30 wyzwań na 30 dni

5
9839
30 wyzwań na 30 dni

Mówi się, że potrzeba około 30 dni na wykształcenie nawyku. Nawyki, które nam służą, wymagają kształtowania i determinacji. Faza początkowa jest najtrudniejsza, zwłaszcza jeżeli chce się zmienić stary nawyk w nowy. Dlatego podjęcie trwającego minimum 30 dni wyzwania jest świetnym sposobem na poprawę wszystkich aspektów życia. Tak, to dar. Daj sobie czas na chwilę refleksji i pomyśl, kim chcesz być za 5 lat? Jakie chciałbyś mieć nawyki? Lepiej zacząć już  teraz, jeżeli chcesz  żeby nowe nawyki wpłynęły na twój styl życia i tym samym na życie!

Teraz wybierz jedno lub więcej z 30 wyzwań i podążaj za nimi! Prowadź dziennik, rzuć wyzwanie przyjaciołom i szukaj inspiracji. Ale uważaj, bo wybranie zbyt wielu wyzwań jednocześnie może sprawić, że żadnemu z nich nie podołasz.

(Foto)

#1 Każdego dnia daj komuś karteczkę z wypisanymi na niej rzeczami, które w nim lubisz (łatwe)

To świetny sposób na pokazanie komuś, że o nim myślisz. Często jesteśmy tak skoncentrowani na złych rzeczach, że zapominamy wspomnieć o dobrych. Przez 30 dni pod rząd z pewnością uszczęśliwisz wielu!

#2 Każdego dnia zagadaj do nieznajomego (trudne)

To wspaniały lek na lęk. Czy kiedyś oparłeś się pokusie porozmawiania z kimś, bo bałeś się i powiedziałeś sobie, że i tak nie chcesz z nim/nią porozmawiać? Więcej tego nie zrobisz! Po 30 rozmowach z nieznajomymi zrozumiesz, że ludzie są tylko ludźmi i nie ma nic dziwnego w zagadaniu do kogoś nieznajomego.

#3 Każdego dnia zrób zdjęcie (trudne)

To zadanie staje się coraz trudniejsze im bliżej końca, ponieważ w pewnym momencie skończą ci się łatwe ujęcia. Warto to zadanie połączyć z innym i w ten sposób stworzyć super fotopamiętnik!

#4 Oceń swoje stare przekonania (średnie)

Kwestionowanie własnych przekonań to świetny sposób na pozbycie się bzdurnych wyobrażeń podczas procesu przyswajania nowej wiedzy, którą nabyliśmy od czasu porzucenia starych pomysłów.

#5 Daj sobie 30 minut na codzienny spacer (łatwe)

Chodzenie jest zdrowe, relaksujące i inspirujące. A poza tym łatwe i darmowe! Świetnym ćwiczeniem podczas spacerów jest także obserwowanie innych ludzi i myślenie o tym, jak są różnice i podobieństwa między tobą a nimi. To podniesie poziom twojej empatii i zdolności obserwatorskich! Dobra książka na ten temat to Manwatching.

#6 Daj sobie chwilę na praktykowanie samowspółczucia i miłości do samego siebie (trudne)

Kochasz samego siebie? Biczujesz się za błędy? Możesz sprawdzić swój poziom samowspółczucia. Mało prawdopodobne, że uzyskasz wysoki rezultat. To dlatego, że nasze społeczeństwo narzuca standardy, których osiągnięcie jest prawie niemożliwe. W ten sposób uczymy się myśleć o sobie, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy ani wartościowi. Pewnego rodzaju piętno dotyczy miłości do samego siebie, a ten rodzaj miłości jest często mylony z arogancją lub słabością. Obydwa przekonania są błędne. To umiejętność, którą można trenować do rozwinięcia w sobie zestawu emocji, które pozwolą ci zaakceptować te aspekty siebie, których nie lubisz. Pozwoli ci także walczyć z frustracją i zacząć akceptować ją jako integralną część życia. Miłość do samego siebie i samoakceptacja są także kluczowe, aby kochać i akceptować innych. Pisaliśmy o tym tu: 30 rzeczy, które zrestartują Twoje życie.

#7 Codziennie wypróbuj jakiś nowy przepis (średnie)

Jeżeli chcesz się nauczyć gotować, to potrzebujesz praktyki, praktyki i jeszcze raz praktyki. Zmuszenie się do wypróbowania codziennie nowego przepisu to świetny sposób na zdobycie wiedzy o technikach i składnikach. Ułatwia także porzucenie złych nawyków żywieniowych, które być może masz i zastąpienie ich zdrowszymi!

