27 zdrowych nawyków szczęścia

0
3850
27 Zdrowych Nawyków Szczęścia

W jaki sposób można poczuć się bardziej szczęśliwym? Sposobów jest wiele i żaden nie jest uniwersalny. Poniżej przedstawiamy kilka chwytów, które zadziałały w wielu przypadkach – pokazuje on, jak grupie ludzi smętnych i wyczerpanych udało się przeistoczyć w szczęśliwych i pełnych nadziei w ciągu zaledwie kilku lat.

 1. Szukajcie szczęścia we właściwych miejscach. – W młodości szukamy szczęścia w narkotykach, seksie, alkoholu, imprezowaniu, szybkich samochodach, sportach ekstremalnych, itd. Potem kiedy jesteśmy już trochę starsi szukamy szczęścia w bardziej „dojrzały” sposób – stabilny partner, romantyczne wypady we dwoje, spacery wzdłuż plaży, muzyka jazzowa, noc spędzona w barze z grupą przyjaciół. Czy te metody są skuteczne? Czy sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi? Jasne, że tak. One poprawiają nasze poczucie szczęścia tymczasowo. Jednak człowiek ma wrodzone pojęcie o podstawowym poziomie szczęścia, właściwym dla siebie. Niektóre wydarzenia lub fakt, że coś posiadamy, np. nieoczekiwany przypływ gotówki mogą podnieść lub obniżyć na chwilę nasze poczucie szczęścia, ale wkrótce wracamy do wewnętrznej, właściwej nam, linii podstawowej. Sęk w tym, aby stopniowo podnosić tę linię. Ciesz się chwilą, ale nie odsuwaj od siebie zupełnie celów długoterminowych. Z jakich swoich osiągnięć będziesz dumny za pięć lat, a z powodu jakich zaniechań będziesz rozczarowany? Przeczytajcie Projekt: Szczęście.
 2. Uświadom sobie, że każda sytuacja jest lekcją. – Wszystko jest lekcją życia. Każda nowo poznana osoba, wszystko, z czym się spotykasz, itd. To wszystko jest częścią tego doświadczenia uczenia się, które nazywamy „życiem.” Nigdy nie zapominaj o przyjęciu tej lekcji, zwłaszcza kiedy sprawy nie idą tak, jak byś chciał. Jeśli nie dostaniesz wymarzonej pracy albo w Twoim związku nie najlepiej się dzieje, to znaczy tylko, że gdzie indziej czeka na Ciebie coś lepszego. A lekcja, którą właśnie odebrałeś jest pierwszym krokiem na tej drodze.
 3. Bądź autentyczny. Bądź szczery. – Judy Garland powiedziała kiedyś: „Zawsze bądź pierwszorzędną wersją siebie, zamiast drugorzędną wersją kogoś innego.” Żyj zgodnie z tym mottem. Nie ma czegoś takiego jak postawienie się w czyjejś sytuacji. Jedyna sytuacja, w jakiej się możesz znaleźć to Twoja własna sytuacja. Jeśli nie jesteś sobą, nie żyjesz naprawdę – a jedynie egzystujesz.
 4. Pozwól swoim myślom przekraczać przeszkody. – Ralph Waldo Emerson powiedział: „Różne umysły mogą postrzegać te same światy jako piekło lub niebo.” Włóż wysiłek zarówno w poszukiwanie doświadczeń wzmagających szczęście, jak i w rozpoznawanie tego, czego już się nauczyłeś. Przeszkody będą się zawsze pojawiać. To się nigdy nie zmieni. Jeśli się na nich skoncentrujesz, to Twój świat stanie się piekłem Emersona. Sztuka polega na tym, żeby nauczyć się poruszania się między tymi przeszkodami – przyjmując do wiadomości, że są one po prostu częścią życia – i ciągle poszukiwać lub samemu budować takie doświadczenia, które Cię uszczęśliwiają.
 5. Skoncentruj się na tym, co jest właściwe. – Dokonujesz świadomego wyboru sposobu, w jaki obserwujesz siebie i świat. Okulary, które wybierzesz, aby go oglądać, określą jak będziesz się czuł, sam ze sobą i tym, co Cię otacza. Wszystko, co się w życiu zdarza nie jest ani dobre, ani złe. To wszystko zależy od perspektywy, jaką przybierzesz. I niezależnie od tego, co się okaże, zawsze kończy się dokładnie tak, jak powinno. Albo Ci się powiedzie, albo się czegoś nauczysz. Zatem nadal myśl pozytywnie, doceniaj przyjemne rezultaty i wyciągaj wnioski z reszty.
