28 sposobów na ułatwienie sobie życia

3
11961
28 sposobów na ułatwienie sobie życia

To nie życie jest skomplikowane, a my sami. Kiedy przestaniemy robić niewłaściwe rzeczy, a zaczniemy robić dobre, życie stanie się prostsze.

Zaczynając od dziś…
1. Przestań karcić się za to, że musisz nad sobą pracować – zacznij się tym cieszyć. Praca nad sobą nie znaczy, że nie jesteś wystarczająco dobry. Oznacza, że chcesz lepszego jutra i pragniesz pokochać siebie samego, żeby móc żyć pełnią życia. Oznacza, że jesteś zdeterminowany, żeby uzdrowić swoje serce, rozwinąć umysł i pielęgnować dary, którymi będziesz dzielić się z innymi. Pracuj nad sobą i ciesz się z tego!
Przeglądając cytaty z Jana Pawła II natrafimy na taki: Nie bój się, nie lękaj! Wypłyń na głębię! A Indianie przytomnie zauważali, że nawet martwa ryba potrafi płynąć z prądem.
2. Przestań robić złe rzeczy tylko dlatego, że masz taką możliwość. Bądź szczery w stosunku do siebie i innych. Nie oszukuj. Bądź wierny. Bądź miły. Postępuj właściwie! To sposób na ułatwienie sobie życia. Uczciwość jest kluczem do sukcesu. Jeśli nie będziesz uczciwy, sprowadzisz na siebie poważne kłopoty. Żyj życiem prostym i przyjemnym, robiąc to, o czym w głębi serca wiesz, że jest słuszne.
3. Przestań ukrywać to, co myślisz – zacznij komunikować się z innymi. Nie staraj się czytać w myślach innych ludzi i nie wymagaj, by czytali w twoich. Większość problemów, tych małych i dużych, wśród rodziny, przyjaciół czy w pracy, zaczyna się od złej komunikacji. Od kogoś, kto nie mówi szczerze.
4. Nie marnuj czasu i pieniędzy na ciągłe zdobywanie wszystkiego – zacznij skupiać się na jakości. Wysoka jakość jest warta więcej niż jakakolwiek ilość, zarówno w przypadku rzeczy, jak i przyjaciół czy doświadczeń. Prawdziwie „bogaci” ludzie nie myślą o tym, że chcą być szczęśliwi. Żyj wygodnie, nie rozrzutnie. Zbyt wielu ludzi kupuje rzeczy, których nie potrzebują za pieniądze, których nie mają, żeby zaimponować ludziom, których nie znają. Nie wydawaj pieniędzy, żeby zaimponować innym. Nie oszukuj samego siebie, wierząc, że bogactwo mierzy się rzeczami materialnymi. Zarządzaj swoimi pieniędzmi mądrze, a one nie będą rządzić tobą. Sprawdź zwyczaje najbogatszych ludzi.
5. Przestań spędzać czas z negatywnie nastawionymi ludźmi – zacznij otaczać się ludźmi miłymi, inteligentnymi, zmotywowanymi i mającymi podobne nastawienie do życia. Związki powinny cię wzmacniać, a nie ranić. Otaczaj się ludźmi, którzy odzwierciedlają cechy, jakie sam chciałbyś posiadać. Wybieraj przyjaciół, z których jesteś dumny, których podziwiasz, którzy cię kochają i szanują – ludzi, którzy samą obecnością rozjaśnią twój dzień. Życie jest zbyt krótkie, żeby spędzać czas z ludźmi, którzy wysysają z ciebie radość życia. Kiedy uwolnisz się od negatywnych ludzi, zaczniesz być SOBĄ – a bycie SOBĄ to najprostszy sposób na życie.
Poobserwuj swoje zachowania, gdy znajdujesz się w grupie ludzi. Czy unikasz tzw. luzerów? Dobrze robisz – trzeba chronić przed nimi swoje marzenia i pozytywne podejście do świata. Poznaj 7 nawyków nieudaczników i zastanów się, czy ci ludzie nie ciągną Cię czasem do tyłu?
