30 prawd o życiu, które warto poznać jeszcze przed 30-ką

10
1619

Połowa naszych czytelników to trzydziesto- i czterdziestolatkowie. Ciekawe, co byście zmienili w życiu, gdybyście dostali drugą szansę?

Pytanie jest o tyle ważne, że kolejna, również spora, część czytelników naszego bloga, w wieku 20-30 lat, depcze Wam po piętach.
Jedni myślą „przed trzydziestką się ogarnę…”, drudzy mają już konkretny plan na życie, ale chcą usłyszeć Waszą odpowiedź.

Marc, autor bloga o produktywności Marc and Angel Hack Life, obchodził niedawno swoje 30. urodziny i z tej okazji podzielił się swoimi przemyśleniami nt. tego, co przeżył i zobaczył.

 1. W życiu każdego nadchodzi chwila, gdy ma się dość biegania za kimś oraz prób naprawiania wszystkiego.
  Nie poddajesz się. Po prostu zaczynasz rozumieć, że nie potrzebujesz niektórych ludzi i spustoszenia, które oni sieją.
 2. Jeżeli ktoś chce zostać częścią Twojego życia, podejmie jakiś wysiłek w tym celu. Nie zawracaj sobie głowy, zachowując w sercu przestrzeń dla ludzi, którzy nie próbują zostać przy Tobie.30 prawd o życiu, o których warto pomyśleć przed 30-ką (familymwr)
 3. Jeżeli chcesz latać, musisz pozbyć się rzeczy, które ciągną Cię w dół – nie zawsze to jest tak oczywiste, mimo że brzmi jak banał.
 4. Robienie czegoś źle jest co najmniej dziesięć razy bardziej produktywne niż nierobienie niczego.
 5. Każdy sukces poprzedzany jest przez ciąg porażek – każda z nich prowadzi do sukcesu. Nie przegrywasz, upadając. Przegrywasz, nie podnosząc się.
  Czasami musisz zapomnieć, jak się czujesz, przypomnieć sobie, na co zasługujesz i przedzierać się do przodu.
 6. Poznając ludzi różnego pochodzenia, z różnych miast i krajów, żyjących w różnych warunkach społeczno-gospodarczych, zaczynasz sobie uświadamiać, że każdy na dobrą sprawę potrzebuje tego samego: akceptacji, miłości, szczęścia, spełnienia i nadziei na lepsze jutro. Różnimy się tylko pod względem sposobów osiągnięcia tych celów, jednak założenia są identyczne. Możesz polegać prawie na wszystkich i wszędzie – po prostu spójrz za sztuczną fasadę, która nas rozdziela.
 7. Im więcej rzeczy posiadasz, tym bardziej one posiadają Ciebie. Minimalizm zapewni Ci większą wolność.
 8. Dopóki jesteś zajęty szukaniem doskonałej osoby, prawdopodobnie przegapisz niedoskonałą osobę, która może uczynić Cię doskonale szczęśliwym. Dotyczy to zarówno przyjaźni, jak i związków.
  Znalezienie przyjaciela albo drugiej połówki nie polega na transformacji w idealny obraz tego, co, Twoim zdaniem, chce druga osoba. Przeciwnie – chodzi o pozostanie samym sobą i znalezienie kogoś, kto to doceni.
 9. Relacje muszą być nawiązywane z głową. Lepsza jest samotność niż złe towarzystwo. Nie ma pośpiechu. Co ma być to będzie – wszystko się zdarzy we właściwym czasie, z właściwą osobą i z najlepszego powodu.
 10. Posiadanie tysiąca przyjaciół to żadna sztuka. Sztuką jest zaprzyjaźnić się z takim człowiekiem, który Cię wesprze nawet wtedy, gdy tysiące będą przeciwko Tobie.
 11. Zawsze będzie ktoś, kto wygląda lepiej od Ciebie. Zawsze znajdzie się ktoś mądrzejszy albo charyzmatyczny. Jednak nigdy nie będą Tobą – z Twoimi pomysłami, wiedzą oraz umiejętnościami.
 12. Postępy zawsze wymagają podjęcia ryzyka. Kropka. Nie da się zrobić kroku do przodu, jeżeli jedna noga ciągle pozostaje z tyłu.
 13. Każdego poranka dokonujesz wyboru – albo spędzisz cały dzień bez celu, nie wiedząc, co ma się dzisiaj wydarzyć, jedynie reagując doraźnie na różne zdarzenia, albo spędzisz ten dzień kierując swoim życiem, podejmując samodzielnie decyzje, od których zależy Twoje jutro.
 14. Każdy popełnia błędy. Jeżeli nie możesz wybaczyć komuś, nie oczekuj, że druga osoba wybaczy Tobie. Wybaczyć oznacza uwolnić niewolnika i zrozumieć, że to Ty nim byłeś.
 15. To normalne, jeżeli zdarzy Ci się na krótką chwilę załamać. Nie musisz zawsze udawać, że jesteś silny i nie ma potrzeby ciągłego udawania, że wszystko jest w porządku. Nie musisz również przejmować się tym, co pomyślą inni ludzie. Zapłacz, jeżeli chcesz – dobrze jest dać upust łzom. Im prędzej to zrobisz, tym szybciej zaczniesz się znowu uśmiechać.
 16. Robimy czasami rzeczy, które są permanentnie głupie, ponieważ jesteśmy tymczasowo zdruzgotani. Zaoszczędzisz sobie bólu serca, jeżeli nauczysz się panować nad swoimi emocjami.
 17. To, że masz rację, wcale nie oznacza, że nie ma jej druga osoba. Jest wiele dróg do tego, co jest nazywane  racją. Nie możesz oceniać innych, bazując na własnym doświadczeniu. Żyją innym życiem.
  To, co jest dobre dla jednej osoby, nie musi być dobre dla innej. To, co może być złe dla Ciebie, może zmienić czyjeś życie na lepsze. Pozwól innym popełniać błędy i podejmować własne decyzje.
 18. Nikt nie jest doskonały i nikt nie zasługuje na bycie doskonałym. Nikomu nie przychodzi to łatwo. Nigdy nie wiesz, przez co przechodzą ludzie. Każdy z czymś się zmaga. Nie umniejszaj siebie ani drugiej osoby. Każdy musi stoczyć własną wojnę.
 19. Uśmiech nie zawsze oznacza, że ktoś jest szczęśliwy. Czasami oznacza tylko tyle, że posiadacz uśmiechu jest wystarczająco dzielny, by stawić czoła swoim problemom.
 20. Najszczęśliwsi ludzie których znam mają umysły otwarte na nowe idee oraz przedsięwzięcia i wykorzystują swój wolny czas na rozwój duchowy. Lubią dobrą muzykę, dobre książki, dobre obrazy, dobre towarzystwo i dobrą rozmowę. Częstokroć są źródłem szczęścia dla innych.
 21. Nie możesz brać spraw za bardzo do serca. Rzadko kiedy ludzie coś robią z powodu Ciebie. Przeważnie robią to z powodu siebie.
 22. Zmieniają się uczucia, ludzie i nawet czas ciągle zasuwa do przodu. Możesz utknąć przy własnych błędach albo budować własne szczęście. Uśmiech to wybór, nie zaś cud. Prawdziwe szczęście powstaje w Tobie. Czekając na to, że ktoś albo coś uczyni Cię szczęśliwym, popełniasz błąd.
 23. O wiele trudniej jest zmienić długość swojego życia niż jego głębię.
 24. O wiele bardziej wykańczasz się żałując tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.
 25. Gdy przestajesz gonić niewłaściwe rzeczy, dajesz szansę na złapanie Ciebie tym właściwym.
 26. Jednym z największych wyzwań w życiu jest bycie sobą w świecie, który próbuje Cię zrobić jednym z wielu.
 27. Ciesz się z małych rzeczy, ponieważ pewnego dnia spojrzysz wstecz i zrozumiesz, że były wielkie.
 28. Każdy może spowodować zmiany. Sprawiając, że druga osoba się uśmiechnie, możesz zmienić świat. Być może nie cały, ale przynajmniej świat tej osoby.
 29. Wszystko jest lekcją życiową. Każdy, kogo spotykasz, wszystko, czego doświadczasz… To wszystko jest częścią zdobywanego doświadczenia, które nazywamy życiem. Nigdy nie zapominaj przyjąć lekcji do wiadomości, zwłaszcza gdy sprawy nie idą po Twojej myśli. Jeżeli nie dostałeś wymarzonej pracy albo nie układają Ci się z kimś relacje, to tylko oznacza, że czeka Cię coś lepszego. Lekcja, której Ci udzielono, jest pierwszym krokiem w tym kierunku.
 30. Niezależnie od tego, jak bardzo brudna była Twoja przeszłość, przyszłość jest nieskazitelna. Po co zaczynać dzień, patrząc na wczorajsze odłamki?
  Każdy dzień to start na nowo. Każdy dzień jest nowym początkiem. Za każdym razem, gdy rano się budzimy, jest pierwszy dzień – i tak do końca naszego życia.

