40 sposobów na znalezienie siły w trudnych chwilach

0
5394
40 sposobów na znalezienie siły w trudnych chwilach

Czasami musisz umrzeć odrobinę w środku, żeby odrodzić się jako nowa, silniejsza i mądrzejsza wersja samego siebie.

Nikt nie przechodzi przez życie bez utraty kogoś, kogo kocha, kogo potrzebuje albo czegoś, na co liczył. Ale to właśnie te straty sprawiają, że stajemy się silniejsi i w końcu jesteśmy w stanie ruszyć w kierunku przyszłych możliwości, rozwoju i szczęścia.

W ciągu całego naszego życia musimy poradzić sobie z różnymi tragediami, wliczając w to nagłą śmierć rodzeństwa, przegraną walkę najlepszego przyjaciela z chorobą, zdradę wspólnika biznesowego i niespodziewane zwolnienie z pracy.  To brutalne doświadczenia, które każdego z nas pozbawiłyby sił na jakiś czas. Kiedy jednak skończy się czas żałoby, w każdym z przypadków należy ruszyć naprzód – silniejszym, mądrzejszym i z większym szacunkiem dla życia.

Oto kilka lekcji, których każdy z nas może doświadczyć na drodze życia:

 • Nie jesteś tym, co przydarzyło ci się w przeszłości. Nieważne, jak zagmatwana była przeszłość, twoja przyszłość jest czystą, niezapisaną kartą. Nie jesteś twoimi nawykami z przeszłości. Nie jesteś dawnymi niepowodzeniami. Nie jesteś tym, kim kiedyś inni mogli cię widzieć. Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś w danym momencie. Jesteś, tym, co teraz robisz.
 • Skup się na tym, co masz, a nie na tym, czego nie miałeś. Na chwilę obecną jesteś tym, kim jesteś i masz to, co masz.  I na pewno nie jest aż tak źle, bo inaczej nie byłbyś w stanie tego czytać.  Ważne, żebyś znalazł jedną POZYTYWNĄ myśl, która cię inspiruje i pomaga iść naprzód.  Skup się na niej i mocno się jej trzymaj.  Może wydaje ci się, że masz niewiele lub nie posiadasz niczego w ogóle, ale przynajmniej masz umysł, który cię motywuje. To naprawdę wszystko, czego potrzebujesz, żeby znów zacząć działać.  Przeczytaj książkę The How of Happiness.
 • Borykanie się z problemami jest naturalną częścią rozwoju.Częścią życia i dorastania jest przeżywanie niespodziewanych problemów.  Ludzie tracą pracę, chorują, a czasami giną w wypadkach samochodowych.  Trudno wyobrazić sobie tak przykrą rzeczywistość, kiedy jesteś młody i wszystko toczy się całkiem dobrze.  Najlepsze i często najtrudniejsze, co możemy zrobić w takich sytuacjach, jest opanowanie swoich reakcji. Chcieć wykrzyczeć wulgaryzmy, ale być mądrzejszym i bardziej zdyscyplinowanym.  Pamiętać, że złość tylko pogarsza sprawy.  I pamiętać, że tragedie rzadko są aż tak złe, jak się wydaje, a nawet jeśli, to dają nam szansę stać się silniejszymi.
 • Raz na jakiś czas można …..  – nie zawsze musisz udowadniać, że jesteś silny i ciągle udawać, że wszystko jest w porządku.  Nie powinieneś przejmować się tym, co myślą inni – płacz, jeśli tego potrzebujesz – to zdrowe.  Im wcześniej to zrobisz, tym prędzej będziesz mógł znów się uśmiechnąć.  Uśmiech jednak nie zawsze oznacza, że ludzie są szczęśliwi.  Czasami to po prostu oznaka tego, że są na tyle silni, by stawiać czoła swoim problemom.
 • Życie jest kruche, szybkie i krótsze niż nam się wydaje. Jutra może nie być – przynajmniej nie dla wszystkich.  Właśnie w tej chwili ktoś na Ziemi robi plany na jutro, a nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że dziś może umrzeć.  To smutne, ale prawdziwe.  Dlatego mądrze spędzaj czas i znajdź chwilę, żeby się nim cieszyć.  Każda chwila jest darem.  Nie trać czasu, roztrząsając przykre sprawy.  Poświęć go na rzeczy, które prowadzą cię tam, gdzie chcesz dotrzeć.
