1. Sposób konspektowania Billa Gatesa
Podziel arkusz na kwadraty i w każdym zapisuj logicznie powiązane rzeczy. Na przykład przeznacz jeden z kwadratów na pytania, które pojawią się w trakcie analizowania zagadanienia.
(Andrea Joseph)
2. Metoda Cornella
Najbardziej popularny sposób wśród amerykańskich studentów. Należy podzielić arkusz papieru na trzy części: większa część na transkrypcję wykładu, szerokie pole po lewej — na notatki z ostatniej chwili, rysynki, ideografiki i to wszystko, co umożliwia lepsze zapamiętywanie. Na dole zostawiamy niewielkie pole na krótkie streszczenie zawartości strony.
3. Metoda Tony’ego Buzana (metoda mapy myśli)
Tony Buzan zaproponował tworzenie notatek w postaci żywych, biomorficznych przypominających liany rysunków, zamiast nudnych konspektów z listami, tabelami i schematami. Główny temat znajduje się pośrodku, od niego tworzymy odgałęzienia ze słowami kluczowymi.
Im jaskrawszy i bardziej niezwykły będzie rysunek, tym łatwiej go zapamiętamy. Poza tym metoda mapy myśli przyda się zarówno konspektującym wykłady, jak również nam, do codziennego planowania oraz burzy mozgów w pracy.
Z tego co wiem, w metodzie Cornella po lewej stronie powinny być zapisane słowa klucze pojęć, których definicje są w głównej części. To z reguły ułatwia późniejszą reorganizację notatki np. do postaci mapy myśli ;)
Wszystkich zainteresowanych metodą tworzenia notatek za pomocą Map Myśli zachęcam do przeczytania 'Jak tworzyć mapy myśli’ na
iqmatrix .pl/jak-tworzyc-mapy-mysli/ można tam również pobrać za free mega mapę !
polecam :)