5 błędów, z powodu których ponosimy porażki

3
888

Zwykle zamierzamy zmienić coś w swoim życiu wraz z nadejściem nowego roku, jakiegoś święta – ogólnie wyjątkowego wydarzenia. Wtedy zaczynamy przeglądać porady motywacyjne, kupujemy karnety na siłownię, zapisujemy się na kursy języków obcych. Tyle że w połowie semestru sale w szkołach języków obcych, hale sportowe i baseny zaczynają świecić pustkami. Pozostają jedynie zdeterminowane jednostki, które mają w głowie konkretny cel. Dlaczego tak się dzieje?

Zmiany nigdy nie są łatwe, ponieważ łamią status quo, do którego tak bardzo przywykliśmy. Poza strachem może być brak motywacji oraz określonego celu.
Pytanie, czy naprawdę chcemy coś zmienić. Jeżeli tak, warto poznać błędy, które popełniają ludzie na etapie wprowadzania zmian w swoim życiu.

5 błędów, z powodu których ponosimy porażki

(Foto: ’PixelPlacebo’)

1. Przecenianie swoich zdolności oraz możliwości

Czasem jest bardzo ciężko realistycznie ocenić siebie. Do osiągnięcia niektórych celów wymagane są specjalne nawyki i zdolności. Jednak w tej chwili nie dysponujemy nimi, dlatego warto to uwzględniać, ponieważ z tego właśnie powodu możemy mieć problem z osiągnięciem celu.

Stawiajcie przed sobą realistyczne cele, uwzględniając zdolności, którymi dysponujecie na dziś. W przeciwnym razie zacznie to się ciągnąć, a sam pomysł wprowadzenia zmian wyda się głupi.
Należy polegać jedynie na własnych możliwościach, dlatego nie należy zabierać się za coś większego. Lepiej jest podchodzić do tego krok po kroku, zaczynając z niewielkich celów. Ich osiągnięcie powinno rozwinąć w nas wiarę w siebie oraz swoje siły.
Wtedy dopiero coś pozornie globalnego i przerażającego stanie się czymś realnym i do zrobienia.

2. Negatywne myślenie

Kolejny poważny błąd, którego ludzie często nie biorą pod uwagę. Jest to nasze negatywne myślenie oraz określone schematy zachowań, które utrwaliły się w naszej świadomości. Niemniej, wywierają one dość mocny wpływ na naszą świadomość. Są to przekonania, przez których pryzmat patrzymy na świat. Często ignorujemy ten fakt, nie bierzemy go pod uwagę. Tymczasem te działania, na które siebie zaprogramowaliśmy, wpływają na naszą przyszłość, zachowania oraz czyny. Dlatego przeanalizowanie swoich przekonań i zasad życiowych jest zadaniem numer 1, jeśli tylko jesteśmy zdecydowani na zmiany.

Należy sobie uświadomić, że nasze opinie wcale nie należą do nas, lecz zostały narzucone z zewnątrz, przez społeczeństwo. Należy również wziąć pod uwagę, że to wszystko tkwi głęboko w naszym umyśle i wpływa na nasze życie. Zagwozdka polega na tym, że im dłużej z nimi żyjemy, nie zdając sobie sprawy z ich obecności, tym bardziej się zakorzeniają w naszych głowach. Ciężko jest się ich pozbyć, jednak jest to możliwe. W pierwszej jednak kolejności musimy się zgodzić z tym punktem.

3. Brak gotowości do poświęceń

Ludzie nie chcą z czegoś rezygnować, by osiągnąć swoje cele. Wszystko jednak ma swoją ukrytą cenę. Aby coś otrzymać, należy najpierw coś dać. Jest to właśnie koszt sukcesu, zmian. Jeżeli chcemy osiągnąć cel, należy podejmować wysiłek, przezwyciężając trudności oraz przeszkody. Tylko w ten sposób osiągniemy to, czego chcemy. Droga zmian jest ciężka i czasem wykończająca, jednak grunt to wierzyć, że w końcu wygramy. Każdy wysiłek daje w końcu owoce.

4. Brak cierpliwości w oczekiwaniu na wyniki

Czwarty błąd popełniany przez większość ludzi polega na tym, że nie chcą czekać na wyniki. Wszystko na tym świecie jest skonstruowane tak – aby osiągnąć dojrzałość, potrzeba czasu. Jednak nasza niechęć do oczekiwania gubi czasem cały nasz wysiłek, gdy już jesteśmy u mety. Wielu chce otrzymać wszystko tu i teraz, ale na świecie wszystko ma swój czas. Również nasze cele i marzenia. Jeżeli podjęliśmy ogromny wysiłek, jednak bez rezultatu, trzeba po prostu zaczekać i obserwować bieg wydarzeń.

W trakcie zmian będziemy popełniali sporo błędów. Nie należy oczekiwać tego, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Nie można jednak w żadnym przypadku się poddawać. Gdy już jest zbyt ciężko, możemy być pewni, że jesteśmy prawie u celu.

Należy opracować plan osiągnięcia celu i trzymać się go. Pomaga to w mierzeniu swoich postępów, znacznie zwiększa efektywność działań i przyspiesza realizację celów. Sprawdzanie postępów w osiągnięciu celu dodaje nam pewności siebie oraz entuzjazmu.

5. Życie bez jakiegokolwiek celu

I wreszcie piąty błąd, czyli nieokreślony cel. Jeżeli chcemy coś osiągnąć, musimy stawiać sobie jasne cele. Po co mi te zmiany, co chcę osiągnąć. Zadajemy sobie te pytania i szczerze na nie odpowiadamy. Pozwoli to określić się co do swoich planów.

Każdy z nas popełnia błędy. Naszym zadaniem jest nie tylko zapobieganie im, lecz również ich naprawianie. Na tym polega sens zmian.

W jaki sposób pomagacie sobie samym osiągać postawione cele?

3 KOMENTARZE