Finanse to rzecz niezwykle ważna. Każdy ma wiele finansowych celów do realizacji, lecz niektóre są ważniejsze niż inne. Jeśli nie wiesz od czego powinieneś zacząć, zapraszamy do przeczytania tej listy finansowych celów.

30 finansowych celów, które warto sobie wyznaczyć

1. Bycie niezależnym finansowo od rodziców. Rodzice zawsze chcą pomagać, ale ostatecznie ich przesadna troska może stać się przeszkodą w staniu się niezależną osobą w dorosłym życiu. Jestem stanowczym zwolennikiem tego, że powinno się osiągnąć pełną niezależność finansową od rodziców tuż po dwudziestce. Jeśli jednak jakaś sytuacja awaryjna lub rujnujące zadłużenie spowoduje, że będziesz musiał wrócić na garnuszek rodziców, pamiętaj, aby się usamodzielnić przed trzydziestką.

2. Uwolnienie się od długów. Może nawet najpilniejszy z tych 30 finansowych celów. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla przenoszenia swoich błędów młodości na życie po trzydziestce, dlatego twoje zadłużenie powinno być już dawno uregulowane. W zależności od tego, co i jak długo studiowałeś, twoje kredyty studenckie powinny również zostać uregulowane przed trzydziestką.

(Zdjęcie: FuFu Wolf/Flickr)

3. Brak debetu na rachunku bieżącym. Czasami pieniądze na twoim koncie bankowym kończą się, kiedy próbujesz jakoś wiązać koniec z końcem, ale do momentu osiągnięcia trzydziestki jesteś posiadaczem konta bankowego wystarczająco długo, aby wiedzieć, jak uniknąć przekroczenia stanu konta. Jeśli posiadanie debetu jest u ciebie na porządku dziennym, przed trzydziestką musisz z tym skończyć.

4. Posiadanie dobrej historii kredytowej. Może zapominałeś dokonać jakiejś płatności albo nawet miałeś jakiś dług, kiedy byłeś młody i głupi, ale przed trzydziestką powinieneś zrehabilitować się za swoje błędy i wszystko spłacić. Utrzymanie dobrej historii kredytowej pomoże ci przy zakupie np. domu, ale również potwierdzi to, że płacisz swoje rachunki na czas i nie żyjesz na debecie.

5. Posiadanie więcej niż 25 tysięcy zaoszczędzonych na życie po przejściu na emeryturę. Jeśli widok tej sumy sprawił, że zrobiłeś wielkie oczy, powinieneś lepiej zacząć oszczędzać. W ogóle, to myślę, że powinieneś dążyć do posiadania przed trzydziestką na swoim koncie bankowym sumy wynoszącej równowartość twojego rocznego wynagrodzenia, którą przeznaczysz na życie po przejściu na emeryturę. Jeśli jednak długo będziesz studiował albo będziesz miał wolny start w życiu zawodowym, może to być niemożliwe. 25 tysięcy to dobra suma, do zebrania której możesz dążyć, jeśli potrzebujesz wyznaczyć sobie jakiś cel. Nawet jeśli nie możesz rozpocząć oszczędzania przed osiągnięciem wieku 25 lat, żeby zrealizować ten cel, będziesz musiał oszczędzać tylko 5 tysięcy rocznie.

6. Założony portfel inwestycyjny. Niezależnie od tego, czy jest to coś tak prostego, jak fundusze powiernicze, czy bardziej skomplikowanego, jak akcje giełdowe, przed trzydziestką musisz poszerzyć zakres zarządzania środkami pieniężnymi, wykraczający poza posiadanie podstawowego konta oszczędnościowego.

7. Posiadanie funduszu awaryjnego. Opinie dotyczącego tego, ile pieniędzy powinieneś zaoszczędzić na wypadek nadarzających się problemów, są podzielone, ale generalnie suma pokrywająca 3-6 miesięcy niezbędnych wydatków jest wystarczająca.

8. Posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Zabezpieczenie siebie jest częścią bycia odpowiedzialną dorosłą osobą. Obejmuje to małe rzeczy, takie jak ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania, aż po ubezpieczenie na wypadek inwalidztwa. Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia od pracodawcy, musisz poszukać ubezpieczenia zdrowotnego, które pokryje koszty leczenia.