 • Czasem może ci się nie udać. Im szybciej zaakceptujesz ten fakt, tym prędzej zaczniesz po prostu być wyjątkowy. Nigdy nie będziesz w 100% pewny, czy to działa, ale nierobienie niczego nie zadziała na pewno.  Robienie czegoś i poniesienie porażki jest co najmniej 10 razy bardziej produktywne niż pozostawanie bezczynnym.  Dlatego rusz się i spróbuj!  Albo ci się uda, albo nauczysz się ważnej lekcji.  W obu przypadkach wygrywasz..
 • Jesteś zdolny do tworzenia własnego szczęścia. Uczucia się zmieniają, ludzie też, a czas płynie.  Możesz tkwić w przeszłości albo dążyć do szczęścia.  Uśmiech jest wyborem, nie cudem.  Nie popełniaj błędu, czekając na kogoś lub coś, co przyjdzie niespodziewanie, żeby cię uszczęśliwić. Prawdziwe szczęście pochodzi z wewnątrz.
 • Odseparuj się emocjonalnie od swoich problemów.Jesteś od nich o wiele większy.  Jesteś żyjącą, oddychająca istotą ludzką, nieskończenie bardziej złożoną niż wszystkie twoje problemy razem wzięte.  A to oznacza, że jesteś silniejszy niż one – masz moc, żeby zmienić problemy i twój stosunek do nich.
 • Nie wyolbrzymiaj problemów. Nigdy nie możesz pozwolić, żeby jedna mała chmurka przysłoniła ci całe niebo.  Słońce zawsze świeci nad jakąś częścią życia.  Czasami po prostu musisz zapomnieć, jak się czujesz, pamiętać, na co zasługujesz i iść naprzód.
 • Wszystko, co nas spotyka, jest życiową lekcją. Każda osoba, którą spotykamy, sytuacja, w jakiej się znajdujemy itp.  Są one częścią doświadczenia, które zwiemy „życiem”.  Nigdy nie zapomnij przyswoić lekcji, zwłaszcza kiedy rzeczy nie idą po twojej myśli.  Jeśli nie dostaniesz pracy, o jakiej marzyłeś, czy nie układa ci się w związku, oznacza to tylko, że czeka na ciebie coś znacznie lepszego.  A lekcja, której właśnie się nauczyłeś, to pierwszy krok w kierunku zmiany.
 • Postrzegaj każde wyzwanie jako zadanie edukacyjne. Zapytaj samego siebie: „Czego ta sytuacja ma mnie nauczyć”? Wszystko, co dzieje się w naszym życiu jest lekcją.  Niektóre z tych lekcji to: stanie się silniejszym, jasne komunikowanie się,  ufanie własnemu instynktowi, wyrażanie miłości, wybaczanie, uświadomienie sobie, kiedy warto odpuścić, spróbowanie czegoś nowego.
 • Rzeczy się zmieniają, ale słońce zawsze wschodzi następnego dnia.Zła wiadomość jest taka, że nic nie trwa wiecznie. Dobra wiadomość: nic nie trwa wiecznie.
 • Poddawanie się i ruszenie naprzód to dwie różne rzeczy. W twoim życiu nadejdzie taki moment, kiedy będziesz zmęczony gonitwą za innymi i próbami naprawienia wszystkiego, ale nie oznacza to, że się poddałeś i na pewno nie jest to koniec wszystkiego.  To nowy początek.  To uświadomienie sobie, że nie potrzebujesz niektórych ludzi czy rzeczy i dramatów, które wprowadzają w twoje życie.
 • Trzymaj się z daleka od negatywnych ludzi. Za każdym razem, kiedy wyrzucasz negatywną energię ze swojego życia, robisz miejsce dla pozytywnej.  Życie jest zbyt krótkie, żeby spędzać czas z ludźmi, którzy wysysają z ciebie szczęście.  Pozwól negatywnym ludziom odejść. To oni najbardziej niszczą twoją pewność siebie. Otaczaj się ludźmi, którzy potrafią wydobyć z ciebie to, co najlepsze.
 • Doskonałe związki nie istnieją. Nie ma czegoś takiego jak idealny związek.  Tym, co czyni je idealnymi, są dwie osoby walczące z niedoskonałościami. Przeczytaj książkę Droga rzadziej wędrowana.