 6. Bądź częścią czegoś, w co wierzysz. – To może być wszystko. Niektórzy ludzie aktywnie angażują się w życie rady miejskiej, niektórzy uciekają w życie religijne, niektórzy zapisują się do klubów społecznych popierających sprawy, w które wierzą, a inni odnajdują swoją pasję w karierze zawodowej. W każdym przypadku wynik psychologiczny jest taki sam. Angażują się w coś, w co silnie wierzą. To zaangażowanie wprowadza do ich życia szczęście i nadaje mu znaczenie.
 7. Wykorzystaj swoje silne strony w działaniu. – Każdy z nas ma jakieś silne strony osobowości. Wszyscy mamy różne talenty i umiejętności. Szczęście emocjonalne przychodzi w sposób naturalny do tych osób, które wykorzystują swoje silne cechy w działaniu. Stan dokonany zawsze daje poczucie osiągnięcia czegoś. Jeśli to osiągniecie polega wyłącznie na Twojej osobowościowej zdolności działania, nagroda psychologiczna jest bezcenna.
 8. Premiuj jakość, a nie ilość. – Nadmiar rzeczy może wydawać się cudowny, kiedy sobie je wyobrażamy, ale kiedy się go faktycznie osiąga, traci swoją magiczną moc. Jakość i umiarkowanie często dają więcej radości niż nadmiar. Pięć pierwszych kęsów ciastka zawsze smakuje lepiej niż cała reszta. A jeśli zjesz całą paczkę cukierków, skończy się nudnościami. Jeden fantastyczny gadżet czy narzędzie jest często lepsze niż pięć takich przedmiotów kiepskiej jakości. Jedna koszula wysokiej jakości często bardziej cieszy niż dziesięć z wyprzedaży.
 9. Unikaj pesymizmu i pesymistów. – Nie bagatelizuj samego siebie i swoich dokonań ani nie przestawaj z ludźmi, którzy starają się umniejszać Ciebie.
 10. Doceniaj to, co już masz. – Droga do szczęścia nie jest trudna. Szczęście nie zależy od nagromadzenia jakiejś ilości bogactwa i sławy. Jeśli nieustannie dążysz do czegoś większego i lepszego, nie doceniając ani przez chwilę tego, co już masz, to zawsze będziesz o krok od szczęścia, ale go nie osiągniesz. Twoja obecna sytuacja może nie być idealna, ale jeśli odetniesz się od negatywnych opinii i docenisz zwyczajne aspekty każdej chwili, łatwiej Ci będzie celebrować szczęście.
 11. Zamiast poszukiwać pasji, zacznij żyć z pasją już teraz. – Czasami tak mocno się zapętlamy w „poszukiwaniu samych siebie” lub „poszukiwaniu naszej pasji”, że zapominamy, jak faktycznie dokonuje się tego odkrycia: poprzez życie z pasją w tej właśnie chwili. Innymi słowy, jeśli chcesz dowiedzieć się, gdzie znajduje się prawdziwa pasja, to przestań jej szukać, a po prostu zacznij żyć codziennie z entuzjazmem i zapałem. Jeśli tak zrobisz, to dokonasz tego odkrycia w sposób naturalny.
 12. Urok prostych przyjemności. – Powtórzę to, co powiedziałem już wcześniej: najlepsze rzeczy w życiu są za darmo. Przychodzą do nas w postaci prostych przyjemności i pojawiają się tuż przed naszym nosem w różnych miejscach i o różnych porach, które same sobie wybierają. Rządzi nimi Matka Natura i okoliczności, a dostrzegamy je dzięki spostrzegawczej świadomości. Sekret tkwi w poświęceniu chwili, aby dostrzec pomarańczowo-różowy zachód słońca, który odbija się na wodzie, podczas gdy Ty trzymasz za rękę kogoś, kogo kochasz. Zauważanie tych chwil i uczestniczenie w nich regularnie wniesie w Twoje życie nieprzewidywalne przypływy szczęścia.