[Marc and Angel Hack Life]

10 KOMENTARZE

 1. „Nie da się zrobić kroku do przodu, jeżeli jedna noga ciągle pozostaje z tyłu.”
  ???????
  Na pewno o to chodziło?
  Przy normalnym kroku przez 99,98% czasu jedna noga pozostaje z tyłu. Testowałem przed chwilą nawet „krok” Gdzie przez 100% czasu jedna noga pozostaje z tyłu. (nie wygodny). Rozumiem intencjie.
  Nie lepiej by było Nie da się zrobić kroku do przodu, jeżeli obie stopy dotykają ziemi. (Jeszcze nie idalnie ale w moim odczuciu lepiej)
  Pozdrawiam

  • Poruszamy różne tematy, a powyższy tekst może właśnie zmotywować wielu ludzi. Chyba nieprzypadkowo został udostępniony na Facebooku aż 102 razy. Jeżeli chodzi o motywację do pracy, zaplanowany jest artykuł na piątek. Jarku, nie napisałeś, czy należysz do grupy czytelników 30+. Jeżeli tak, jakie jeszcze masz propozycje w zakresie doboru tematów?

  • Nie szufladkuj, nie uogólniaj, nie próbuj udowadniać czegoś bez merytorycznych podstaw ;]
   Mi się takie rady przydają, część znam, część sobie przypominam, część poznałem. Czasem człowiek tak bardzo skupia się na skomplikowanych rzeczach, że zapomina o tych trywialnych, których uświadomienie sobie nierzadko pomaga.
   Nie wszystko każdemu pomoże, nie wszystko każdemu zaszkodzi.