Zaimponuj innym – 28 nienachalnych sposobów

0
2711
28 nienachalnych sposobów na zaimponowanie wszystkim wokół ciebie

Znacznie częściej, niż się do tego przyznajemy, nasze działanie jest napędzane wewnętrznym pragnieniem zaimponowania innym. Pragnienie to często przejawia się w tym, jakich marek produktów używamy, do jakich chodzimy barów i restauracji, jakie kupujemy domy i samochody czy jakie wybieramy kariery.
Tylko czy markowe produkty, luksusowe bary, domy i auta są aż tak imponujące? A co z kimś, kto zajmuje wysoką pozycję w swojej pracy, a nie lubi tego, co robi? Niektóre z tych rzeczy mogą przyciągnąć naszą uwagę na minutę czy dwie, ale nie na dłużej.

Dlaczego? Bo czasami dobra materialne nie są aż tak imponujące, jak dobre cechy charakteru.

Rozważ następujące pytania:
•Jeździ Porsche, ale czy naprawdę stać go na opłacenie tego auta?
•Ma duży dom, ale czy jest dobrym gospodarzem?
•Zarabia dużo pieniędzy, ale czy naprawdę lubi swoją pracę?

Już wiesz, o co chodzi. Za każdym razem, gdy odpowiedź na pytanie brzmi „nie”, osoba, która początkowo wydawała ci się imponująca, przestaje taka być.
Teraz przez chwilę pomyśl o osobie, która kocha to, czym zajmuje się zawodowo, która często się uśmiecha i robi wszystko z ogromną pasją? Czy ta osoba by ci zaimponowała? Czy miałoby znaczenie, gdyby nie była milionerem?

Oto 28 nienachalnych sposobów na zaimponowanie wszystkim wokół. Jeśli będziesz regularnie stosował się do tych wskazówek, nie tylko zaimponujesz innym, ale też sprawisz, że inni pomogą ci stać się lepszym człowiekiem.

Żyjemy poprzez to, co otrzymujemy. Tworzymy życie poprzez to, co dajemy.
– Winston Churchill

1. Bądź autentyczny. Bądź szczery względem siebie. Judy Garland powiedziała kiedyś: „Zawsze bądź najlepszą wersją samego siebie, a nie drugorzędną wersją kogoś innego”. Żyj według tej zasady. Nie można żyć w skórze kogoś innego. Możesz żyć tylko w swojej. Jeśli nie jesteś sobą, nie żyjesz w pełni – tylko egzystujesz. Zapytaj siebie: jeśli nie lubisz tego, kim naprawdę jesteś, dlaczego ja mam cię lubić?

2. Troszcz się o ludzi. Jeśli szczerze o nich nie dbasz, oni nie będą dbali o ciebie. Im więcej pomagasz innym, tym bardziej oni chcą pomagać tobie. Miłość i życzliwość rodzą miłość i życzliwość. I tak dalej, i tak dalej.

3. Sprawiaj, by inni czuli się dobrze. Ludzie rzadko pamiętają, co zrobiłeś, ale na zawsze zapamiętają, jak się przy tobie czuli.

4. Bądź uczciwy i bierz odpowiedzialność za to, co robisz. Nikt nie lubi kłamców. Prawda zawsze wychodzi na jaw. Albo weźmiesz odpowiedzialność za swoje działania, albo one w końcu tobą zawładną.

5. Uśmiechaj się często. Każdy lubi widok szczerego uśmiechu. Pomyśl o tym, jak się czujesz, gdy nieznajomy patrzy na ciebie z uśmiechem na twarzy. Nagle już nie wydaje się taki obcy, prawda?

6. Szanuj starszych. Szanuj młodszych. Szanuj każdego. Nie ma żadnych granic określających grupę ludzi, którym należy się szacunek. Traktuj każdego z takim samym szacunkiem, z jakim traktowałbyś swojego dziadka i z taką samą cierpliwością, z jaką traktowałbyś swojego młodszego brata. Ludzie zauważą twoją życzliwość.

7. Zwracaj się do innych po imieniu. Ludzie uwielbiają widok i dźwięk swojego imienia. Dlatego upewnij się, że pamiętasz imiona. Używaj ich z grzecznością, zarówno w mowie, jak i w piśmie.

8. Mów „proszę” i „dziękuję”. Te dwa proste słowa sprawiają, że żądania brzmią jak prośby i nadają przyjazny ton poważnej rozmowie. Używanie ich może stanowić różnicę między byciem niegrzecznym a byciem szczerze wdzięcznym.

