>20 pomysłów co możesz robić gdy masz wolną chwilę przy komputerze

0
2948

Co można robić przy komputerze? Ponad dwadzieścia porad od naszego czytelnika Adriana Piętki.

1. Przeczytaj zaległe wpisy na blogach lub artykuły w serwisach które subskrybujesz.
2. Stwórz backup swoich najważniejszych danych – poczty, projektów, dokumentów.
3. Przeorganizuj:
○ swoją skrzynkę pocztową – stwórz odpowiednie foldery (organizacja poczty – wypróbowany trójetapowy sposób);
○ pliki na dysku – stwórz lepszą w nawigacji strukturę katalogów (jak zarządzać plikami na dysku twardym);
○ dane które udostępniasz o sobie w internecie – usuń niepotrzebne konta w serwisach.
4. Oczyść swoją skrzynkę pocztową z nieprzeczytanych wiadomości, usuń te które są zbędne i nie będą przydatne w przyszłości, pozostaw najważniejsze (zostań ninja GMaila – kurs przyspieszony.

>20 pomysłów co możesz robić gdy masz wolną chwilę przy komputerze

(Design Sponge)

5. Zmień hasła – pamiętaj aby robić to regularnie, nie zapomnij także aby było ono odpowiednio trudne do złamania a zarazem łatwe do zapamiętania. Do przechowywania haseł rewelacyjnie nadają się programy KeePass oraz LastPass.
6. Zaplanuj w swoim “wirtualnym” kalendarzu kolejne dni, dodaj wszystkie zaległe sprawy na listę to do – o ile prowadzisz wirtualne notatki.
7. Odnów kontakty z starymi znajomymi – wyślij im maila, napisz na komunikatorze lub zostaw wiadomość prywatną w serwisie społecznościowym.
8. Poszukaj nowych ofert pracy, które mogłyby Ci się spodobać – warto na bieżąco wiedzieć jakie jest zapotrzebowanie na konkretne stanowisko.
9. Zobacz interesujący Cię film na YouTube, Dailymotion lub innym podobnym serwisie – może to być screencast z konferencji na którą nie mogłeś pojechać. Sprawdź też 15 najpopularniejszych wykładów TED, które pomogą Ci w karierze.
10. Poszukaj prezentacji które mogą Cię zainteresować – slideshare.net w tej kwestii jest bezkonkurencyjny.
11. Pomyśl co chciałbyś zrobić w perspektywie tygodnia, miesiąca oraz roku. Może chcesz zakończyć jakiś projekt lub rozpocząć pracę nad nowym?
12. Załóż dokument w którym będziesz spisywać wszystkie swoje pomysły, które wpadną Ci do głowy.
13. Poszukaj i poczytaj na Wikipedii słów, których nie znasz znaczenia.
14. Zastanów się nad swoją produktywnością. Może czas poczytać o „Getting Things Done”?
15. Przypomnij sobie najpopularniejsze rozmówki w obcym języku.
16. Przenieś dokumenty (pliki Word, Power Point, Excel), które posiadasz na dysku lub innym nośniku w chmurę. Nie będziesz musiał się martwić o kopie zapasowe. Dodatkowo będziesz miał do nich dostęp z każdego komputera, który podłączony jest do internetu. Osobiście polecam Google Drive.
17. Poszukaj książek które warto byłoby przeczytać. Dodaj je do listy swoich planowanych zakupów.
18. Rozejrzyj się za narzędziami, które pomogą Ci w codziennej pracy na komputerze. Mogą to być dodatkowe rozszerzenia do przeglądarki internetowej, lepszy w użyciu klient poczty e-mail lub dodatkowe oprogramowanie, np. multikomunikator.
19. Postaraj się zautomatyzować czynności które powtarzasz wielokrotnie. W moim przypadku było to napisanie skryptu, który za mnie publikuje posty oraz zdjęcia na fanpage. Teraz wystarczy, że raz w tygodniu poświęcę 30 minut aby przez kolejne 7 dni, codziennie o wybranych porach pojawiały się nowe wpisy.
20. Zaaktualizuj swój system operacyjny oraz pozostałe oprogramowanie. Uruchom program antywirusowy w celu przeskanowania wszystkich zasobów komputera.
21. Usuń niepotrzebne programy z:
○ Twojego systemu (jeśli z nich już nie korzystasz),
○ autostartu – w ten sposób Twój system będzie szybciej startował
22. Ucz się skrótów klawiszowych różnych programów. Ułatwi i przyśpieszy Ci to pracę przy komputerze.
23. Dalej nie wiesz co robić? Po prostu pisz. Obojętne czy to blog techniczny czy blog o Twoim życiu prywatnym. Jeśli nie chcesz aby ktoś to czytał – notuj w specjalnym dokumencie który nie opuści Twojego pendrive lub dysku trwardego!

Jednak zamiast tego polecam wyłączyć komputer i poczytać książkę lub w końcu pójść szybciej spać (jak spać krócej, a jednak się wyspać :-)

[via thegeekstuff.com oraz własne pomysły]