 • Kochaj samego siebie. Jedną z najbardziej bolesnych rzeczy w życiu jest utracenie własnego ja przez kochanie kogoś za bardzo i zapominanie o tym, że ty też jesteś wyjątkowy.  Kiedy po raz ostatni ktoś powiedział ci, że kocha cię takim, jaki jesteś i że to, co myślisz i jak się czujesz ma znaczenie?  Kiedy był ostatni raz, gdy ktoś powiedział ci, że wykonałeś dobrą pracę albo zabrał cię, gdzieś tylko dlatego, że to miejsce cię uszczęśliwia?  Kiedy tym „kimś” byłeś TY?
 • Nie pozwól, żeby inni podejmowali za ciebie decyzje. Czasem po prostu trzeba żyć, nie martwiąc się o to, co myślą o tobie inni, odciąć się od dramatów i udowodnić SOBIE, że jesteś lepszy niż im się wydaje.
 • To uraza cię rani, nie ludzie. Wybaczaj innym i idź do przodu, nawet jeśli nie prosili cię o wybaczenie.  Nie rób tego dla nich, zrób to dla siebie.  Żywienie urazy to marnowanie szczęścia.  Już teraz pozbądź się tego niepotrzebnego stresu ze swojego życia.
 • Nie jesteś sam.  Każdy ma problemy.Nie śpisz, bo martwisz się o przyjaciela.  Masz problemy z pozbieraniem się po tym, jak ktoś cię zawiódł.  Czujesz się gorzej, bo ktoś nie kochał cię na tyle, by przy tobie zostać.  Nie chcesz spróbować czegoś nowego ze strachu przed porażką.  Nic z tego nie oznacza, że jesteś dysfunkcyjny czy szalony.  Oznacza to, że jesteś człowiekiem i potrzebujesz trochę czasu, żeby się pozbierać.  Nie jesteś sam.  Bez względu na to, jak zawstydzony czy żałosny się czujesz na myśl o sytuacji, w jakiej się znajdujesz, gdzieś tam są ludzie, którzy czują to samo.  Kiedy mówisz do siebie „Jestem całkiem sam”, to tylko twój umysł stara się wcisnąć ci kłamstwo.
 • Nadal masz za co być wdzięcznym. Mimo, że świat jest pełen cierpienia, jest też pełen odważnych ludzi, którzy sobie z nim radzą.  Czasami trzeba zapomnieć, co straciliśmy, docenić to, co zostało i czekać na to, co będzie dalej.  Henry David Thoreau powiedział kiedyś: „Bogactwem jest umiejętność doświadczania życia w pełni”. Nawet, gdy czasy są ciężkie, ważne by patrzeć na życie z innej perspektywy. Nie poszedłeś spać głodny ostatniej nocy. Nie spałeś na zewnątrz zamiast w domu. Mogłeś wybrać, co na siebie włożyć tego ranka. Ledwo się dziś zmęczyłeś. Ani przez chwilę nie byłeś przerażony. Masz dostęp do czystej wody. Masz dostęp do opieki medycznej. Masz dostęp do Internetu. Potrafisz czytać. Niektórzy mogliby powiedzieć, że jesteś niewiarygodnie bogaty, więc pamiętaj, aby być wdzięcznym za wszystko, co masz.
 • Świadomie pielęgnuj wewnętrzną nadzieję.Strata, zmartwienie, choroba, niespełnione marzenie – niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zraniony czy jak duże są twoje aspiracje, zrób sobie przysługę, zatrzymaj się przynajmniej na chwilę, połóż dłonie na swoim sercu i powiedz głośno: „Tu mieszka nadzieja”.
 • Lepiej być skrzywdzonym przez prawdę niż pocieszonym przez kłamstwo. Musisz widzieć rzeczy takimi, jakie są, a nie takimi, jakie chciałbyś, żeby były.  Lepszy policzek od prawdy niż pocałunek od kłamstwa.
 • Trudno dokładnie powiedzieć, jak blisko jesteś odniesienia sukcesu. Łączenie punktów, kiedy zmierzasz do celu, jest prawie niemożliwe, ale ma sens, kiedy patrzysz na to z daleka.  Sukces często jest bliżej niż się wydaje, przychodzi nagle i wtedy, gdy najmniej się tego spodziewasz.
 • Czasami błogosławieństwem jest, jeśli nie dostaniesz tego, czego chciałeś. Czasami to cudowny łut szczęścia, bo zmusza cię do przewartościowania wszystkiego, otwierając drzwi nowych możliwości i informacji, które przegapiłbyś w innych okolicznościach.