6. Nie staraj się zmieniać ludzi – zacznij akceptować ich takimi, jacy są. W większości przypadków i tak nie da się ich zmienić, a samo próbowanie jest niestosowne. Dlatego zaoszczędź sobie niepotrzebnego stresu. Zamiast próbować zmienić innych, wspieraj ich i dawaj dobry przykład.
7. Przestań chodzić na skróty, nie bądź leniwy – unikaj przyszłego bólu głowy, robiąc wszystko od razu tak jak trzeba. Wkładaj dużo wysiłku w to, co robisz. Dawanie z siebie wszystkiego w danej chwili stawia cię w lepszej pozycji na przyszłość. Dlaczego dawać z siebie mniej niż 100%? Życie jest zbyt krótkie, by żyć poniżej własnego potencjału. Jeśli warto coś zrobić, warto zrobić to dobrze.
8. Przestań odkładać rzeczy na później – zacznij działać i dokonywać zmian. Często sprzeciwiamy się działaniu i zmianom wtedy, gdy najbardziej ich potrzebujemy. Weź się w garść i bądź zdyscyplinowany.
Dokładnie wiemy, co chcemy i musimy zrobić, a jednak trwonimy godziny, wykonując bezużyteczne czynności lub surfując bez celu po Internecie. Mała przerwa od czasu do czasu nam się należy, lecz kontynuując prokrastynację, wpadamy jedynie w błędne koło, gdzie frustracja i marne rezultaty sprzysięgają się przeciwko nam w walce o poczucie własnej wartości. Oto jak wygrać z prokrastynacją.
9. Przestań martwić się i narzekać – zacznij skupiać się na rzeczach, które możesz kontrolować. Ci, którzy narzekają najwięcej, osiągają najmniej. Kiedy spędzasz czas na zamartwianiu się, zwyczajnie używasz swojej wyobraźni do tworzenia rzeczy, których nie chcesz. Zazwyczaj nie jest ani gorzej, ani lepiej, niż myślisz.
10. Przestań dramatyzować – zacznij spędzać mniej czasu na plotkowaniu o problemach, a więcej na pomaganiu sobie i innym w ich rozwiązywaniu. Trzymaj się z daleka od wymyślonych dramatów innych i nie twórz własnych.
11. Przestań starać się robić wszystko dla wszystkich – bądź wszystkim dla kogoś. Nie da się zadowolić wszystkich i pomóc każdemu, ale sprawienie, że jedna osoba się uśmiechnie, może zmienić świat. Może nie cały świat, ale świat tej jednej osoby. Zawęź pole działania i bądź sobą.
12. Przestań składać obietnice, których nie możesz dotrzymać – zacznij obiecywać mniej, a robić więcej. Kropka.
13. Przestań obwiniać innych – zacznij ponosić konsekwencje własnych czynów. Obwinianie innych nie prowadzi do niczego, a tylko pogłębia problemy, z którymi się zmagasz. Albo zwalczysz swoje problemy, albo one zwalczą ciebie. Twój wybór. Kiedy winisz innych za to, przez co przechodzisz, odmawiasz poniesienia odpowiedzialności – rezygnujesz z kontroli nad częścią życia.
14. Przestań działać bez planu – zacznij planować i pracować dla osiągnięcia konkretnych celów. Sporządź listę swoich 3–5 najważniejszych celów. Co jest dla ciebie najważniejsze? Co cenisz najbardziej? Co najbardziej chcesz zrobić w swoim życiu? Uproszczenie życia zaczyna się od tych priorytetów, bo starasz się zrobić w nim dla nich miejsce. Posiadanie planu, nawet takiego, który na początku jest wadliwy, jest lepsze niż brak planu. Istnieje dobry powód, dla którego powinieneś każdego ranka po przebudzeniu świadomie przemyśleć, co i komu dziś poświęcisz, bo w przeciwieństwie do innych rzeczy w życiu – miłości, pieniędzy, szacunku, zdrowia, nadziei, możliwości itp. – straconego czasu nie możesz odzyskać.
15. Przestań mylić „bycie zajętym” z „byciem produktywnym” – zacznij obserwować i mierzyć swoje postępy. Bycie zajętym a bycie produktywnym to dwie różne rzeczy. Rezultaty są ważniejsze niż czas, jaki zajęło ich osiągnięcie.
