20 zasad, które pomogą nam w każdej sytuacji

1
2965
20 zasad, które pomogą nam w każdej sytuacji

Natalia Greys to autorka 15 książek, 20 treningów audio, 12 filmów edukacyjnych. Najlepsze jest to, że Natalia wszystko osiągnęła sama, dzięki swojemu talentowi, uporowi, wiedzy psychologicznej i charyzmie.
Czytając jej zasady, możemy odnieść wrażenie, że za naszymi plecami rosną skrzydła i wszystko możemy osiągnąć. W swojej książce „Zasady Greys” zawarła szereg prawidłowości, które pomogą nam w każdej sytuacji i niewykluczone, że dodadzą trochę mądrości. Oto kilka z nich.

1. Zasada zerowania

Mózg potrzebuje zerowania. Jeśli wracając do domu ledwo trzymamy się na nogach, a wykonaliśmy tylko 14 rzeczy z 28 zaplanowanych na dziś, nie ma co obwiniać siebie o nieefektywność! Mózg nie może bez przerwy wykonywać nasze rozporządzenia. Potrzebuje też zająć się sobą. Potrzebuje przecież ogarnąć te resztki, którymi w niego ciśniemy. Potrzebuje wtedy całkowitego braku informacji z zewnątrz.

Nawet gleba przestaje być żyzna, kiedy w siódmym roku nie dają jej odpocząć, tylko zmuszają po raz kolejny do rodzenia. Czyni to ją bezpłodną niewolnicą. A więc niech żyje zerowanie!

2. Zasada fałszywej dobroci

Nam tylko się wydaje, że pomagamy, rozwiązując cudze problemy. Jedynie je pogłębiamy. Kiedy na siłę ciągniemy alkoholika do lekarza, jedynie przedłużamy jego agonię i tracimy własny czas. Zacznie pić znowu, a my będziemy go uważali za niewdzięczną świnię, zamiast zapytać: a czy muszę rzucać przed nim swoje perły?

Człowiek powinien SAM rozwiązywać swoje problemy. Rośnie wtedy, gdy rośnie jego arsenał rozwiązywania problemów.

3. Zasada wymowności szczegółów

To, jaki jest człowiek, przejawia się w szczegółach jego zachowania! Może być szczodry jak król (raz w roku), a na co dzień skąpi grosza. Szczegóły są bardzo wymowne.

(Zdjęcie: Mikael Hvidtfeldt Christensen/Flickr)

4. Zasada zarodków

Istnieją zarodki zjawisk i wydarzeń. Choć te zarodki nie są żywe, posiadają zdolność rozmnażania się. Jeden nieumyty kubek powoduje górę niepozmywanych naczyń. Jedno graffiti na świeżo malowanej ścianie niedługo będzie samotne — wkrótce powstaną kolejne bazgroły.

Jak korzystać z zasady zarodków? Wszelkie niepożądane zjawiska należy rozpoznawać w zarodku. Zarodki złego należy niszczyć. Jeśli przeszkadza ci jakieś zjawisko życiowe, usuń jego zarodek. O wiele łatwiej jest roztopić śnieżynkę, niż kulę śnieżną.

5. Lepiej niedo- niż prze-

Dotyczy to wszystkiego. Wygłaszając mowę skończ ją, zanim człowiek się zmęczy. Goethe mówił: „Tajemnica nudy polega na tym, żeby powiedzieć wszystko”. Idziesz na randkę, pożegnaj się ciut wcześniej, niż to chce zrobić partner. Wychodź od gości wcześniej, niż zatęsknią za samotnością. Lepiej niedo- niż prze-.

6. Zasada wspólnej uprzęży

Dwa konie w jednej uprzęży są w stanie ruszyć 15 ton, choć każdy z osobna tylko 3. Angażuj innych w swoje sprawy, a osiągniesz efektywność. Skręcona nić rzadziej się rwie.

