesz popracować. Poznaj najlepsze doświadczenia innych ludzi, którzy znajdowali się w podobnej sytuacji.
  2. Układaj plany w atmosferze sprzyjającej kreatywności. Niech otoczenie radykalnie różni się od tego, w którym te plany będą realizowane. Naszkicuj dokument, który chcesz utworzyć. Napisz opowieść o swoim przyszłym designie.
  3. Sprawdź to, nad czym pracujesz, w rzeczywistej sytuacji życiowej (z realnymi danymi oraz elementami). Zwykli użytkownicy nie będą wykorzystywali Twoich produktów ostrożnie i prawidłowo – będą je psuli i wykorzystywali niezgodnie z przeznaczeniem. Uwzględnij to podczas testowania.
  4. Podczas tworzenia czegokolwiek należy przyjrzeć się danej rzeczy z bliska, aby dostrzec najmniejsze szczegóły. Następnie odejdź i popatrz na nie z pewnej odległości, aby zobaczyć, jak wyglądają „ogólnie”. Patrząc z różnych perspektyw, dostrzeżemy różne wzory i szczegóły.
  5. To, że długo nad czymś pracujesz, wcale nie oznacza, że nie możesz tego porzucić w sytuacji, gdyby pomysł był chybiony. Stracisz o wiele więcej czasy na naprawienie i nadanie odpowiedniej formy temu, co od samego początku mijało się z celem.

Podczas projektowania przycisku „Like” autor często słyszał, że w wielu kulturach podniesiony kciuk ma zupełnie odmienne znaczenie, niż w kulturze anglosaskiej. Jednak Cuervo obstawał przy tym, że uniwersalny symbol może być tylko jeden.

I miał rację – obecnie przycisk „Lubię to!” jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych ikonek na świecie.

[via]