#8 Powstrzymaj się od alkoholu i innych używek przez 30 dni pod rząd! (zależy dla kogo)

Czy w twojej paczce od lat nie odbyła się impreza bez alkoholu? Czy możesz się dobrze bawić bez spożywania chemikaliów, by poprawić sposób postrzegania rzeczy? To wspaniałe wyzwanie, by nauczyć się bronić przed presja otoczenia.

#9 Napisz powieść na 50000 słów w 30 dni (trudne)

Czy kiedykolwiek chciałeś napisać książkę? Zrób to w 30 dni.

#10 W 30 dni naucz się rysować ludzką twarz (średnie)

Wiele filmów instruktażowych na temat rysowania znajdziesz na youtube. Jeżeli kiedykolwiek chciałeś nauczyć się rysować, to skończ z wymówkami. Rzuć sobie wyzwanie i sam będziesz zaskoczony tym, co możesz osiągnąć w 30 dni!

#11 Każdego dnia obejrzyj jakiś dokument (łatwe)

Zawsze chciałeś wiedzieć więcej na dany temat? Masz szczęście, że żyjemy w cyfrowej erze! W sieci jest tyle filmów dokumentalnych, że nie starczy życia, aby je obejrzeć. YouTube, Google Video, TruthTheory.org and TopDocumentaryFilm.com to niektóre ze świetnych źródeł.

#12 Każdego dnia jeden rozdział (łatwe)

Wszyscy wiemy, że powinniśmy więcej czytać, ale i tak jesteśmy przyklejeni do monitora komputera, na który właśnie patrzymy. Rozwiązaniem jest poświęcenie każdego dnia trochę czasu na przeczytanie jednego rozdziału. Tylko jednego. To chyba proste? Zrób to w jakimś przytulnym miejscu lub na dworze. Zabierz ze sobą kawę lub herbatę, włącz płytę z muzyką ambient. Ale najpierw przeczytaj to: Jak czytać więcej (poradnik amatora książek)

#13 Codziennie zagłębiaj temat, który chciałbyś opanować (trudne)

Od zawsze chciałeś wiedzieć wszystko o zachowaniu zwierząt? Psychologii? Fizyce? Filozofii? Doedukuj się bez szkoły! Wybierz temat, zaplanuj przynajmniej jeden wykład lub zadanie na dzień i zostań geniuszem w swojej ulubionej dziedzinie!
Być może nie umiesz czegoś z tej listy: 50 rzeczy, które każdy powinien umieć.

#14 Codziennie przejdź/przejedź, pobiegnij do szkoły/pracy nową trasą (łatwe)

To wspaniałe wyzwanie, by zachować czujność, odkryć nowe miejsca, lepiej zrozumieć swoje miasto i dobrze się bawić wykonując jedno z przyziemnych zadań każdego dnia.

Ergo, 6 rad jak dojeżdżać rowerem do pracy ( i nie tylko)

#15 Codziennie przeczytaj nowy artykuł na LH (łatwe)

Świetny sposób na trwanie w inspiracji, nowe pomysły i motywowanie się do uczynienia życia jak najlepszym ;) Wejdź na Lifehacker i zasubskrybuj — to proste!

#16 Zrezygnuj z mediów na 30 dni (łatwe)

Nie oglądaj telewizji i przestań śledzić wiadomości. Ogranicz się do czytania maksymalnie 5 blogów w tym miesiącu. Wyloguj się z Facebooka, Twittera i StumbleUpon. Zatrzymaj ten nadmiar informacji i spróbuj prostego życia. Będziesz zaskoczony widząc, ile masz jeszcze czasu wolnego!

#17 Porzuć zły nawyk na 30 dni (trudne)

Palisz? Zawsze widzisz czarną stronę? Pielęgnujesz nienawiść do samego siebie? Jesz za dużo fast foodów? Za dużo grasz? Porzuć te rzeczy na 30 dni i zamiast nich podejmij nowe wyzwanie!

#18 Zainspiruj się czymś każdego dnia (łatwe)

Badania wykazały, że ludzie czymś zainspirowani są szczęśliwsi, milsi, bardziej produktywni i nie oddalają od wybranej ścieżki życia w trudnych chwilach. Wydrukuj sobie jakiś cytat i przyklej go do lustra. Na stronie startowej ustaw sobie jakiś inspirujący film. Używaj inspirującej mantry do medytacji. Wybierz zasadę, według której będziesz żyć. Po krótce, dawka inspiracji na każdy dzień!

#19 Zimny prysznic każdego dnia (średnie)

Zimne prysznice są świetne na poprawę nastroju, leczenie chorób wywołanych stresem, wzmocnienie systemu odpornościowego i upiększenie skóry.