7. Zasada magicznego słowa

Okazuje się, że magiczne słowo to „NIE”, i wcale nie „proszę”. Wielu problemów można uniknąć, gdy wiesz, jak odmawiać innym. Nie spędzać czasu na czczych rozmowach „z grzeczności”. Nie pożyczać, kiedy ci się nie chce. To jest lepsze, niż cierpieć gdy pożyczkobiorca nie zwraca pieniędzy. Dawaj to, co możesz sprezentować, ale nie pożyczaj. Chcesz stracić przyjaciela, pożycz mu pieniądze. Istnieje ciekawy fenomen. Kiedy człowiek uzasadnia swoją odmowę, rośnie jego samoocena, szacunek do siebie.

Ludzie boją się odmawiać. Wiecie dlaczego? Boją się nie spodobać innym. A wszystkim nie da się dogodzić. Ucz się spokojnie przeżywać cudze negatywne emocje z powodu twojej odmowy. Jeśli od razu powiesz „NIE”, dalsza argumentacja staje się łatwiejsza. Odmiawiaj z łatwością.

8. Zasada kłamliwości idealnych warunków

Nigdy nie istnieją idealne warunki. Trzeba oczywiście przyznać, że czasem mogą się przydarzyć sprzyjające okoliczności. Jeszcze rzadziej komuś starcza rozumu, żeby z nich skorzystać. Po części dlatego, że możliwości chowają się pod górą problemów, które należy rozwiązać.

9. Zasada propozycji

Pewien człowiek, nazwijmy go Ryśkiem, chciał wymienić swój motocykl na inny, bardziej nowoczesny. Rysiek dał ogłoszenie do gazety, że sprzedaje motocykl, ponieważ nie dysponował pełną kwotą na zakup nowego. Rocznik był stary, dlatego nikt do naszego Ryśka nie dzwonił. Aż tu pod koniec tygodnia zadzwoniła jedna osoba i zaproponowała bardzo małe pieniądze, jakieś 300 dolarów, tłumacząc, że pójdzie na części zamienne. Rysiek się oburzył mówiąc, że sprzeda go przynajmniej za tysiąc. Klient westchnął i było widać, że naprawdę nie jest w stanie zapłacić więcej. Co więcej, zostawił Ryśkowi kartkę ze słowami: „Jeśli się Pan rozmyśli, proszę o telefon”. Rysiek swojego zdania co do jednośladu nie zamierzał zmieniać, stąd też nie dzwonił.

Tydzień później, gdy Rysiek wychodził z biura, długo nie mógł sobie przypomnieć, gdzie zaparkował motocykl, po czym zorientował się, że mu go skradziono. Propozycje nie pojawiają się znikąd. W ten sposób los troszczy się o nas.

10. Zasada kiedyś ułożonego

Coś, co jest ułożone, działa znakomicie!

11. Zasada kompensacji

Nie możemy mieć wszystkiego naraz. Żona: ślicznotka, manicure, fryzura, w kuchni na stole zawsze świeże ciasto, a łóżku z mężem przykład fantazji i pomysłowości; dzieci czują na sobie uwagę; genialnie śpiewa i gra dla gości na fortepianie; zdrowa — aż lśni urodą; ugodowy charakter, spotyka z uśmiechem na ustach; genialna poetka; kobieta sukcesu, wspaniała przyjaciółka.

Nie można mieć wszystkiego naraz, dlatego Napoleon bał się kotów, Czajkowski jadł papier i płakał do dziesięciu razy dziennie, Suworow często udawał głupka, Schiller chcąc „dokarmiać muzę” trzymał w szufladzie swojego sekretarzyka zgniłe jabłka, a Bach rzucał w organistę peruką, gdy tamten fałszował.

Jeśli w czymś jednym człowiek osiągnął sukces, z innych dziedzinach zazwyczaj będą braki. Jednak człowiek jest czegoś wart nie wtedy, gdy nie ma wad, tylko wtedy, gdy posiada zalety.

