30 kroków finansowych, które musisz zrobić przed 30-stką

0
1918

Kiedy zbliżamy się do 30-stych urodzin, przychodzi czas na przemyślenie naszej sytuacji finansowej. Czy jak dotąd zrobiliśmy wszystko, żeby już niedługo czerpać owoce z naszej pracy i zabezpieczyć swoją przyszłość? Poniżej 30 kroków finansowych, które powinniśmy zrobić, zanim skończymy 30 lat.

 1. Uniezależnij się finansowo od rodziców – rodzice zawsze chcą pomóc, ale po pewnym czasie ta pomoc może stać się dla nas przeszkodą, dlatego powinniśmy jak najwcześniej starać się zyskać finansową niezależność. Najlepiej tuż po 20-stych urodzinach, ale nie później niż przed 30-stką.
 2. Uwolnij się od długów – kiedy zbliżasz się do 30-stych urodzin, błędy młodości nie mają już usprawiedliwienia. Dlatego powinniśmy pozbyć się wszystkich zobowiązań, nawet kredytów studenckich, niezależnie od tego, jak długo studiujemy.
 3. Nie przekraczajmy stanu konta – debet to coś, co na początku może wydawać się czymś pożytecznym, ale kiedy już wiemy jak korzystać z konta, lepiej go nie przekraczać. Jako doświadczeni użytkownicy unikajmy przekraczania limitu na koncie, jeśli jest to nasz nawyk, to najwyższy czas go wyeliminować.
 4. Wypracuj solidną historię płatności – możliwe, że w przeszłości zdarzało ci się nie zapłacić czegoś na czas, albo masz jakieś drobne długi. Nadszedł jednak czas, żeby to uregulować i zacząć solidnie wszystko opłacać. Nie tylko uwolnisz się od stresów, ale zyskasz też opinię dobrego płatnika, co może pomóc w poważniejszych zakupach, na przykład domu.
 5. Zaoszczędź 25 tys. przed emeryturą – jeżeli ta kwota cię przeraża, chyba powinieneś zacząć oszczędzać. Z moich wyliczeń wynika, że powinniśmy móc do 30-stki oszczędzić co najmniej równowartość naszych rocznych przychodów. Czasem jest to jednak niemożliwe, bo późno rozpoczynamy karierę zawodową, dlatego wyznaczmy sobie za cel pięć tysięcy rocznie, przez co w ciągu pięciu lat uzbieramy 25 tysięcy.
 6. Poszerz portfolio swoich inwestycji – na początku wystarczy, że włożymy swoje pieniądze na lokatę, jednak kiedy dochodzimy do pewnego wieku, warto rozszerzyć swoje portfolio inwestycyjne i ulokować pieniądze w kilku źródłach.
 7. Załóż fundusz na nagłe wypadki – panują różne opinie na temat tego, ile powinien wynosić ów fundusz, ale przyjmijmy, że to równowartość trzymiesięcznych zarobków. To da nam pewien bufor bezpieczeństwa.
 8. Odpowiednie ubezpieczenie – częścią bycia odpowiedzialnym dorosłym jest odpowiednia dbałość o siebie i swoje mienie. Wiążą się z tym takie rzeczy jak ubezpieczenie mieszkania i ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli nie zapewni ci go pracodawca.
 9. Wykorzystuj pracownicze dodatki – jeżeli masz to szczęście, że pracodawca zapewnia ci dodatki do pensji, postaraj się je jak najlepiej wykorzystać, nie pozwól, żeby coś się zmarnowało. Wszystkie kursy, szkolenia czy programy oszczędnościowe to szansa dla ciebie.
 10. Wypracuj nawyk śledzenia wydatków – czasem zdarza się, że pieniądze lecą nam przez ręce, ale przed 30-stką musimy wyrobić w sobie nawyk śledzenia naszych wydatków i kontroli nad wydawaniem mniej, niż zarabiamy.
 11. Skończ z impulsywnymi zakupami – im wcześniej uda ci się wyeliminować nawyk zakupów, kiedy się nudzisz albo kiedy po prostu stoisz w kolejce i zbierasz rzeczy po drodze, tym lepiej. Pieniądze mogą na siebie zarabiać tylko wtedy, kiedy je masz, dlatego nie warto wydawać ich na niepotrzebne głupoty.
 12. Płać odpowiednią cenę – kiedy zbliżasz się do 30-stki, zaczynasz rozumieć, że rzeczy używane, albo mocno przeceniane nie zawsze wychodzą taniej niż nowe. Warto kupić nowe meble, droższe buty na siłownie albo solidny rower, bo ich cena jest skorelowana z ich wartością i solidnością i posłużą nam dużo dłużej.
 13. Regularnie sprawdzaj stan swojego konta – dla przykładu raz w roku sprawdź stan swojego konta, oszczędności czy kredytów. Zabezpieczysz się w ten sposób przed niespodziewanymi wyciekami twoich pieniędzy.
 14. Regularnie płać miesięczne rachunki – w czasach młodości zdarzało się zapewne przegapić jakiś termin, ale kiedy masz 30 lat, trzeba z tym skończyć i płacić na czas. Ustaw sobie płatność automatyczną i regularnie kontroluj swoje rachunki.
 15. Zafunduj sobie małe szaleństwo za zaoszczędzone pieniądze – kiedy regularnie oszczędzasz, warto raz na jakiś czas zafundować sobie coś fajnego, za co możesz zapłacić zaoszczędzoną gotówką. To pokazuje, że warto regularnie oszczędzać.