9. Bądź mistrzem w tym, co robisz. Imponują mi wielcy gitarzyści, pisarze, blogerzy, malarze, mówcy, przedsiębiorcy internetowi, programiści, matki, ojcowie, sportowcy, itd. Jest tylko jedna rzecz, która ich łączy: są mistrzami w tym, co robią. Nie ma sensu robić czegoś, jeśli nie zamierasz robić tego dobrze. Bądź mistrzem w tym, co robisz w pracy i poza nią. Buduj swoją reputację przez dążenie do doskonałości.

10. Pomagaj innym, jeśli tylko możesz. W życiu dostajesz to, co sam dałeś. Jeśli masz pozytywny wpływ na czyjeś życie, pozytywnie wpływasz też na własne. Rób coś, co wykracza poza dbanie tylko o siebie – co pomaga komuś innemu być szczęśliwym albo cierpieć mniej. Każdy ceni dar nieoczekiwanej pomocy i tych, którzy ją przynoszą.

11. Nadaj indywidualny charakter wszystkiemu, co robisz. Pomyśl o tym jak o własnej marce. Jeśli jesteś zabawny, włóż w swoją pracę odrobinę humoru. Jeśli jesteś artystą, ozdób pracę ilustracjami. Cokolwiek robisz, daj temu coś od siebie.

12. Dotrzymuj swoich obietnic w 100%. Niektórzy ludzie mają w zwyczaju składać obietnice, których ledwo są w stanie dotrzymać. Obiecują perfekcję, a dają przeciętność. Jeśli chcesz zwiększyć swoją wartość w oczach innych, rób dokładnie przeciwnie. Nie przeceniaj swoich możliwości, a zawsze będziesz w stanie dać więcej. Inni będą myśleli, że wykraczasz daleko poza zwykłe poczucie obowiązku.

13. Bądź zorganizowany. Jak możesz osiągnąć cokolwiek, jeśli jesteś nieporządny? Nie możesz. Niech organizowane przestrzeni w życiu zawodowym i prywatnym stanie się twoim zwyczajem. Jeśli szukasz praktycznych wskazówek, polecam książkę Davida Allena „Getting Things Done”.

14. Zbieraj informacje i zadawaj pytania, które coś wyjaśnią. Nie bądź tym gościem, który nie ma o niczym pojęcia i tylko potakuje, jakby wiedział, o co chodzi. Przygotuj się z góry na gromadzenie informacji i jeśli czegoś nie zrozumiesz, zadawaj pytania. Ludzie, których to dotyczy, docenią twoją chęć zrozumienia tematu.

15. Dziel się wiedzą i informacjami z innymi. Kiedy możesz, bądź źródłem wiedzy dla ludzi wokół ciebie. Jeśli masz dostęp do ważnych informacji, nie trzymaj ich dla siebie. Dziel się nimi.

16. Bądź pozytywny i skup się na tym, co słuszne. Nic w życiu nie jest tylko dobre albo złe. To wszystko zależy od perspektywy. Niezależnie od wyniku twoich działań, zawsze wychodzisz na plus. Albo odniesiesz sukces, albo czegoś się nauczysz. Dlatego bądź optymistą, doceń pozytywne efekty, a z pozostałych czerp naukę. Twój optymizm udzieli się wszystkim wokół.

Zaimponuj innym - 28 nienachalnych sposobów

Zdjęcie: Nicolas NOEL/Flickr

17. Uważnie słuchaj, co inni mają do powiedzenia. Skupiony wzrok i słuch, wyłączony telefon. W szybko poruszającym się świecie osoba, która ma czas, żeby wysłuchać innych, zawsze jest doceniana.

18. Bądź wierny swojej drugiej połówce. Tiger Woods jeszcze do niedawna był bohaterem, prawda? Dochowanie wierności w długotrwałym związku jest nie tylko imponujące, ale tworzy też zdrową podstawę dla wszystkiego, co robisz.

19. Naucz się doceniać i kochać Matkę Naturę. Ci, którzy szczerze kochają i doceniają otaczającą nas przyrodę, zazwyczaj wykazują taki sam szacunek dla wszystkich ludzi. To pozytywny sposób na życie i coś, co inni ludzie zauważają.

20. Każdego dnia zainwestuj czas, pieniądze i energię w siebie samego. Kiedy inwestujesz w siebie, nigdy nie przegrywasz, a z czasem zmieniasz bieg własnego życia. Jesteś tym, co wiesz. Im więcej czasu, pieniędzy i energii poświęcisz, zdobywając odpowiednią wiedzę, tym więcej kontroli będziesz miał nad swoim życiem i tym bardziej wartościowy będziesz dla wszystkich wokół. Dla znalezienia świeżych pomysłów na ulepszenie siebie i zorganizowanie życia polecam książkę „4-godzinny tydzień pracy”.