12. Zasada wpływu

Otoczenie wpływa na to, jaki się stanie człowiek. Medycyna ukuła nawet pojęcie: norma reakcji (zakres reakcji). To jest oczywiste, że ktoś jest zgrabniejszy, a ktoś grubszy. Ale nawet mówiąc o otyłości, znamy zarówno pulchnego przystojniaka, jak i nieprzyjemnie otyłą osobę.

Genetyka może być taka sama. I to się właśnie nazywa zakres reakcji. Nawet jeśli człowiek nie zrywa z nieba gwiazd, to i tak ma pewien zapas tej normy reakcji. W jednym otoczeniu będzie uznawany za rozwiniętego, w innym — za prymitywnego. Otoczenie wpływa na wiele rzeczy. Może nawet na wszystko. Zamieniamy się w tych, co są obok nas i o wiele rzadziej zamieniamy otaczających ludzi w nas.

13. Zasada krzyża

Każdy dostaje dokładnie taki krzyż, jaki jest w stanie udźwignąć.

14. Zasada ambiwalentnej reakcji na talent

Utalentowani ludzie zawsze wywołują ambiwalentne reakcje: albo podziw, albo nienawiść. Nie można być wobec nich obojętnymi. Nie można ich nie zauważać, ignorować. Nie można o nich zapomnieć. O nich pamiętają, ich kochają lub nienawidzą, o nich myślą, im zazdroszczą.

Dlatego jeśli jesteś utalentowany lub utalentowana, nie licz na powszechną aprobatę. Wróg może się pojawić choćby dlatego, że to nie on posiada talent.

15. Zasada „nie twoi ludzie”

Nie twoi ludzie zawsze od ciebie odejdą.

16. Zasada wspólnej pamięci

Nic tak nie łączy ludzi, jak wspólne refleksje na temat wydarzeń. Wspólna pamięć wpływa na przywiązanie i w dużym stopniu spokojny okres trwającej miłości. W ten sposób, trafienie do pamięci łączy ludzi.

Chcesz dobrego przywiązania — utkwij w pamięci dzięki dobremu uczynkowi.

17. Zasada przywiązania do bliskich osób

Osoba, która znajduje się w pobliżu, zmusza do myślenia o sobie, nawet jeśli nas nie obchodzi. Na tym polega niebezpieczeństwo bliskości nikczemnych ludzi.

18. Zasada nieuniknioności strat

Człowiek we wszystkim co robi popełnia jakieś błędy. Dlatego straty są nieuniknione. Szanowni Państwo, straty są nieuniknione! Wiedząc o tym, nie należy się za bardzo przejmować. Możemy wpływać na wiele rzeczy, lecz nie na wszystko.

Istnieją ogólne zasady Wszechświata. Nie możemy być idealni ani my, ani nasze uczynki. Nieuniknioność strat przyjmujmy z pokorą. Chyba jest na miejscu tylko w tym przypadku.

19. Zasada połówek

Dowolny obraz świata, dowolną sprawę można podzielić symbolicznie na dwie połówki, które się nawzajem dopełniają. Połówki można nazwać początkowymi lub końcowymi. Możemy narzucić ton początkowej połówce, ale jeśli się zmaterializowała, końcowa połówka zacznie się sama „dorysowywać”. Na tym polega sedno zarządzania sytuacją.

Można definiować początkową połówkę, aby otrzymać wymagany rezultat. Dla jasności podam przykład. Próbowaliście na pewno zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie wywołują w otoczeniu reakcje podziwu i uwielbienia? Zachowują się tak, jakby nie mogli się nie podobać. Jeśli muszą wygłosić mowę, pokazują całym sobą: jestem gotowy na oklaski i ludzie zaczynają klaskać, dorysowując drugą połówkę. Patrzą tak, jakby czekali na uwielbienie i ludzie zaczynają patrzeć z zainteresowaniem, a następnie się zakochują.

Wypełnij treścią połówkę początkową, a sukces jest gwarantowany.

20. Zasada prawidłowych zachowań

Jeśli człowiek zachowuje się jak należy, z każdym dniem coraz bardziej zaczyna mu się powodzić.

1 KOMENTARZ