 • Śmiech jest najlepszym lekarstwem na stres.Często śmiej się z samego siebie.  W jakiejkolwiek sytuacji się znajdujesz, zachowaj poczucie humoru.  Optymizm przyciąga szczęście jak magnes.  Jeśli będziesz nastawiony pozytywnie, zaczniesz przyciągać dobre rzeczy i dobrych ludzi.
 • Ważne, że popełniasz błędy. Wszyscy je popełniamy.  Pozwoliliśmy, by ktoś nas wykorzystał i godziliśmy się na mniej niż zasługiwaliśmy, ale jeśli o tym pomyślisz, wiele nauczysz się ze złych wyborów. Mimo, że niektórych rzeczy nie da się naprawiać, a niektórzy ludzie nigdy nie będą żałować tego, co zrobili, to my i tak będziemy wiedzieć lepiej na przyszłość.  Teraz mamy więcej siły, żeby ukształtować naszą przyszłość.  Pamiętaj, potknięcie się nie jest porażką. Porażką jest tkwienie w dołku, kiedy masz szansę się podnieść.  Podnieś się!  Często dobre rzeczy się rozpadają, żeby jeszcze lepsze mogły się ze sobą połączyć.
 • Martwienie się to dosłownie marnowanie energii. Nie pozbawi cię problemów jutra, ale pozbawi cię sił na dzisiaj.  Przeczytaj książkę 7 nawyków skutecznego działania.
 • Nawet, jeśli ciężko ci iść do przodu, rób małe kroki. W czasach próby ważne jest, żeby ciągle popychać się do działania.  Bo ruch jest wszystkim!  Tak długo jak utrzymasz tempo – nawet ślimacze – dotrzesz do mety.  Dlatego świętuj każdy krok, jaki dziś zrobiłeś, nieważne jak duży czy mały był.  Każdy krok zaprowadzi cię dalej od miejsca, w którym byłeś wczoraj i bliżej do miejsca, w którym chcesz być jutro.  Czy to lepsze życie, czy marzenie, które od dawna chcesz zrealizować, dotrzesz do celu, robiąc mnóstwo małych kroczków w tym samym kierunku, jeden po drugim.
 • Zawsze znajdą się ludzie, którzy cię nie lubią.Nie możesz być wszystkim dla wszystkich.  Bez względu na to, co robisz, zawsze ktoś będzie myślał inaczej.  Dlatego skup się na robieniu tego, o czym w głębi serca wiesz, że jest słuszne.  To, co mówią i myślą o tobie inni, nie jest takie ważne.  Liczy się to, co sam o sobie myślisz.
 • Lepiej ci bez osób, o których zawsze myślałeś, że ich potrzebujesz. Smutna prawda jest taka, że niektórzy ludzie będą przy tobie tylko wtedy, gdy będą czegoś potrzebować, a później cię opuszczą. Dobra wiadomość jest taka, że, jeśli to przetrwasz, w końcu pozbędziesz się tych ludzi ze swojego życia, a pozostaną przy tobie wspaniali przyjaciele, na których zawsze możesz liczyć.
 • Rywalizujesz TYLKO z samym sobą.Kiedy zaczniesz porównywać się z kolegą z pracy, sąsiadem, przyjacielem albo kimś sławnym, natychmiast przestań! Uświadom sobie, że jesteś inny, masz inne zalety – zalety, których inni nie posiadają.  Pomyśl o tych wszystkich niesamowitych możliwościach, jakimi dysponujesz i bądź wdzięczny za wszystko, co dobre w twoim życiu.
 • Nie masz wpływu na wszystko, co dzieje się w twoim życiu, ale możesz kontrolować to, jak reagujesz na pewne rzeczy.  Życie każdego z nas ma pozytywne i negatywne aspekty — to, czy jesteś szczęśliwy, czy nie w dużym stopniu zależy od tego, na których z tych aspektów się skupisz..  Na przykład:   przeziębiłeś się?  Przynajmniej to tylko tymczasowy wirus, a nie zagrażająca życiu choroba.  Przegrałeś mecz koszykówki?  Na szczęście miałeś okazję spędzić popołudnie z przyjaciółmi, robiąc coś przyjemnego i dobrego dla zdrowia.  Czy twoje oszczędności na giełdzie poszły w dół?  Pójdą w górę po jakimś czasie.  A poza tym, to super, że miałeś na tyle szczęścia i rozwagi, żeby odłożyć zaskórniaki, kiedy inni ludzie ledwo wiążą koniec z końcem.  Już wiesz, o co chodzi?