21. Regularnie dokonuj spontanicznych aktów życzliwości. Zapłać za kawę nieznajomego czekającego w kolejce w Starbucksie. Kup kwiaty recepcjonistce, żeby po prostu jej podziękować. Pomóż staruszce z zakupami. Nic nie daje większej satysfakcji niż sprawianie, że inni się uśmiechają.

22. Komplementuj ludzi, którzy na to zasługują. Włóż dużo wysiłku, żeby osobiście docenić i komplementować ludzi, którzy włożyli wysiłek w to, żeby zabłysnąć. Każdy lubi słyszeć, że ich starania zostały docenione.

23. Wyrażaj się jasno i utrzymuj kontakt wzrokowy. Większość z nas ma bardzo niską tolerancję na ludzi, których nie rozumieją. Niezrozumiałość nie pomaga w tworzeniu silnych związków i nie wywołuje podziwu. Poza tym nie ma wątpliwości, że kontakt wzrokowy jest jedną z najbardziej przyciągających form komunikacji. Jeśli jest odpowiedni, nadaje bliskości kontaktom międzyludzkim.

24. Bądź kontaktowy i dostępny dla innych. Jeśli ludzie nie mogę cię złapać albo mają problemy z kontaktowaniem się z tobą, zapomną o tobie. Twoja dostępność jest niezwykle ważna dla innych. Zawsze zachowuj pozytywną, pełną tolerancji postawę i otwartą drogę komunikacji z ludźmi wokół ciebie.

25. Bądź samowystarczalny. Wolność jest największym darem. Samowystarczalność to najwyższa forma wolności. Jest też całkiem imponująca. W świecie biznesu to jedno marzenie inspiruje ludzi do porzucenia codziennej pracy, żeby prowadzić przedsiębiorstwo.

26. Wykorzystuj środki, do których masz dostęp. Przeciętny człowiek zazwyczaj jest zdumiony, gdy widzi, jak szczęśliwe wydają się być osoby niepełnosprawne fizycznie. Jak ktoś w takim stanie może być aż tak szczęśliwy? Odpowiedź na to pytanie tkwi w tym, jak ci ludzie zarządzają środkami, którymi dysponują. Stevie Wonder jest niewidomy, dlatego wykorzystał swój słuch, żeby rozwijać pasję do muzyki, a teraz ma na swoim koncie 25 nagród Grammy.

27. Bądź częścią czegoś, w co wierzysz. Cokolwiek to jest. Niektórzy ludzie aktywnie działają w lokalnej radzie miejskiej, niektórzy znajdują schronienie w religii, inni dołączają do klubów towarzyskich wspierających sprawy, w które wierzą, a jeszcze inni odnajdują pasję w karierze. Angażują się w coś, w co silnie wierzą. Nadaje to ich życiu znaczenie i sprawia, że są szczęśliwsi. Ktoś, kto z pasją wykonuje swoje zadania, nie może nie imponować innym.

Zaimponuj innym - 28 nienachalnych sposobów

Zdjęcie:iulia Pironea/Flickr

28. Broń swoich przekonań bez narzucania ich innym. Tak, można stanąć w obronie czegoś, w co wierzysz, bez wciskania tego w gardła innych ludzi. Rozmawiaj o swoich przekonaniach, jeśli ktoś cię o nie zapyta, ale nie epatuj nimi niczego niespodziewających się ofiar. Trwaj przy swoich wartościach, ale zawsze bądź otwarty na nowe informacje.

Oczywiście, najlepsze w tej liście jest to, że wszystko, czego potrzebujesz, żeby zaimponować innym, masz już w sobie. Dlatego przestań starać się zaimponować ludziom rzeczami, które posiadasz i zacznij inspirować ich swoim przykładem.

 

Jak zwrócić czyjąś uwagę i nie przesadzić? Czy Wy macie sprawdzone sposoby na imponowanie innym w sposób nienachalny? Podzielcie się nimi w komentarzu. 

 

Zdjęcie:daliscar1/Flickr

 

Zobacz również:
7 rzeczy, których powinieneś przestać oczekiwać od innych
2 powody, dla których ludzie nie znają prawdziwego ciebie … i co według ekspertów możesz na to poradzić
Powstrzymywanie się od oceniania w praktyce
6 sposobów na poprawienie intuicji
33 strony, które zrobią z ciebie geniusza