Sprawdź przy okazji polecane przez 60 trendsetterów triki na większą produktywność.
16. Przestań zbytnio się angażować i robić za dużo rzeczy na raz – zacznij częściej mówić „nie”. Jeśli nigdy nie odmawiasz, bierzesz na siebie za dużo i niczego nie kończysz. Na początku musisz często mówić „tak”, żeby odkryć i ustalić swoje cele. Później musisz zacząć mówić „nie”, żeby się na nich skupić. Kiedy ustalisz swoje cele, skoncentruj się na jednej rzeczy i rób ją dobrze. Pozostaw też trochę przestrzeni między codziennymi obowiązkami. Bez względu na to, czy masz umówione spotkanie, czy inne obowiązki, nie możesz pozwolić, żeby się na siebie nakładały. Zostaw trochę miejsca między rzeczami, które musisz zrobić, żeby mieć czas na nieprzewidziane wypadki, a będziesz bardziej zrelaksowany.
17. Nie bądź nieefektywny tylko dlatego, że zawsze taki byłeś. Otwórz umysł na pozytywne zmiany. Jeśli dalej będziesz robić to, co robisz, będziesz otrzymywać te same rezultaty. Często żyjemy w niezaplanowanym, skomplikowanym systemie tylko dlatego, że go nie przemyśleliśmy. Zamiast tego usprawnij swoje życie, znajdując lepsze sposoby radzenia sobie z codziennymi sprawami. Skup się na jednym systemie (systemie sprzątania, wykonywania obowiązków, utrzymywania dokumentacji, itd.) i postaraj się, żeby był prosty, wydajny i logiczny. Kiedy już będzie idealny, trzymaj się go.
18. Przestań zaśmiecać swoją przestrzeń – zacznij utrzymywać porządek. Pozbądź się rzeczy, których nie używasz i zorganizuj te, które ci pozostaną. Bałagan w życiu codziennym lub w pracy może stresować i rozpraszać. Wolna przestrzeń jest jak czyste płótno gotowe do stworzenia czegoś wielkiego. Dobra organizacja i pozbycie się bałaganu mogą znacznie usprawnić życie każdego z nas. Przeczytaj wreszcie Getting Things Done.
19. Przestań przeładowywać umysł zbędnymi informacjami – skończ subskrybować niepotrzebne strony i kanały informacyjne, wyłącz telewizor. Ogranicz czas spędzony na Facebooku, Twitterze, Onecie itp.
20. Przestań obsesyjnie myśleć o przeszłości i przyszłości – zacznij żyć tu i teraz. Twoja przeszłość nie definiuje twojej przyszłości. Nie jest ważne, jak chaotyczna była twoja przeszłość, ani ile razy się pomyliłeś. Odsłania się przed tobą przyszłość czysta, świeża i naładowana nowymi możliwościami. Twoje złe nawyki i błędy z przeszłości nie określają, kim jesteś teraz. Nie jesteś tym, którego inne osoby w przeszłości oczekiwały (lub nie oczekiwały) od ciebie. To prawda, że przeżyliśmy już nieco lat i nauczyliśmy się szeregu uwarunkowań, które oddzielają nas od pojęcia tabula rasa, którym jesteśmy, kiedy się rodzimy. Mimo to prawdą jest, że zawsze pozostaje wolne miejsce na tej tablicy, aby zapisać nowe uwarunkowania lub nawet przepisać te dawne. Nadal nieprzekonany (-a)? Sprawdź wszystkie 7 pomysłów na przezwyciężenie złych chwil.
21. Przestań czekać, aż wszystko będzie idealne – pomyśl o tym, jak wiele na tym świecie nie zostało zrobione tylko dlatego, że ludzie czekali na idealny moment, miejsce i okoliczności. Jeśli czekasz na idealne warunki, pomysły lub plany, żeby coś zacząć, nigdy niczego nie osiągniesz. Dobry pomysł bez podjęcia działania jest niczym. Nie komplikuj tego i po prostu zacznij. Skup się na następnym kroku naprzód.
