28 sposobów na zwiększenie wydajności

5
2852
28 sposobów na zwiększenie wydajności

Dzięki logicznemu myśleniu można rozwiązać niemalże każdy problem. W przypadku gdy borykamy się ze złożonym zadaniem, które z pozoru nie ma wyjścia, logiczne podejście do sprawy umożliwia nam osiągnięcie sukcesu, nawet gdy na początku naszej drogi, nie rozumiemy, dokąd ona nas zaprowadzi.

Wyobraźmy sobie, że musimy wspiąć się na szczyt góry. Jednakże, nie ma żadnego szlaku, którym moglibyśmy się kierować. Logicznym wyjściem byłoby ciągłe podążanie w kierunku szczytu, dopóki nie napotkalibyśmy przeszkody nie do przejścia. Wtedy musielibyśmy ją obchodzić, dopóki droga na szczyt nie okazałaby się znowu przystępna. Bez wątpienia, nie jest to najmądrzejsze rozwiązanie, jednak gwarantuje nam osiągnięcie celu.

Logiczne myślenie nie daje nam gwarancji na sukcesu. Jednakże umożliwia wydostanie się z sytuacji, która z pozoru jest „bez wyjścia” i sprawia, że zamiast bezczynnie siedzieć, podejmujemy akcje. Same próby rozwiązywania problemu, chociażby nieskuteczne, pomagają nam lepiej zapoznać się z problemem. Lepsze zrozumienie tego, z czym się zmierzamy, zwiększa nasze szanse na pełny sukces. Bardzo często, próbując uporać się z jakimś problemem, początkowo nie mamy zielonego pojęcia jak znaleźć rozwiązanie. Jednak sam fakt podjęcia działania, kształtuje w naszej głowie drogę wyjścia.

Logika może być wykorzystana w bardzo wielu przypadkach, jednak moim ulubionym miejscem wykorzystania logicznego myślenia, jest nasza własna produktywność. Logiczna analiza naszego postępowania umożliwia na znaczne zwiększenie naszej wydajności. Tutaj prezentuje moje ulubione techniki, które możecie wykorzystać, aby zacząć osiągać coraz to lepsze wyniki.

28 sposobów na zwiększenie wydajności

(Zdjęcie: hawkexpress)