#20 Osiągnięcia na kolejnych 30 lat. Po jednym każdego dnia (trudne)

To wspaniała egzystencjalna terapia szokowa. Nie możesz odpowiedzieć na te pytania bez konfrontacji ze swoim obecnym życiem i tym jak może się ono rozwinąć. To zadanie też należy do tych progresywnie coraz trudniejszych. Świetny sposób na refleksję!

#21 Codzienna praktyka losowo wybranej umiejętności (łatwe)

Mnóstwo pomysłów znajdziesz na YouTube i innych stronach z filmami video. Sztuczki z długopisem, stanie na rękach, parkour, taniec, sztuczki kulinarne. Poszerz swój arsenał talentów!

#22 Zawsze schodami (łatwe)

Schody ruchome w pewien sposób mnie śmieszą tak samo jak czasami też windy. Od razu przywodzą mi na myśl tych grubych ludzi z filmu „Wall-E”. Zbyt leniwych, żeby zrobić cokolwiek. Dlatego w wciągu najbliższych 30 dni wybieraj schody. Wchodzenie po schodach jest zdrowsze, nie wygląda głupio i jeszcze zaprocentuje w przyszłości :)

#23 Wczesna pobudka każdego dnia (średnie)

„Dobrze jest wstawać przed świtem, takie postępowanie prowadzi do zdrowia, dobrobytu i mądrości.” – Arystoteles

Oto jak nauczyć się wstawać wcześnie.

#24 Prowadź dziennik (średnie)

Świetne dla pamięci, refleksji i szczególnie niesamowite, jeżeli chcesz spojrzeć wstecz i pamiętać te stare dobre czasy, gdy podejmowałeś te wyzwania! Jeśli myślisz, że prowadzenie dziennika to kompletna strata czasu, zapraszamy Cię tu.

#25 Nie kłam przez 30 dni (trudne)

To dość duże wyzwanie. Przestań oszukiwać siebie i innych, mów prosto z serca. To zadanie świetnie łączy się z kultywowaniem dobrych intencji, ponieważ gdy je opanujesz, to już nie będziesz miał potrzeby kłamać!

#26 Łącz wyzwania ze sobą (łatwe)

Zrób sobie zdjęcia jak czytasz różne książki w różnych miejscach. Przejdź 10000 kroków idąc nową trasą, aby zapytać nieznajomego o jakiś przepis do wypróbowania. Podejmij wszystkie wyzwania, każdego dnia inne. Wstawaj wcześnie, by mieć czas na medytację, samowspółczucie i jogę. Zakończ wszystko zimnym prysznicem!

#27 Codziennie rob coś, czego się boisz (trudne)

Strach to jedyna rzecz, która stoi na przeszkodzie do bycia najlepszą wersją samego siebie. Jedyny sposób na pokonanie strachu to stawienie mu czoła!

#28 Nie narzekaj przez cały dzień (trudne)

To zadanie może ci zająć ponad parę dni. Nawet jeżeli jest się bardzo pozytywnie nastawionym, to i tak trudno jest nie wymówić ani jednego negatywnego zdania przez 24 godziny. Nie bądź na siebie zły, jeżeli nie możesz wytrzymać przez godzinę – tak jak na wszystko i na to potrzeba  praktyki! A to zadanie to świetne, aby nauczyć się bycia świadomym swoich myśli.

#29 Medytacja każdego dnia (średnie)

Przeczytaj to, żeby wiedzieć dlaczego powinieneś medytować, nauczyć się niesamowitych wariacji medytacyjnych i podyskutować o tym wyzwaniu. Najlepsze momenty przychodzą zaraz po przebudzeniu się i przed pójściem spać!

#30 Każdego dnia zrób (co najmniej) jedną bezinteresowną rzecz (łatwe)

Daj z siebie wszystko, by pomóc komuś, kto może zasługiwać lub nie zasługiwać na twoją dobroć. Wyrzuć śmieci sąsiada. Daj 5 złotych bezdomnemu. Zrób coś, co wymaga z twojej strony prawdziwego wysiłku, a także umila dzień temu, komu pomagasz.

[HighExistence]

5 KOMENTARZE

  1. nie rozumiem tylko jednego. Otóż, ten tekst znajduje się już w internecie, fakt faktem, że po angielsku ale jednak. Jaka jest intencja autora tego wpisu? Czy zakłada on/ona, że ludzie nie znają angielskiego? Jak się nie ma o czym pisać to można nie pisać a nie pompować na siłę swoją produktywność przy biurku… tyle ode mnie, czekam na replikę. pozdrawiam