9. Maksymalne wykorzystywanie korzyści dla pracownika. Jeśli masz na tyle szczęście, że pracujesz w miejscu, gdzie pracodawca oferuje ci dodatkowe korzyści, powinieneś wiedzieć, co to za benefity i powinieneś z nich korzystać. To są darmowe pieniądze! Zapisz się na benefity, takie jak pracowniczy plan emerytalny, i korzystaj ze środków finansowych przeznaczonych na szkolenia czy rozwój. Nie pozwól, aby te rzeczy się zmarnowały!

10. Wyrobiony nawyk sprawdzania wydatków. Jest to żmudne zajęcie, ale jedyny sposób, dzięki któremu podczas zarządzania swoimi pieniędzmi będziesz wiedział, na co zostały one wydane. Przez trzydziestką powinieneś wyrobić w sobie nawyk kontrolowania zakupów oraz upewniania się, że wydajesz mniej niż zarabiasz.

11. Skończenie z zakupami dokonywanymi pod wpływem impulsu. Im szybciej porzucisz nawyk robienia zakupów gdy jesteś znudzony, albo zgarniania smakołyków kiedy czekasz w kolejce w sklepie spożywczym, tym lepiej. Gdy przekroczysz trzydziestkę, rozumiesz już, że pieniądze mogą działać na twoją korzyść tylko wtedy, gdy je posiadasz, dlatego musisz przestać wydawać je na rzeczy, których nie chcesz albo nie potrzebujesz.

12. Chęć przeznaczania pieniędzy na to, co się opłaca. Gdy zbliżasz się do trzydziestki, czasy mieszkania w akademiku już dawno minęły. Teraz jesteś już gotowy, żeby zainwestować w ładne meble czy garnki, które nie są z drugiej (trzeciej?) ręki. Niezależnie od tego, czy jest to szafa, dom, czy nawet rzeczy takie, jak karnet na siłownię, zdajesz sobie sprawę z kosztów jakości, dlatego jesteś skłonny przeznaczyć pieniądze na to, co się opłaca.

13. Wyrobiony nawyk regularnego sprawdzania raportu o zdolności finansowej. Możesz to robić raz do roku za DARMO, np. na stronie BIK. Jest to jeden z najprostszych sposobów, aby uchronić się przed kradzieżą tożsamości przy jednoczesnym utrzymaniu dobrej kondycji finansowej. Nie masz więc żadnych wymówek, żeby tego nie robić!

14. Płacenie comiesięcznych rachunków na czas lub z wyprzedzeniem. Gdy byłeś młody i niezorganizowany, pewnie zdarzało ci się zapomnieć zapłacić rachunek albo przegapiłeś ostateczny termin zapłaty. Przed trzydziestką powinieneś wyrobić w sobie jednak nawyk wywiązywania się z opłat na czas. Ustaw sobie automatyczne wpłaty z twojego konta bankowego, aby być pewnym, że nigdy nie przegapisz terminu zapłaty.

15. Zrealizowanie celu, na który oszczędzałeś i pokrycie całego kosztu w gotówce. Niezależnie od tego, czy jest to intensywna wyprawa przygodowa z plecakiem, czy też nowy samochód, przed trzydziestką musisz przeżyć przynajmniej jedno szaleństwo w wydawaniu pieniędzy dla zabawy. Oszczędzaj i wydawaj! Musisz cieszyć się pieniędzmi, którymi rozporządzasz.

16. Zrozumienie idei podatku dochodowego oraz tego, jak zmniejszyć wydatki. Zrozumienie, do jakiej grupy podatkowej trafisz, a także jakie kredyty są dostępne, oznacza dla ciebie większą ilość pieniędzy w kieszeni każdego roku. Upewnij się, że wnosisz wkład finansowy do twojego oszczędnościowego funduszu emerytalnego i domagaj się każdych możliwych odliczeń w sposób, który zapewni, że będziesz płacić najmniejszą ilość podatków, jaka tylko jest możliwa.

17. Skrupulatne oszczędzanie przed dużymi wydatkami. Niezależne od tego, czy jest to ślub, czy zadatek na dom, w twoim życiu może zbliżać się coś, na co będziesz musiał wydać sporą sumę pieniędzy, a to wymaga kilku lat planowania. Przed trzydziestką powinieneś mieć nie tylko plan, lecz także aktywnie czynić postępy w realizowaniu swoich celów.