 13. Wykorzystuj te zasoby, do których MASZ dostęp. – Przeciętny człowiek zazwyczaj jest zdumiony, że osoby niepełnosprawne fizycznie mogą okazywać szczęście emocjonalne. Jak osoba o tak ograniczonych możliwościach fizycznych może być taka szczęśliwa? Odpowiedź kryje się w tym, jak te osoby korzystają z zasobów, do których mają dostęp. Stevie Wonder, jako niewidomy, korzystał ze słuchu w realizowaniu swojej pasji muzycznej, a na potwierdzenie tego dostał 25 nagród Grammy. Rozumiesz?
 14. Pomagaj, gdy tylko jesteś w stanie. – W życiu jest tak, że zbierasz to, co zasiejesz. Kiedy pozytywnie wpływasz na czyjeś życie, to jednocześnie pozytywnie wpływasz na swoje życie. Zrób coś, co jest większe od Ciebie – coś, co pomoże komuś w szczęściu albo zmniejszy jego cierpienie.
 15. Żyj bez długów. – Długi finansowe wywołują stres i przyprawiają nas o palpitacje serca. Żyj w sposób wygodny, ale nie marnotrawny. Nie wydawaj pieniędzy po to, aby zrobić na kimś wrażenie. Nie żyj iluzją, że bogactwo mierzy się przedmiotami materialnymi. Mądrze zarządzaj swoimi pieniędzmi po to, aby pieniądze nie zarządzały Tobą. Zawsze żyj sporo poniżej środków, jakimi dysponujesz. Przeczytaj: „Milionerzy z Naprzeciwka.”
 16. Dziel swój czas z ludźmi, których kochasz i doświadczaj życia wspólnego z nimi. – Jakość relacji międzyludzkich przekłada się bezpośrednio na ogólne poczucie wartości i szczęścia. Czasami, pośrodku chaosu życia, zapominamy o małych rzeczach, które nam przypominają, że jesteśmy częścią czegoś większego niż my sami. Potrzebujemy pewnej ilości ważnych dla nas kontaktów z innymi ludźmi, abyśmy mogli żyć pełnią życia. Niewiele jest rzeczy, które sprawiają większą radość, niż wspominanie najszczęśliwszych chwil spędzonych z rodziną i najbliższymi. I pamiętaj, nie potrzebujesz konkretnej liczby przyjaciół, ale konkretnej liczby przyjaciół, na których możesz polegać.
 17. Bądź wierny.– Podtrzymywanie wierności w długotrwałym związku romantycznym tworzy zdrowe podstawy dla wszystkiego, co się w życiu robi.
 18. Rozwiązuj konflikty z innymi. – Zawsze wybaczaj ludziom i idź dalej, nawet jeśli oni nigdy nie proszą o wybaczenie. Nie rób tego dla nich – rób to dla siebie. Pozbądź się z życia tego niepotrzebnego stresu.
 19. Regularnie dokonuj przypadkowych aktów uprzejmości. – Zapłać za kawę nieznajomemu w kolejce w kawiarni. Kup recepcjonistce kwiaty w podziękowaniu. Pomóż starszej Pani w zakupach. Nie ma większej nagrody niż uśmiech na twarzach ludzi, którzy Cię otaczają. Poczytaj forum: „Makes Me Think
 20. Częściej się uśmiechaj. – Szczery uśmiech sprawia, że Ty i wszyscy wkoło czują się lepiej. Zwykły uśmiech wysyła do Twojego mózgu informację, że jesteś szczęśliwy. A kiedy jesteś szczęśliwy, Twoje ciało pompuje wszystkie rodzaje endorfin, które poprawiają samopoczucie. Tę reakcję badano od lat 80. ubiegłego wieku i wiele razy dowiedziono jej prawdziwości. Podstawa: uśmiech faktycznie sprawia, że jesteś szczęśliwszy.
 21. Bądź samowystarczalny.– Wolność jest największym darem. Samowystarczalność jest największą wolnością. Miło jest mieć bliskich przyjaciół i rodzinę, na których możesz liczyć, ale wielki ciężar spada z Twoich ramion, kiedy uświadamiasz sobie, że mógłbyś przeżyć na swój własny rachunek, gdybyś musiał.