1) Nie zajmuj się mało ważnymi sprawami! Jeżeli brakuje Ci czasu na wykonanie zadań istotnych, po prostu porzuć mniej ważne rzeczy.
2) Planuj następny dzień. Bez dobrego planu, bardzo łatwo zaczniesz się obijać i zajmować nieistotnymi rzeczami. Rób każdego dnia plan na dzień następny.
3) Najgorsze na pierwszy ogień. Najlepiej od samego rana zmierzyć się z najmniej przyjemnymi zadaniami. Uporanie się z nimi, da Ci siłę na cały dzień.
4) Znajdź porę dnia, w której pracuje Ci się najlepiej. Planuj, że najważniejsze zadania będziesz wykonywał właśnie w tym czasie.
5) Znajdź miejsce, gdzie będziesz mógł pracować w pełni skupiony, gdzie wiesz, że nikt ani nic nie będzie Cię rozpraszać. Tam możesz zająć się najważniejszymi rzeczami, które wiesz, że koniecznie musisz zrobić.
6) Jak zasiadasz do pracy, wyznacz sobie granicę, przed którą nie wstaniesz z miejsca. Dąż do celu, bez względu na wszystko.
7) Łącz! Zastanów się, ile telefonów musisz dzisiaj wykonać, usiądź, i załatw wszystko za jednym zamachem.
8) Bądź rannym ptaszkiem. Wstawaj np. o 5 rano. Od razu zajmij się najważniejszym zadaniem do wykonania. Niektórzy ludzie właśnie pomiędzy 5 a 8 nad ranem, potrafią wykonać więcej pracy niż niektórzy przez cały dzień.
9) Udając się do swojego „zacisza”, wiedząc, że masz ważny projekt do wykonania, nie bierz telefonu komórkowego, laptopa z wi-fi.
10) Zwiększ tempo! Staraj się wykonywać swoje zadania efektywniej, wychodź z pracy do domu wcześniej, nie chodź ślimaczym tempem, przyśpiesz krok ;)
11) Relax! W miejscu gdzie spędzasz czas wolny, pozbądź się rzeczy związanych z pracą. Jest czas na pracę, jest czas na odpoczynek. Te dwie rzeczy warto od siebie wyraźnie oddzielić.
12) Idąc na spotkanie, planując telefony do wykonywania, rób notatki. Planuj. To pomaga w skupieniu oraz zwiększeniu wydajności pracy.
13) Aby zwiększyć swoją szanse na sukces, od razu po stworzeniu planu zabieraj się do roboty. Nawet gdy wiesz, że Twój plan nie jest idealny, możesz go dopracować już w trakcie pracy. W ten sposób unikniesz ciągłego przekładnia.
14) Minuta. Dokładnie tyle czasu poświęcaj na podejmowanie decyzji. Po tym jak się określisz, zrób szybko cokolwiek, co przypieczętuje podjętą decyzję.
15) Dotrzymuj terminy. Wyznaczaj sobie ostateczny termin, do którego chcesz dany projekt wykonać i staraj się go nie przekraczać.
16) Obiecuj. Mów innym o swoich planach, staraj się zobowiązywać. To Ci może pomóc, w dokończaniu nieprzyjemnych, nudnych, długoterminowych zadań.
17) Czytaj. Czytaj w każdej wolnej chwili. Czekając w kolejce do lekarza, czekając na spotkanie. Zawsze miej ze sobą książkę, gazetę. Jest to świetny sposób na zabicie nudy, i ciągłe poszerzanie swoich horyzontów.
18) Podejmując wyzwanie, stawiając sobie trudny do osiągnięcia cel, za każdym razem, kiedy bliski jesteś poddania się, użyj wyobraźni. Zamknij oczy i wyobraź sobie – siebie, w chwili osiągnięcia sukcesu. Gwarantuję, że jest to najlepsza metoda, na pokonanie chwil słabości.
19) Nagradzaj sam siebie za sukces! Zamów sobie profesjonalny masaż, idź do kina.
20) Wszystkie materiały, potrzebne rzeczy do rozpoczęcia pracy w dniu następnym, przygotuj sobie wieczorem. To Ci umożliwi natychmiastowe rozpoczęcie pracy od rana, bez marnowania czasu na przygotowanie miejsca pracy.
21) Naucz się dzielić większe projekty na mniejsze zadania. Skupiaj się zawsze na dokończeniu jednego zadania, przed rozpoczęciem pracy nad następnym.
22) Pracuj tylko nad jedną rzeczą jednocześnie. Nie przerywaj pracy w połowie. Takie zachowanie sprawia, że jesteś rozkojarzony i nie jesteś w stanie dać z siebie 100%.
23) Mając dużo pracy, podzielonej na mniejsze projekty, dobrze jest czasami wybrać zadanie zupełnie losowo.
24) 30 dni. Wybierz sobie jakieś hobby i zajmuj się nim dokładnie przez taki okres. Nie dość, że zwiększasz w ten sposób swoje doświadczenie, to ponoć dużo łatwiej jest nam zajmować się czymś, jeżeli założymy sobie, że jest to tylko zajęcie tymczasowe.
25) Staraj się delegować. W ten sposób możesz zaoszczędzić dużo cennego czasu. Może czas najwyższy zatrudnić pracownika do Twojej firmy? Albo wynająć kogoś, kto by wykonywał za Ciebie prace domowe?
26) Załóż bloga, zapisz się na sport walki, zacznij żeglować. Rozwijając swoje umiejętności w jednej dziedzinie, automatycznie w jakimś stopniu poprawiamy wyniki w innych dziedzinach naszego życia, które na pierwszy rzut oka są ze sobą w ogóle niepowiązane.
27) Zaufaj intuicji! Ona często ma rację ;)
28) Zastanów się, co robisz w życiu najczęściej? Poddaj tą czynność głębokiej analizie. Zbadaj, szukając, co mógłbyś poprawić, aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki. Czasami myślimy, że opanowaliśmy coś do perfekcji. Jednak taka głęboka analiza umożliwi jeszcze większe poprawienie wyników.

(via: 33 Rules to Boost Your Productivity)

[stextbox id=”info” caption=”O tłumaczu” bcolor=”a6d995″]

Łukasz FaflikŁukasz Faflik (@wafluq) – w najbliższej przyszłości student.
Interesuje się fantastyką, sportem, nowinkami technologicznymi. Uzależniony od seriali. W przyszłości zamierza skończyć studia medyczne, lub zalożyć własną firmę. Czas wolny najchętniej spędza ze znajomymi.
Najbliższe plany na przyszłość? Nauka hiszpańskiego i kitesurfingu.[/stextbox]