3 najważniejsze wskazówki dla początkujących fotografów

0
1157
3 najważniejsze wskazówki dla początkujących fotografów

Początkujący fotografowie często nie zdają sobie sprawy z tego, że poświęcając na wykonanie zdjęcia 5 sekund więcej, mogą zrobić zdjęcie o wiele lepsze. Wystarczy zapamiętać trzy proste wskazówki. I nie ma żadnego znaczenia czy ma się do dyspozycji profesjonalną lustrzankę czy aparat w telefonie. Jakie to wskazówki?

Pierwsza i druga są ze sobą w zasadzie nierozerwalne, ale opowiem o nich osobno.

1. Zacznijmy od kadrowania. Obserwując poczynania początkujących fotografów i niestety – o zgrozo – takich, którym się już wydaje, że potrafią coś więcej, zauważyłem pewną prawidłowość. Gdy upatrzą sobie jakiś obiekt, który chcą uwiecznić na zdjęciu, umieszczają go w samym środku kadru (patrz zdjęcie 1).

Gdy upatrzą sobie jakiś obiekt, który chcą uwiecznić na zdjęciu, umieszczają go w samym środku kadru

Nie mam pewności z czego to wynika. Może im się wydaje, że nie będzie wątpliwości co chcieli pokazać, bo wg nich środek kadru jest najważniejszy? Możliwe również, że to sprawa punktu ustawiania ostrości, który w wielu prostych aparatach jest na stałe umieszczony właśnie na samym środku kadru. Jak zatem fotografować? To proste! Nie kadruj centralnie!

Ustaw ostrość, przytrzymaj lekko wciśnięty spust migawki i wykadruj tak, żeby obiekt główny nie był na środku, tylko lekko z boku i powyżej lub poniżej w zależności od tła (patrz zdjęcie 3). I tu zaczyna się wskazówka druga.

2. Zajęcie się motywem głównym często powoduje, że nie zwraca się uwagi na tło. A w tle może pojawić się wiele rzeczy, które są po prostu zbędne.

Zdjęcie 1 to przykład takiego niedbałego podejścia do fotografowania, a na zdjęciu 2 widać co było na zdjęciu całkiem niepotrzebne. Podobnie uwagę od głównego obiektu na zdjęciu 1 odciąga zielona gałązka. A do zrobienia zdjęcia 3 wystarczyło zrobić krok w przód i przesunąć się nieco w prawo.

Prawda, że zdjęcie 3 wygląda znacznie lepiej niż 1?

3. Kolejny problem to nieostre zdjęcia.
Często słyszę, że komuś zdjęcia wychodzą nieostre mimo, że aparat sygnalizował, że ostrość ustawił. Po dokładnej analizie okazuje się często, że chodzi głównie o zdjęcia w słabszych warunkach oświetleniowych. W takich wypadkach wydłuża się czas naświetlania i drgania aparatu powodują rozmazanie zdjęcia. Spójrz na zdjęcia 4 i 5.

Nie kadruj centralnie

Oba zdjęcia są zrobione z dokładnie tak samo ustawioną ostrością. Zdjęcie 4 jest poruszone. Żeby temu zapobiec trzeba po prostu stabilniej trzymać aparat i szansa na zdjęcie ostre znacznie wzrośnie. Nawet jeśli nie wiesz o co chodzi z czasem naświetlania, to zapamiętaj, że im jest ciemniej tym stabilniej musisz trzymać aparat. I to cała filozofia:)

Fotografując zatem, zapamiętaj i zawsze stosuj trzy punkty:
1. Nie kadruj centralnie
2. Zwracaj uwagę na tło
3. Trzymaj aparat stabilnie

Gdy opanujesz te trzy punkty, Twoje zdjęcia staną się znacznie lepsze.

Poprzedni artykułPop – biała kartka do zapisywania Twoich myśli
Następny artykułCo wie dock nt. Twoich priorytetów: wybór 4 strategicznych aplikacji na smartphony
Fotografuję i uczę innych, jak lepiej fotografować. Fotografia zawsze była i wciąż jest moją pasją. Wykonywałem zdjęcia na zlecenie takich firm, jak Coca Cola, Royal Collection, Pfizer, Bayer, Egmont i wiele innych. Oni mi zaufali. Zawodowo fotografowanie zaczynałem w Big Brotherze. Później pracowałem dla najważniejszych polskich agencji fotograficznych. W swoim dorobku mam okładkę w Polityce, rozkładówkę we Wprost i niezliczoną ilość innych publikacji w prasie i internecie. Mimo że fotografuję od ponad 21 lat, wciąż szukam nowych wyzwań i chętnie dzielę się swoją fotograficzną wiedzą.