20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy, o których musisz wiedzieć

2
1604
20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

W naszej świadomości hostel nadal jeszcze jest uważany za niezbyt atrakcyjne miejsce w porównaniu do hoteli bądź apartamentów. Jednak regularnie podróżujący po świecie przyzwyczajają się do tego, że hostele to najbardziej budżetowy i wygodny sposób „podbijania” kolejnych krajów. A jeśli są to hostele o nietypowej historii ulokowane w najmniej oczekiwanych miejscach, trzeba obligatoryjnie zatrzymać się tam na nocleg.

Jeśli znudziły wam się hotele, sprawdźcie hostele, gdzie jakość jest wyższa od ceny. Polecamy waszej uwadze 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy. Niewykluczone, że pobyt w tych hostelach wyryje się wam w pamięci bardziej niż często przereklamowane zabytki :)

Nazwa każdego z hosteli prowadzi do ich stron internetowych. Rezerwacji pokoi można dokonać w bardzo dobrych cenach bezpośrednio na lifehacking.pl, przez serwis Booking.com. Tutaj też znajdziecie zdjęcia, dane kontaktowe i opinie na temat hosteli.Booking.com

1. The Red Boat Mälaren — Sztokholm (Szwecja)

1. The Red Boat Malaren — Sztokholm (Szwecja) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

Ze względu na wysokie ceny w Szwecji, czerwona łódź Mälaren jest najlepszym budżetowym hostelem dla polskiego turysty wybierającego się do Szwecji. Pozwala huśtać się na falach w samym centrum Sztokholmu (10 metrów na piechotę do najbliższej stacji metra).
Kajuty są malutkie, za to znakomicie urządzone, a przez iluminator okrętowy możemy obserwować licznie przepływające obok nas łodzie. Koszt: 31€/pokój.

2. Gyreum (Irlandia)

2. Gyreum, Irlandia 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

W sercu hrabstwa Sligo, w irlandzkiej prowincji Connacht, góruje nad ziemią kopuła hostelu Gyreum. Hostel ten w kształcie namiotu z drewnianym dachem i kamienną podłogą otrzymał swego czasu nagrodę jako konstrukcja roku w stylu ekodesignu. Wewnątrz budynku znajduje się tylko jedno duże pomieszczenie, nie podzielone na pokoje. Goście mieszkają w namiotach postawionych na terenie pokoju. Koszt doby hotelowej wynosi 22€.

3. Burg Altena, Alten (Niemcy)

3. Burg Altena, Alten (Niemcy) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

Kto powiedział, że nocowanie w hostelu szlachcie nie przystoi? W wielu zakątkach Europy istnieją hostele ulokowane w murach średniowiecznych zamków. Do takich należy m.in. Burg Arena — dziewięćsetletni zamek w niemieckim Alten.

(Zdjęcia: Flickr/Polybert49)

Na marginesie — ten zabytkowy budynek jest znany nie tylko ze średniowiecznego ducha! To tu w 1912 roku nauczyciel Richard Schirrmann założył pierwszy na świecie hostel dla turystów. Dzisiaj możemy poczuć się herzogami (książętami) w bardzo przystępnej cenie, bo już od 20€/noc.

4. Lavender Circus Hostel, Budapeszt (Węgry)

4. Lavender Circus Hostel, Budapeszt (Wegry) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

Wintażowy hostel Lavender Circus znajduje się w samym centrum Budapesztu, niedaleko stacji metra Kálvin tér, w XIX-wiecznej kamiennicy.

Ze względu na komfort i serdeczność tego niepozbawionego elementów luksusu miejsca, Lavender Circus Hostel w Budapeszcie jest idealnym miejsce dla par poszukujących romantyki i prywatności. Miejsce w pokoju dwuosobowym kosztuje 14€.

5. Karosta Prison Hostel, Liepawa (Łotwa)

5. Karosta Prison Hostel, Liepawa (Lotwa) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

Hostel Karostas Cietums, 5 km od historycznej starówki miasta Liepawa mieścił kiedyś więzienie chronione niczym twierdza.