 22. Codziennie inwestuj w siebie czas, energię i pieniądze. – Szczęście przychodzi jako efekt uboczny uczenia się nowych umiejętności – i stawiania sobie wyzwań. Czytaj, słuchaj, adaptuj i staraj się przyswoić nowe pomysły i nowe informacje. Kiedy inwestujesz w siebie, nigdy nie stracisz i z czasem zmienisz trajektorię swojego życia. Jesteś po prostu produktem Twojej wiedzy. Im więcej czasu, energii i pieniędzy poświecisz na zdobywanie odpowiedniej wiedzy ( dotyczący sposobów nieodpłatnego zdobywania wiedzy online – przyp. tłum), tym większą kontrolę przejmiesz nad swoim życiem.
 23. Używaj swojego ciała w takim celu, do jakiego zostało przeznaczone. – Spaceruj, biegaj, rozciągaj się, rzucaj i podnoś. Skacz! Tańcz! Ćwiczenia na siłowni są dobre, ale tak samo dobre jest uprawianie miłości, wzajemne drapanie się po plecach albo rąbanie drewna. Twoje ciało jest niewiarygodną maszynerią i może być zarówno źródłem radości jak i źródłem bólu. Wszystko zależy od tego, co robisz i jak je traktujesz.
 24. Ścigaj się tylko ze sobą samym, w dążeniu do bycia najlepszym. – Kiedy złapiesz się na porównywaniu się z kolegą, sąsiadem, przyjacielem lub kimś sławnym – przestań! Uświadom sobie, że jesteś inny, masz inne silne strony – takie, których nie posiadają inni ludzie. Zatrzymaj się na moment, aby uświadomić sobie zdolności i możliwości, jakimi dysponujesz i aby okazać wdzięczność za całe dobro w Twoim życiu.
 25. Akceptuj rzeczy także wtedy, kiedy nie są perfekcyjne. – Jeśli znajdziesz się w takim punkcie, kiedy musisz podjąć jakąś decyzję, kiedy wpadniesz w spiralę nad-analizowania i nie idziesz do przodu, nabierz głęboki oddech, przełam spiralę, opracuj jakiś schemat działania dla następnego logicznego kroku i podejmij go. Nawet jeśli się pomylisz, to czegoś się nauczysz, a to jest i tak lepsze niż nie robić nic. Twoje porażki na drodze do osiągnięcia celu stanowią po prostu okazję do nauczenia się czegoś i do rozwoju. Pamiętaj, że prawdziwy świat nie nagradza perfekcjonistów, nagradza ludzi, którzy działają.
 26. Znajdź czas na zabawę.– Zabawa jest niedoceniana. Przy wszystkich naszych obowiązkach, zabawa wydaje się nam zbytkiem. A nie powinno tak być. Powinna być konieczna. Zastanów się, co robiłeś, aby się zabawić w młodości i zrób to samo teraz. Zostaw koszenie trawnika w weekend i wyjdź na miasto. Kiedy będziesz starszy, zapamiętasz tę zabawę, a nie ten świeżo skoszony trawnik.
 27. Weź pełną odpowiedzialność za swoje życie. – Albo weźmiesz odpowiedzialność za swoje życie albo ktoś inny ją weźmie. A kiedy tak się stanie, będziesz niewolnikiem pomysłów i marzeń tej osoby, zamiast być pionierem swoich własnych zamierzeń. Jesteś jedyną osobą, która może bezpośrednio kontrolować rezultaty swojego życia. Nie, nie zawsze będzie łatwo. Przed każdym człowiekiem piętrzy się stos przeszkód. Musisz wziąć odpowiedzialność za swoją sytuację i pokonać te przeszkody. Jeśli wybierzesz, że nie chcesz tego zrobić, wybierzesz tym samym zwyczajną egzystencję.

I pamiętaj, życie toczy się teraz. Nigdy nie wiadomo, co niesie nam przyszłość – czy Ty i Twoi bliscy będą się mogli nadal cieszyć dobrym zdrowiem lub nawet czy będą przy życiu. Właśnie teraz masz okazję, aby cieszyć się życiem. Zapewnij sobie czas, aby móc to robić.

Zgadzacie się z tymi punktami? A może coś zamienilibyście, dodali? Piszcie – czekamy na wasze opinie w komentarzach! 

Zdjęcie:iulia Pironea/Flickr

Zobacz również:
7 rzeczy, których powinieneś przestać oczekiwać od innych
40 sposobów na znalezienie siły w trudnych chwilach
Jak przyjaźnie zmieniają się w dorosłym życiu
Jak przeżyć najlepszy rok życia nie wyznaczając ani jednego celu
8 rzeczy, które warto pamiętać, gdy wszystko idzie źle