4 znanych pracoholików oraz tajemnice ich sukcesu

0
949

Zarabianie dużych pieniędzy wiąże się z nadgodzinami i wysiłkiem. Staramy się pracować raczej wydajniej niż dłużej, warto jednak wiedzieć, że rekiny biznesu z USA dorobiły się fortuny, zamieniając się w pracoholików.
Ale to nie jeszcze nie gwarantuje sukcesu – każdy z tych biznesmenów zawdzięcza swój sukces tajnej broni.

Dzisiaj wejdziesz w jej posiadanie.

1. Thomas Alva Edison

Główne osiągnięcia: 1093 patentów w samych USA. No i słynna żarówka.
Tajna broń: Niekoniecznie pracował wydajnie — po prostu spędzał nad swoimi projektami długie godziny. Oto ulubiony cytat Edisona (przeważnie skracany, co jest poważnym błędem): „Geniusz to jeden procent talentu i dziewięćdziesiąt dziewięć procent ciężkiej pracy. Odpowiednio, geniuszem często jest po prostu utalentowana osoba, która jak należy odrobiła swoje zadanie domowe”.

2. Oprah Gail Winfrey

Główne osiągnięcia: Wielokrotna zwyciężczyni nagrody Emmy, prezenterka telewizyjna, działaczka humanitarna, której majątek opiewa na 2,7 miliarda $.
Tajna broń: „Rób to, co lubisz – dzięki temu praca nie będzie przypominać pracy”. „Jeżeli wykonujesz pracę, którą kochasz i która Cię wypełnia, reszta przyjdzie z czasem”.

3. Donald Trump

Główne osiągnięcia: magnat na rynku nieruchomości, właściciel kasyn, prowadzący popularny TV show „The Apprentice”.
Tajna broń: „Praca to sposób na otrzymanie potężnej dawki adrenaliny”. „Prowadzenie interesów to moja forma ekspresji artystycznej. Inni świetnie malują na płótnie albo piszą cudowne wiersze. Ja zaś lubię zamykać kontrakty. Duże kontrakty. I to mi daje kopa”.
„Są ludzie, którzy wybierając się na wakacje są zestresowani, ponieważ nie wiedzą co w tym czasie dzieje się w ich firmie. I z takimi ludźmi chcę pracować”.

4. Bill Gates

Główne osiągnięcia: Dzięki niemu w każdym domu zagościł komputer. Założył Fundację Bill & Melinda Gates. Zgromadził majątek wart ponad 50 miliardów dolarów amerykańskich.
Tajna broń: brak bziku na punkcie kontroli oraz przejmowanie pomysłów od utalentowanych pracowników.
„W Microsofcie unoszą się setki pomysłów, jednak odnosi się takie wrażenie, że one powstają na górze. Obawiam się, że nie jest to prawdą”. Warto podkreślić, że Gates dzieli się sukcesem Microsoftu ze swoimi pracownikami. W jednym z wywiadów Bill Gates powiedział: „Umiejętność podawania właściwej informacji właściwym ludziom radykalnie zwiększa umiejętność opracowywania oraz podejmowania strategicznie ważnych decyzji”.

Jakie są wnioski ?

Pracuj ciężko, ale również odważnie graj i próbuj różnych środków.
Pracoholizm, co prawda, przyczynił się do sukcesu tych ludzi, jednak w Twoim przypadku może zrujnować Twoje serce oraz życie prywatne. Nie chcesz chyba by Twoimi ostatnimi słowami były te wypowiedziane przez Phineasa Taylora Barnuma: „Jakie dziś były dochody w Madison Square Garden?”

(via)