5 finansowych strategii stosowanych przez laureatów Nagrody Nobla

0
1573
5 finansowych strategii stosowanych przez laureatów Nagrody Nobla

Najsławniejsi ekonomiści – laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, którzy zarządzają przepływem olbrzymich pieniędzy, opowiadają o tym, jak gospodarują pieniędzmi w domowym zaciszu. Strategie finansowe? Myślę, że ich rady pomogą nam wszystkim mądrzej planować domowy budżet.

5 finansowych strategii stosowanych przez laureatów Nagrody Nobla

1. George Akerlof, Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2011 roku

Bierz kredyty z możliwie najkrótszym terminem spłaty.
Własny 30-letni kredyt na dom w latach 80. zamieniłem na 15-letni. Kredyt na krótszy okres oznacza mniejsze oprocentowanie i większą ratę. To wykształciło we mnie twardą finansową dyscyplinę i nawet po spłacie kredytu, sukcesywnie co miesiąc powiększałem swoje oszczędności.

(Zdjęcie)

2. Edward Prascott, Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2004 roku

Nie czekaj na „lepsze czasy” dla swojego finansowego rozwoju. Nie istnieje „niewłaściwy” czas na oszczędzanie i inwestycje. Kiedy notowania giełdowe spadają, myślę sobie: „Dobrze, mogę korzystnie kupować”, a gdy wzrastają, myślę: „Dobrze, moje inwestycje pracują dla mnie”.

3. Betsey Stevenson, ekonomista amerykańskiego Banku Rezerw Federalnych

Upewnij się, czy osoby obdarowywane, podobnie jak ty wyceniają użyteczność prezentów od Ciebie.
Ogółem wydajemy dość dużo pieniędzy na grzecznościowe lub okolicznościowe podarunki. Drobiazg kupiony przez Ciebie za 50 dolarów może dla obdarowanego mieć wartość 10 dolarów.
Wówczas, gdy znajduję się w sytuacji, która wymaga ode mnie oficjalnego bądź grzecznościowego prezentu, kupuję butelkę wina.

Warto przeczytać:

Owszem, nie jest to najoryginalniejszy pomysł, lecz jestem pewien jego praktyczności i jakości produktu. Nawet jeśli ktoś otrzyma nielubiane wino, jest to jedna z najdogodniejszych rzeczy, które można podarować ponownie komu innemu. Ekonomiści traktują takie sytuacje dość swobodnie.

4. Tahira Hira, doradca prezydenta USA w dziedzinie finansów

Ustal swoje priorytety w sferze wydatków i trzymaj się ich.
Niestety, większość z nas wydając pieniądze na rzeczy mało dla nas ważne, pozbawia się możliwości zakupu rzeczywiście niezbędnych dóbr. W młodości, gdy dysponowaliśmy, wraz z małżonkiem, niewielką pensją, postanowiliśmy, że głównym priorytetem będzie kupno domu. Żeby pozwolić sobie na wyłożenie zaliczki, musieliśmy ponieść pewną ofiarę – poważnie zmniejszyliśmy wydatki na rozrywki we dwoje.

Gdy spotkaliśmy się z agentem nieruchomości, byliśmy wniebowzięci – z zebranymi pieniędzmi mogliśmy starać się o większy kredyt na lepszy dom. Jednak zdecydowaliśmy z rodziną, że bardziej odpowiada nam skromny dom i wystarczająco dużo środków na podróże niż dom, który pochłaniałby większą część naszych dochodów. Trzymając się takiego sztywnego stanowiska, nie ulegliśmy pokusie zbyt dużego wydatku na droższą nieruchomość.

5. John Kaskie, ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Uczyń oszczędzanie łatwym, a wydatki trudnymi.
Im łatwiej nam wydawać pieniądze, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy robić to lekkomyślnie. Większa część moich oszczędności była zgromadzona dzięki comiesięcznym automatycznym przelewom z pensji. Środki te nawet nie trafiały na rachunek bieżący, dlatego niełatwo było je wydać pod wpływem impulsu.