4 blokady psychiczne, które powstrzymują cię przed pisaniem i sposoby ich zwalczania

0
1395
blokady psychiczne, które powstrzymują cię przed pisaniem i sposoby ich zwalczania

We współczesnym świecie wiele osób decyduje się na prowadzenie bloga. Wszystko idzie świetnie do momentu, kiedy pojawiają się pewnego rodzaju blokady.
Blokada przed pisaniem może być mieszanką problemów związanych z  zarządzaniem i logistyką. Czasami jednak sprawa sięga głębiej i staje się problemem z kreatywnością czy motywacją, a wtedy trudniej sobie z nim poradzić.
A co ciebie odciąga od pisania? 

Zanim zaczniesz opowiadać, że masz pewną blokadę twórczą, warto wyjaśnić sobie, jakiego typu to blokada. Jak dobrze wiadomo – problem rozpoznany to problem w połowie rozwiązany.

Czy to kwestia logistyki?

Nie można usiąść i napisać.  Chcesz pisać, ale fizycznie nie możesz tego zrobić z powodu choroby, wyczerpania czy braku czasu.

Zrób sobie przerwę od blogowania. Niech twoi czytelnicy wiedzą, że wyjeżdżasz na chwilę i zrób tak. Kiedy masz przerwę, nie próbuj robić notatek do przyszłych postów, nie wymykaj się, żeby sprawdzić swój status. Zrób sobie prawdziwą przerwę.

Zacznij odmawiać ludziom. Żeby pisać, musisz odpuścić sobie wyścig  popularności. Forsowanie się może być też problemem związanym z odpornością. Jesteś pewien, że nie robisz tego celowo?

Niech ktoś ci pomoże. Masz dzieci, prawdopodobnie też i drugą połówkę, masz pracę i życie. Od tego nie można odpocząć, chociaż czasami pewnie byś chciał. Staraj się, jak możesz, ale daj sobie pomóc.

Czy to kwestia zarządzania?

Ograniczaj pewne dane. Cierpisz z powodu nadmiaru informacji. Zapisałeś się do 199 blogów RSS, zamawiasz 13 drukowanych magazynów, subskrybujesz 57 kanałów kablówki itd.  Pozbądź się całego bałaganu, zatrzymaj tylko to, co najważniejsze. Upraszczaj swoje życie, a pozbędziesz się blokady.

Hierarchizuj. Najważniejsze rzeczy rób rano.

Pogrupuj swoje zadania. Dezorganizacja kosztuje cię wiele wartościowego czasu. Pogrupuj tak wiele zadań, jak to możliwe, rozmowy telefoniczne, e-maile, sprawunki – wykonuj je w osobnych blokach czasowych.

Przestań spędzać godziny na twitterze, surfowaniu po sieci, youtubowaniu czy czymkolwiek, co odciąga cię od pisania. Kiedy odkładasz coś na później, opierasz się pracy – dowiedz się, dlaczego tak jest.

Czy to kwestia kreatywności?

Wybierz się na aktywne poszukiwanie pomysłów. Zajrzyj do książek, blogów, kanałów mediów społecznościowych, realnego świata, telewizji – cokolwiek ci się spodoba.

Zmuś się do szukania, dopóki nie znajdziesz czegoś, o czym będziesz chciał pisać z niecierpliwością.

Czy to kwestia motywacji?

„Dlaczego zawracać sobie głowę”? Czasami powtarza się to w głowie jak zdarta płyta. Bez względu na to, jak bardzo próbujesz to wyciszyć, nie przechodzi.

Dlaczego nie czujesz się dostatecznie kreatywny, utalentowany czy bystry? Nie jesteś zadowolony z liczby odbiorców? Czy nie jesteś w stanie ich zaangażować? Nie widzisz żadnych rezultatów?

Czas na odrobinę edukacji? Ustal, co wywołuje takie uczucie, odkryj luki w swojej wiedzy. Ucz się i zdobądź kilka nowych umiejętności, jeśli to pomoże.

Bądź trochę bardziej aktywny w mediach społecznościowych. Twittuj na postach i linkach innych ludzi. Częściej aktualizuj swój status na facebooku. Docieraj do swoich nauczycieli, rówieśników i fanów. Zaczniesz widzieć odpowiedzi innych, co zmniejszy twoje poczucie wyizolowania.

Zaszalej na gościnnych postach. Nie tylko największych blogerów z górnej półki. Zapytaj właścicieli średnich rozmiarów blog, czy potrzebują pomocy w pisaniu. Dołącz do społeczności, gdzie ludzie regularnie piszą gościnne posty dla innych blogerów.

Zyskasz korzyści pisania dla ludzi, którzy już mają określonych odbiorców. Zareagują, jeśli twoja praca będzie im odpowiadać.

Wszyscy, niezależnie od zawodu czy statusu społecznego czujemy pewnego rodzaju blokadę raz na jakiś czas. Ważne jest, aby zrozumieć to, że te uczucia są całkowicie normalne, nawet dla najbardziej uznanych i odnoszących sukcesy ludzi.

A Wy jak radzicie sobie z problemem blokady? Zdarza Wam się całkowity brak motywacji i zniechęcenie? Podzielcie się z nami swoimi sposobami na zwalczenie tych przeciwności losu.

 

Zdjęcie:Eelke/Flickr

Zobacz również:
42 sposoby na ułatwienie sobie życia
Psychologia kreatywności: Jak być bardziej kreatywnym i pokonać blokadę kreatywności
7 półprawd, kłamstw i błędnych przekonań od guru produktywności
50 rzeczy, które każdy powinien umieć
Jak rozwinąć kreatywność?