 • Życie NIE jest łatwe.Jeśli spodziewasz się czegoś innego, ciągle będziesz się rozczarowywał.  Osiągnięcie czegoś wartościowego wymaga wysiłku.  Dlatego zacznij każdy dzień gotowy do dotarcia dalej niż byłeś wczoraj i walcząc mocniej niż kiedykolwiek.  Przede wszystkim upewnij się, że odpowiednio dopasowałeś wysiłek do swoich celów.  Nie będzie łatwo, ale w końcu się opłaci.
 • Twoja przyszłość jest nieskazitelna.Niezależnie od tego, jak pogmatwana była twoja przeszłość, przyszłość nadal pozostaje bez skazy.  Nie zaczynaj dnia z połamanymi skrawkami przeszłości.  Nie patrz wstecz, chyba że jest to dobry widok.  Każdy dzień to czysta karta.  Każdy dzień to nowy początek.  Każdy poranek to pierwszy dzień reszty naszego życia.  Jednym z najlepszych sposobów, żeby zapomnieć o problemach z przeszłości jest skupienie całej uwagi i wysiłku na robieniu czegoś, za co w przyszłości sam sobie podziękujesz.
 • Nie jesteś uwięziony; po prostu musisz nauczyć się paru rzeczy jeszcze raz. Wszyscy mamy wątpliwości, które sprawiają, że czasami czujemy się jak w potrzasku.  Jeśli wątpisz w swoją zdolność podejmowania życiowych decyzji, otwarcia nowego rozdziału w swoim życiu czy zadbania o siebie, przemyśl to.  Wiadomo, że jeśli ptak ze zdrowymi skrzydłami jest zamknięty w klatce zbyt długo, w końcu zwątpi w to, że umie latać.  Nadal masz skrzydła, ale twoje mięśnie są słabe.  Ćwicz je i rozciągaj powoli.  Daj sobie czas.  Wkrótce znów będziesz latać.
 • Są dwie strony medalu. Jest dobry powód, dla którego nie możemy spodziewać się samych przyjemności bez odczuwania bólu; radości bez choćby odrobiny smutku, pewności bez strachu, spokoju bez chwili nerwowości czy nadziei bez cienia rozpaczy. W życiu nie ma czegoś takiego jak medal z jedną stroną, który uwolni nas od trosk i bólu.
 • Zawsze masz wybór. Nieważne, co się dzieje, zawsze masz co najmniej dwie opcje.  Jeśli fizycznie nie jesteś w stanie czegoś zmienić, możesz przynajmniej zmienić to, co o tym myślisz.  Możesz pozostać w ciemności albo wydobyć z siebie wewnętrzne światło i odkryć te cechy samego siebie, o których nigdy wcześniej nie wiedziałeś.  Możesz postrzegać kryzys jako zaproszenie do nauczenia się czegoś nowego, a reorganizację świata zewnętrznego jako oświecającą możliwość do obudzenia swojego świata wewnętrznego.
 • Niech inni wiedzą, że jesteś w ciemnym miejscu. Nie zawsze będą w stanie cię z niego wyciągnąć, ale światło, które ci dadzą przynajmniej pokaże ci drogę do wyjścia.
 • Jeśli zadajesz negatywne pytania, dostajesz negatywne odpowiedzi.Nie ma pozytywnych odpowiedzi na pytania:„Dlaczego ja?” „Dlaczego tego nie zrobiłem?”, „Co jeśli?” itp.  Pozwoliłbyś komuś zadawać dołujące pytania, które czasami sam sobie zadajesz?  Wątpię.  Więc przestań i zamień je na pytania, które prowadzą cię w dobrym kierunku.  Na przykład: „Czego mnie to nauczyło?”, „Nad czym mam kontrolę?” „Co mogę teraz zrobić, żeby ruszyć do przodu?”
 • Koniec jest nowym początkiem.Powiedz sobie: „Droga Przeszłości, dziękuję za wszystkie życiowe lekcje, których mnie nauczyłaś. Droga Przyszłości, teraz jestem gotów”! Wspaniały początek przychodzi zawsze wtedy, gdy myślisz, że nadchodzi koniec wszystkiego.

 

Być może, któraś z przedstawionych lekcji życiowych Ci się przyda? Może macie również swoje przemyślenia, które przydają się Wam w trudnych chwilach? Podzielcie się nimi w komentarzu.

 

Zdjęcie: Tim Snell/Flickr

Zobacz również:
7 pomysłów na przezwyciężenie złych chwil
Leo Babauta о życiu: spiesz się powoli
Psychologia kreatywności: Jak być bardziej kreatywnym i pokonać blokadę kreatywności
30 wyzwań na 30 dni
30 rzeczy, które należy przestać sobie robić