22. Przestań poświęcać tyle energii na unikanie błędów – ucz się na nich, uśmiechaj i idź do przodu. Bez względu na to, jak mądry jesteś, będziesz popełniać błędy. Próby ich uniknięcia tylko marnują czas i komplikują życie. Każdy popełniony błąd to lekcja, dzięki której nauczysz się, jak przeć dalej.
23. Przestań podejmować decyzje pod wpływem emocji – zrób kilka kroków w tył, żeby przemyśleć pewne sprawy. Gdy jesteś pochłonięty chwilą obecną, a twoje emocje buzują, podejmujesz złe decyzje, które doprowadzają do niepotrzebnych komplikacji. Najlepsza rada jest prosta: nie pozwól, żeby twoje emocje przyćmiły rozsądek. Zwolnij i przemyśl wszystko przed podjęciem ważnej decyzji.
24. Myśl o zdrowiu – zacznij dbać o swoje ciało. Śpij osiem godzin każdej nocy. Zmęczony, niedożywiony umysł jest zestresowany i mało produktywny. Zdrowie jest twoim życiem, nie strać go. Odżywiaj się odpowiednio, ćwicz i rób coroczne badania kontrolne. Książka „4-godzinne ciało” to wnikliwa i interesująca lektura na ten temat.
25. Przestań trwać w związkach, które cię unieszczęśliwiają – zacznij myśleć o sobie. Lepiej POCZEKAĆ i wyciągnąć rękę do kogoś, kto nigdy jej nie puści, niż kurczowo trzymać się kogoś, kto nigdy się na ciebie w pełni nie otworzy. Jeśli ktoś chce cię w swoim życiu, zrobi dla ciebie miejsce. Nie powinieneś o nie walczyć. Nigdy, przenigdy nie upieraj się przy byciu z kimś, kto cię nie docenia. Pamiętaj, każdy może wejść do twojego życia i powiedzieć, że jesteś dla niego ważny, ale potrzeba kogoś naprawdę wyjątkowego, żeby został i pokazał, jak bardzo cię kocha. Dlatego zwolnij. Na prawdziwą miłość warto czekać.
26. Przestań trwać w nienawiści – pozwól jej odejść! Patrz w przyszłość. Trwanie w złości i nienawiści jest jak trzymanie rozżarzonego węgla po to, żeby rzucić nim w kogoś innego – to ty się poparzysz. Jeśli chcesz o kimś zapomnieć i ruszyć do przodu, musisz przestać nienawidzić tej osoby. Trudno zapomnieć o kimś, kogo nienawidzisz, bo nienawiść zajmuje część twojego serca – w ten sposób ta osoba w nim pozostaje. Jeśli chcesz zapomnieć, odpuść sobie nienawiść i zaprowadź pokój w swoim sercu. Pamiętaj też, że jeśli nienawidzisz kogoś, zazwyczaj obraca się to przeciwko tobie: poprzez innych ludzi, sytuacje, przedmioty – wszystko to jeszcze bardziej skomplikuje ci życie.
27. Przestań udawać, że wiesz wszystko – zacznij akceptować fakt, że nie wiesz wielu rzeczy. Nikt nie wie wszystkiego. Dowodem może być choćby ta lista 50 rzeczy, które każdy powinien umieć (ale nie umie).
Nikt nie wie więcej niż zaledwie ułamek tego, co dzieje się na świecie. Dlaczego? Bo świat jest po prostu zbyt duży, żeby jedna osoba wszystko doskonale wiedziała. I większość tego, co widzimy, jest tylko tym, co nam się wydaje. Im prędzej to zaakceptujesz, tym szybciej przestaniesz popełniać te same niepotrzebne błędy i szybciej otworzą się przed tobą nowe możliwości.
28. Przestań dawać to, czego nie chciałbyś dostać – zacznij stosować zasadę wzajemności. Jeśli chcesz miłości, daj miłość. Jeśli chcesz przyjaciół, bądź przyjazny. Jeśli chcesz pieniędzy, zapewniaj jakość. To działa. To naprawdę takie proste.

3 KOMENTARZE