18. Obranie wyraźnego kierunku w pracy zawodowej. Praca jest twoim głównym zabezpieczeniem finansowym i jedynym, który generuje twój dochód. Przed trzydziestką nie tylko powinieneś wiedzieć, w jakiej branży pracujesz, lecz także powinieneś zgromadzić kilka lat doświadczenia zawodowego w tej dziedzinie. Jeśli byłeś w szkole, która dawała możliwość otrzymania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, nie powinno to długo trwać. Najważniejszą rzeczą jest jednak to, by zacząć przyczyniać się do tego, aby zbierać owoce swojej pracy, gdy będziesz po trzydziestce czy czterdziestce.

19. Posiadanie innych korzystnych źródeł dochodów. Posiadanie drugiego (a nawet trzeciego czy czwartego) źródła dochodów, nawet minimalnego, jest ważne. Może to być małe, tymczasowe przedsięwzięcie albo coś tak prostego, jak dywidendy z akcji, które posiadasz. W każdym razie powinieneś posiadać jakieś alternatywne źródło dochodu oprócz wynagrodzenia z głównej pracy.

20. Dodatnia, wzrastająca wartość netto. Przed trzydziestką powinieneś być pewny, że suma aktywów i pasywów jest dodatnia. To może być wyzwaniem, w zależności od tego, ile wynosił kredyt na spłacenie szkoły, czy też na ile byłeś nierozsądny tuż po dwudziestce. Ostatecznie, gdy już wkroczysz w trzydziestkę, twoja wartość netto powinna wzrosnąć w krótkim czasie. Proponuję, abyś zwiększał swoją wartość netto o przynajmniej 25 tysięcy rocznie.

21. Wielki, śmiały, zuchwały cel odnośnie do twoich finansów. Może to być coś w stylu przejścia na emeryturę z dwoma milionami, zakup nieruchomości wakacyjnej przed czterdziestką, czy zarabianie rocznie 100 tysięcy. Niezależnie od tego, czego pragniesz, upewnij się, że jest to WIELKIE przedsięwzięcie wymagające wysiłku, abyś każdego roku mógł stopniowo pracować na to, by je zrealizować. Kiedy osiągniesz swój cel, wyznacz następny.

22. Zrozumienie i plany związane z tym, w jaki sposób pieniądze pozwolą ci osiągnąć styl życia, do którego dążysz. Podążając za punktem 21, pokolenie ludzi urodzonych w latach 1980-1995 ma wielkie marzenia — czasami zbyt wielkie. Jeśli przed trzydziestką masz zamiar spłacić wszystkie długi, wziąć ślub, kupić dom, mieć dziecko, dostać awans, kupić nowy samochód czy zaoszczędzić 50 tysięcy na życie po przejściu na emeryturę, będziesz musiał zejść na ziemię. Spójrz krytycznie i realistycznie na swoje „głupie” cele i określ, czy są one naprawdę wykonalne. Może dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie pewnych zmian w postaci obniżenia poprzeczki czy wydłużenia terminu ich realizacji. Pamiętaj, to nie jest wyścig! W wieku 31 lat nadal będziesz pracował i oszczędzał pieniądze, więc idź naprzód i odłóż wykonanie niektórych rzeczy do czasu, kiedy będzie cię na to stać.

23. Zaprzestanie oceniania swoich pieniędzy względem tych, które posiadają twoi przyjaciele. Przed trzydziestką niektórzy z twoich rówieśników będą cieszyli się ogromnymi sukcesami zawodowymi, a inni będą nadal będą nad nimi pracować. W wieku 21 lat trudno było przewidzieć, gdzie kto skończy, ale do tej pory karty zostały już rozdane i może przed dwudziestym piątym rokiem życia nie stałeś się jeszcze milionerem. Chociaż może być ci trudno, aby stłumić w sobie zazdrość, gdy ktoś inny cieszy się większym sukcesem finansowym od ciebie, twoja sytuacja to twój interes i musisz radzić sobie z tym najlepiej, jak potrafisz. Nadszedł czas, aby to przezwyciężyć, przestać być zielonym ze złości potworem i iść do przodu. (Dotyczy to także poczucia wyższości nad przyjaciółmi, którzy nie zarządzają swoimi finansami tak dobrze, jak ty. Bądź dla nich przykładem, a nie tylko aroganckim bucem).