 16. Naucz się płacić podatki – zrozumienie, jakie podatki i w jakiej wysokości płacimy, pozwoli nam również na zaoszczędzenie pewnych kwot w związku z różnymi ulgami i odliczeniami. Na tym też możesz oszczędzać!
 17. Oszczędzaj na coś dużego – w wieku 30 lat na pewno masz przed sobą jakieś większe wydatki, ślub czy kupno domu. Warto, żebyś dokładnie wiedział, na co odkładasz swoje pieniądze i rozplanował, ile to będzie dokładnie kosztować.
 18. Wyznacz kierunek swojej kariery – przed 30-stką powinieneś już wiedzieć, w jakiej branży chcesz pracować i mieć w niej jakieś doświadczenie. Kiedy studiujesz tego doświadczenia może trochę brakować, ale staraj się, żeby nie rozpoczynać kariery bez żadnego przygotowania. W końcu to praca stanowi twój główny dochód.
 19. Dodatkowy dochód – nawet jeżeli czasem to niewielkie kwoty, warto mieć drugie, a nawet i trzecie źródło dochodu. Może to być praca dorywcza albo weekendowa. Tak czy owak, warto mieć inne źródło dochodu niż twoje etatowe zajęcie.
 20. Przyrost majątku – to czasem dość trudne, jeżeli miałeś kredyty studenckie albo tym podobne rzeczy, ale powinieneś starać się, żeby twój majątek wzrastał. Wydatki muszą być mniejsze od dochodów, niezależnie od tego, jak wiele wydawałeś za młodu.
 21. Wyznacz sobie wielki finansowy cel – na przykład załóż, że kiedy przejdziesz na emeryturę, będziesz miał dwa miliony na koncie albo w wieku 40 lat pojedziesz na długie wakacje za sto tysięcy. Staraj się, żeby było to coś dużego, żebyś co roku mógł po trochę się do niego zbliżać.
 22. Przemyśl, jak pieniądze wpłyną na twoje życie – w odniesieniu do poprzedniego punktu, trzeba spojrzeć na sprawę realistycznie. Jeżeli chcesz się ożenić, mieć dzieci, kupić dom i nowe auto, a przy tym oszczędzać, musisz skonfrontować to z rzeczywistością. Przemyśl, ile będzie cię to kosztować i zastanów się, czy nie musisz z czegoś zrezygnować, albo przesunąć to w czasie. Pamiętaj, to nie jest wyścig i nieważne, kiedy osiągniesz zaplanowane cele. Nie wszystko da się zrealizować przed 30-stką.
 23. Przestań porównywać swoje dochody z przyjaciółmi – w wieku 20 lat trudno było przewidzieć, kto tak naprawdę osiągnie sukces. Jednak przed 30-stymi urodzinami karty już rozdano i teraz każdy musi sam nimi grać. Dlatego nie warto porównywać się z innymi, tylko starać się gospodarować jak najlepiej tym, co masz.
 24. Bądź mniej zorientowany na konsumpcję – kiedy masz 20 lat, nowy gadżet jest czymś fajnym, ale dziesięć lat później powinieneś zrozumieć, że nowe auto czy garnitur nie są tak do końca symbolem twojego sukcesu, a już na pewno to nie one stanowią o tym, czy jesteś szczęśliwy.
 25. Zdrowe relacje z kartą kredytową – kiedy masz 30 lat, powinieneś używać karty kredytowej tylko, jako udogodnienia. Pamiętaj, że kredytodawcy chcą na tym zarobić, a nie sprawić ci prezentu, dlatego korzystaj z karty z rozsądkiem.
 26. Regularnie przekazuj coś na cele charytatywne – nieważne, jaka będzie to kwota. Datki na cele charytatywne są ważnym elementem naszego budżetu. Dzięki temu przypomnimy sobie, że nie wszystkim się powiodło i możemy się z nimi podzielić tym, co mamy.
 27. Jeżeli masz partnera, wypracujcie system opłat – nieważne, czy tworzycie swój budżet 50/50, czy też ty płacisz rachunki, a partner pokrywa resztę. Jeżeli masz 30 lat, musisz wypracować system, który będzie najbardziej odpowiedni dla was. Nieporozumienia finansowe źle wpływają na związki i bywają nawet przyczyną rozwodów.
 28. Skończ z niepotrzebnymi opłatami – jak byłeś młody, nie zwracałeś uwagi, czy wypłacasz pieniądze ze swojego bankomatu, czy też ponosisz dodatkowe opłaty. Podobnie było z abonamentem telefonicznym czy telewizyjnym. Pora to zmienić i skończyć z wydatkami, które możesz w bardzo łatwy sposób zniwelować, poświęcając im zaledwie trochę uwagi.
 29. Sprawdź, czy nie znajdziesz czegoś taniej – jak już powiedzieliśmy, kupowanie używanych rzeczy nie zawsze okazuje się tańsze, a na pewno jakościowo odbiega od naszych oczekiwań. Nie znaczy to, że powinniśmy przepłacać. Zawsze najpierw warto sprawdzić kilka opcji, przejrzeć serwisy aukcyjne a dopiero potem zdecydować się na zakup.
 30. Zrozum, że pieniądze to tylko środek do celu i nie warto mieć obsesji na ich punkcie – finansowe bezpieczeństwo to znakomita sprawa, ale nie najważniejsza w życiu. Oszczędności i rozsądne gospodarowanie pieniędzmi pozwalają ci na korzystanie z uroków życia, ale same w sobie nie dają radości.

Zdjęcie: Flickr/GotCredit