20 rzeczy, których nie wiedzieliśmy mając 20 lat

6
1335

1. Świat chce, byśmy pozostawali tępi. Począwszy od opłat bankowych i kończąc na dietach cud, człowieka niewykształconego łatwiej jest oszukać i zmanipulować. Ludzie czytający dobre książki zawsze będą dominować nad tymi, co oglądają telewizję.

2. Nie można bezkrytycznie ufać instytucjom, które nas edukują. Zanim opracują program nauczania, już staje się nieaktualny. Czy to oznacza, że jesteśmy bezradni? Absolutnie nie. Istnieje mnóstwo ludzi o otwartych umysłach, od których wiele możemy się nauczyć. Niejednokrotnie zresztą pisaliśmy i będziemy pisać o nich na Lifehackerze; właśnie po to, byście mogli wyrobić na ten temat samodzielne zdanie.

20 rzeczy, których nie wiedzieliśmy mając 20 lat

3. Należy czytać tak dużo, jak tylko się da. Książki to sposób na obróbkę swojego mózgu za pomocą cudzych. Warto nauczyć się szybkiego czytania. Wybitna większość osób, o których piszemy, rozpoczęła swój rozwój osobisty od opanowania nauki szybkiego czytania. Życie jest za krótkie, by czytać jedną książkę miesięcznie.

4. Poznawaj możliwie jak najwięcej ludzi. Ucz się dostrzegania dobrych cech w każdej osobie i zwracaj się do nich. Bardzo przydatne będą porady z kategorii „Komunikacja”.

(Foto: Kerekes J. Csongor)

5. Szkoda czasu na bycie skromnym. Skromność to przekonanie, że nasze emocje powinny brać górę nad decyzjami, podczas gdy powinno być dokładnie na odwrót.

6. Jeżeli w relacjach z drugą osobą coś wydaje się nam dziwaczne, to właśnie w większości przypadków powoduje zerwanie relacji.

7. Należy poznawać jak najwięcej starszych od nas ludzi. Mają o niebo więcej doświadczenia i dobrze jest obserwować powody poszczególnych ich decyzji. Wiedzą sporo rzeczy, których nauczylibyśmy się dopiero za jakiś czas.

8. Znajduj ludzi, którzy są od Ciebie lepsi i spędzaj z nimi swój czas. Zamiast bycia przeciętniakiem w grupie, należy podchodzić bardziej ambitnie do swoich zadań i podpatrywać najlepsze decyzje podjęte przez innych.

9. Z czasem stajemy się bardziej konserwatywni. To jest po prostu oczywiste. Zaczynamy otaczać się ludźmi, którzy pomagają nam utrzymać status quo. Dlatego najbardziej szalone pomysły trzeba robić w młodym wieku – później będziemy za bardzo się bali ryzyka.

10. Zmniejsz wydatki tak bardzo jak to możliwe. Bez oszczędności nigdy nie zrealizujesz wcześniej wspomnianych szalonych pomysłów.

11. Zamiast budować swój status przy pomocy rzeczy, gromadź doświadczenia. W odróżnieniu od rzeczy, które szybko wychodzą z mody, doświadczenia są czymś zwiększającym nasze zadowolenie z życia. Tak na marginesie: co do komfortu, łatwo go osiągniemy mając zaledwie garść rzeczy.

12. Jeżeli doświadczasz problemów finansowych, rozwiąż je. Użyj Internetu, który pokaże Ci jak zacząć zarabiać. Jeżeli żyjesz od pensji do pensji, rozszerz ten okres do 5 tygodni, a następnie planuj 1, 2, 6, 12 miesięcy do przodu. Celem jest dojście do punktu, kiedy planujesz 5 lat do przodu.

13. Ucz się programowania. I szerzej – rzeczy, które pozwalają lepiej zrozumieć różne procesy i być niezależnym od innych.

14. Wyrzeźbij „sześciopak” (lub zrzuć zbędne kg), póki jesteś młody. Hormony w tym pomagają, dlatego szkoda byłoby zmarnować taką możliwość.

15. Naucz się gotowania. To nam wszystko ułatwia i pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Szybko zresztą stanie się nowym hobby.

16. Porządnie się wysypiaj. To oraz gotowanie pomogą Ci w umocnieniu ABS. Jeżeli mówisz sobie „wyśpię się po śmierci” lub „za dużo mam do zrobienia, by teraz iść spać”, jesteś zwyczajnie niewydajny i pozbawianie siebie snu nie pomoże.

17. Zacznij używać systemu przypomnień. Nie można polegać na swojej pamięci. David Allen wręcz zachęca do tego, by wyrzucać wszystko z głowy i pakować do osobnej aplikacji/notatnika/czegokolwiek pozwalającego na oczyszczenie umysłu.
Możesz użyć Remember the Milk, Nozbe lub innej aplikacji.

18. Wyznacz sobie duży cel i pozwól losowi, by Ci pomógł. Jeżeli nie wyznaczasz sobie celów, może się coś wydarzyć, ale jeżeli będziesz mieć konkretne cele, wydarzy się o wiele więcej.

19. Zostań specjalistą w jednej branży. Spędź w czymś 5 lat zamiast skakać z miejsca na miejsce. Jeżeli chcesz po tym czasie zmienić pracę, droga wolna.

20. Nie próbuj nikogo naprawiać. Zamiast tego szukaj kogoś, kto jeszcze nie jest zepsuty.

[via]

Dumnym partnerem Lifehackera jest Wydawnictwo Helion (księgarnie OnepressSensus oraz Ebookpoint) oferujące w przystępnej cenie tysiące wspaniałych lektur nt. rozwoju osobistego