4 krótkie cytaty Abrahama Lincolna, które pomogą ci się rozwinąć

0
3815
4 krótkie cytaty Abrahama Lincolna, które pomogą ci się rozwinąć

Jak w dzisiejszym zabieganym świecie można znaleźć czas, aby odejść od codziennej rutyny i zastanowić się dokąd właściwie zmierzasz? Jednym z dobrych sposobów jest zaczerpnięcie mądrości od wielkich myślicieli.

Nie trzeba przy tym czytać setek książek – zamiast tego możesz wybrać kilka cytatów, które przepełnione są mądrością życiową. Przeczytanie cytatu trwa tylko kilka sekund, a zastanowienie się nad nim może minutę albo dwie.

Oto cztery cytaty Abrahama Lincolna, 16 prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dołączono do nich również przemyślenia i krótkie ćwiczenia, które pomogą ci dogłębnie zastanowić się nad znaczeniem danego cytatu i wdrożyć to we własne życie.

„Najlepsze w przyszłości jest to, że przychodzi dzień po dniu”

 

Wielu ludzi korzystających z pomocy coacha, pragnących osiągnąć wartościowy cel w życiu, czuje niepokój lub nawet strach, kiedy patrzą na ogrom potrzebnego do jego realizacji wysiłku.

Przepaść między tym, gdzie aktualnie się znajdują a tym, co chcą osiągnąć wydaje się być bardzo duża – tak jakby mieli przeskoczyć Wielki Kanion jednym susem. Lincoln sugeruje, że mamy kierować się w stronę przyszłości małymi kroczkami.

Ćwiczenie:

Wybierz jeden cel zawodowy lub osobisty, który bardzo chcesz osiągnąć, ale zatrzymałeś się w miejscu i zniechęciłeś się do realizacji z powodu jego wielkości.

Pracuj nad tym, aby podzielić ten cel na małe rozsądne kroczki, które będą cię pobudzać i inspirować do zrobienia kolejnego kroku w przód. Możesz zrobić to samodzielnie, a jeszcze lepiej z twoim coachem, członkiem rodziny lub znajomym.

 

„Większość ludzi ma tyle szczęścia, na ile sobie pozwoli”

 

Wszyscy słyszeliśmy zdanie, że umysł jest straszną rzeczą do stracenia. Pesymistycznie, cynicznie lub sceptycznie nastawiony umysł jest straszą rzeczą, o ile to, o czym myślimy, dzieje się naprawdę.

Lincoln sugeruje, że powinniśmy trenować swój umysł, aby pobudzić te partie, które wzbudzają w nas szczęście.

Ćwiczenie:

Aby dalej rozwijać te części mózgu, które są odpowiedzialne za wzbudzanie w nas szczęścia, zadaj sobie dowolne lub wszystkie z poniższych pytań, i bądź jednym z najszczęśliwszych ludzi na świecie:

 1. Kim są ludzie w moim życiu, którzy mnie kochają i wspierają?
 2. Za jakie wolności, dobrodziejstwa i dary jesteś wdzięczny?
 3. Jakie piękne i proste przyjemności dostrzegasz wokół siebie?
 4. Jakie są cele, które możesz osiągnąć, aby nadać sens własnemu życiu?
 5. Gdzie uczysz się i wzrastasz, aby stawać się lepszym człowiek każdego dnia?

Wymyśl kilka swoich własnych pytań, aby rozbudować to ćwiczenie.

 

„Rzeczy mogą przyjść do tych, którzy na nie czekają, ale przyjdą tylko te, które zostawili po sobie ci, którzy się pospieszyli”

 

Czekasz na to, że twoje sukcesy osobiste i zawodowe same się pojawią? Większość ludzi zgodzi się, że cierpliwość jest cnotą – jednak, jeśli chcesz osiągnąć sukces, Lincoln sugeruje, abyś sam zaczął się o to starać.

Ćwiczenie:

Zastanów się nad umieszczeniem kilku z następujących wyrażeń na karteczkach samoprzylepnych w widocznym miejscu. Mają przypominać ci, żebyś nie zadowalał się tylko tym, co zostawili po sobie inni.

 • Po prostu zrób to.
 • Zacznij działać.
 • Podążaj naprzód.
 • Kto się waha, ten przegrywa.
 • Weź się do roboty.
 • Pora wstawać!
 • Zwycięzca bierze wszystko.
 • Najwyższy czas na podbój kosmosu.

Sam też coś możesz wymyślić i dodać do tej listy.

 

„Najlepszym sposobem na pokonanie swojego wroga jest uczynienie go przyjacielem”

 

W posiadaniu wrogów najgorszą rzeczą jest to, że nienawiść skierowana w ich stronę niszczy tego, który nienawidzi. To jak picie trucizny z nadzieją, że przeciwnik zginie.

W czasie swojej prezydentury Lincoln miał wielu wrogów i przeciwników, ale był na tyle mądry, żeby dostrzec samodestrukcyjną naturę nienawiści. Zamiast tego zrobił wszystko, co w jego mocy, aby lepiej poznać swoich wrogów i zyskać ich przyjaźń.

Ćwiczenie:

Zrób wszystko co w twojej mocy, aby zainteresować się osobami, które uważasz za swoich wrogów i naprawdę ich wysłuchać. Kiedy będą wyrażać siebie, poszukaj w nich czegoś dobrego i wartościowego, i zauważ w jakich kwestiach macie ze sobą więcej wspólnego niż dotychczas sądziłeś.

Który z tych cytatów przemawiają do ciebie najbardziej? Jakie zmiany (duże lub małe) masz zamiar wprowadzić w swoim życiu po przeczytaniu tego artykułu? Podziel się tym w komentarzach.

 

Zdjęcie:Adam Fuller/Flickr

 

Zobacz również:
Jak czytać w tempie Theodore’a Roosevelta
28 sposobów na ułatwienie sobie życia
25 cytatów, które zainspirują cię do bycia lepszym liderem
10 najlepszych motywujących cytatów z Jana Pawła II
Krótka motywująca opowieść z cytatów z Richarda Bacha