Polecamy również:

24. Bycie mniej nastawionym na konsumpcję. W wieku dwudziestu lat łatwo było cię oczarować jasnymi i błyszczącymi rzeczami, ale wkraczając w trzydziestkę musisz zrozumieć, że nowy samochód czy duży dom to tylko rzeczy materialne, które ostatecznie nie mają znaczenia i na pewno nie świadczą o twojej sytuacji finansowej czy sukcesie finansowym. W wieku 30 lat nie powinieneś już mierzyć swojego postępu rzeczami materialnymi.

25. Zdrowe obchodzenie się z kartami kredytowymi. W wieku 30 lat powinieneś używać kart kredytowych tylko dla wygody i dodatkowych korzyści. Zawsze powinieneś opłacić rachunek w całości i nigdy nie powinieneś przegapić termihttp://lifehacking.pl/zwyczaje-najbogatszych-ludzi-infografika/nu zapłaty. Wierzyciele chcą zarobić na tobie, a nie dostarczać ci korzyści, dlatego z rozwagą korzystaj ze wszystkich kart kredytowych.

26. Regularny wkład finansowy na cele charytatywne. Niezależnie od tego, czy przeznaczasz 10, 20 czy kilkaset złotych rocznie na jedną lub wiele organizacji charytatywnych, dawanie jest integralną częścią finansów osobistych. Znajdź jakiś szczytny cel, w który wierzysz i wnieś swój wkład, aby pomóc w jego osiągnięciu. To wymaga nie tylko rozsądnego gospodarowania finansami, lecz także służy jako przypomnienie, że wiele osób nie ma tyle szczęścia, co ty, a to jest naszym moralnym obowiązkiem, aby pomagać innym ludziom poprzez dzielenie się z nimi naszym bogactwem.

27. Jeśli jesteś w związku, to musisz wypracować zdrowy sposób podziału pieniędzy ze swoim partnerem. Czy jest to dzielenie rachunków na pół, czy dzielenie zobowiązań między siebie, przed trzydziestką należy wypracować system, który będzie odpowiadał każdej ze stron. Nieporozumienia na tle finansowym są główną przyczyną rozwodów, dlatego ich wczesne rozwiązanie gwarantuje posiadanie wystarczającej ilość funduszy na życie i szczęśliwy związek.

28. Zobowiązanie do stawiania tego, co darmowe i tanie ponad to, co dogodne. Czy jest to parzenie kawy w domu, czy też rozglądanie się za używanymi meblami, zawsze będzie łatwiej kupić coś nowego, ale w trosce o swój portfel (i środowisko!) powinieneś jednak poszukać innych sposobów na zdobycie tego, co chcesz lub potrzebujesz, bez wydawania na to fortuny. Skorzystaj z takich stron, jak eBay, albo zorganizuj coś na własną rękę (np. wymianę odzieży). Odwiedzaj antykwariaty, komisy i sklepy z używanymi przedmiotami.

29. Skończenie z niepotrzebnymi opłatami. Kiedy masz 20 lat, wydaje Ci się, że to nieistotne, aby wypłacać pieniądze z bankomatu, który należy do twojego banku, czy też że dzwonienie do twojego dostawcy telewizji kablowej z prośbą o przedstawienie tańszej oferty to kłopot. Jeśli jednak robisz te rzeczy i odczuwasz brak gotówki, to całkowicie twoja wina. Może bycie nieostrożnym kiedy masz 20 lat jest wybaczalne, ale wybiegając w przyszłość nie chcesz płacić więcej niż musisz.

30. Zrozumienie i szacunek dla faktu, że pieniądze są tylko narzędziem wymiany, więc nie warto mieć na ich punkcie obsesji. Fajnie być obytym z zarządzaniem finansami, ale nie pozwól, aby przejęło to kontrolę nad twoim życiem. Dzięki dobremu organizowaniu swoich spraw już w wieku 20 lat będziesz w pełni przygotowany na to, żeby cieszyć się z owoców swojej pracy tuż po trzydziestce i później.

2 KOMENTARZE

  1. Coś podejrzanie dużo słów „musi” i „powinien” w tym artykule. Cele życiowe czy finansowe są indywidualną sprawą każdego z nas i nikt nie „musi” niczego zrealizować według wytycznych tego czy innego blogera, nieważne czy przed trzydziestką czy po niej.