Noc spędzimy na pryczy więziennej, na śniadanie będzie pajda szamki. Obecność jest sprawdzana przez surowych strażników.
Każdy gość tego łotewskiego hostelu podpisuje papiery o rezygnacji z jakichkolwiek roszczeń z tytułu surowego traktowania, a nawet kar cielesnych. Koszt noclegu w hostelu-więzieniu wynosi 15€/noc od osoby.

6. Franz Ferdinand Hostel — Sarajewo (Bośnia)

6. Franz Ferdinand Hostel — Sarajewo (Bosnia) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

Hostel w centrum Sarajewa, jedna przecznica od deptaka Ferhadija.
Jedyny butik hostel, poświęcony bezpośredniej przyczynie pierwszej wojny światowej, którą stał się zamach w Sarajewie na austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga.

Nowoczesne pokoje z ogromnymi zdjęciami pozwolą nam lepiej poczuć atmosferę tamtych lat. Koszt wynosi 9,90€ za łóżko lub 15,6€ za pokój dwuosobowy.

7. Jumbo Stay, Sztokholm (Szwecja)

7. Jumbo Stay, Sztokholm (Szwecja) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

In this plane it’s safe to crash! — mówi motto hostelu. W kwocie od 400 SEK pasażerowie statku powietrznego Jumbo Stay mają do dyspozycji miejsca klasy biznesowej plus: komfortowe fotele, miękkie łóżka, komputery z internetem, stylowe stoliki obiadowe.

Jedyny mankament — nigdzie nam się nie uda odlecieć. Samolot-hostel marki Boeing nigdy nie przekracza terenu lotniska Sztokholm Arlanda.

8. Kadir’s Tree Houses, Olympos, Antalya (Turcja)

8. Kadir's Tree Houses Kadirin Agac Evleri - Olympos, Antalya (Turcja) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

Każdy z nas chciał mieć w dzieciństwie własny domek na drzewie. Hostel Kadir’s Tree Houses we wsi Olympos (Antalya) może zrealizować nasze marzenie z dzieciństwa. Dodatkowo z hostelu Kadirin Ağaç Evleri mamy widok na Park Narodowy Olimpos i wspaniałą plażę.

Koszt: 12€/lóżko lub 22€ za pokój dwuosobowy.

9. Hostel Latarnia Rua Reidh (Szkocja)

9. Hostel Latarnia Rua Reidh (Szkocja) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

Nie wszyscy wyruszają w podróż po to, by chodzić po muzeach i robić zdjęcia przy kluczowych zabytkach. Niekiedy chcemy tylko oderwać się od przyziemnych spraw i odzyskać harmonię z przyrodą. To tę właśnie możliwość oferuje swoim gościom zarządca hostelu-czynnej latarni Rua Reidh. Ten niepowtarzalny hostel w widokiem na morze znajduje się na odosobnionym kawałku północno-zachodniego wybrzeża Szkocji, parę mil od najbliższego obszaru zabudowanego. Nocleg w pokoju wieloosobowym kosztuje 13,5£. Za pobyt w osobnym pokoju zapłacimy od 38£. Zorza polarna gratis.

10. Van Gogh Hostel, Amsterdam (Holandia)

10. Van Gogh Hostel, Amsterdam (Holandia) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

Wyróżnikiem tego hostelu są rozwieszone wszędzie kopie prac Van Gogha. Unikalna możliwość duchowego wzbogacenia oraz zaoszczędzenia na noclegu. Ceny wahają się od 20€ za miejsce w pokoju wieloosobowym do 36,38€/os. za miejsce w pokoju dwuosobowym. Lokalizacja: dzielnica muzeów, w której znajdują się trzy holenderskie muzea światowej sławy. To wszystko tuż za progiem,10 minut komunikacją miejską od stacji Centraal.

11. Hostel Oops, Paryż (Francja)

11. Hostel Oops, Paryz (Francja) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

Rozkoszny paryski boutique hostel, znajdujący się w jednym z najładniejszych zakątków miasta — Dzielnicy Łacińskiej. Tutaj na nas czeka przyjemna przyjacielska atmosfera, a personel opowie o ulubionych miejscach paryżan. Ceny wynoszą od 27€ za miejsce w pokoju wieloosobowym do 70€ w super wygodnym pokoju dwuosobowym.

12. Hostel Plus, Florencja (Włochy)

12. Hostel Plus, Florencja (Wlochy) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

A to miejsce poza demokratycznymi cenami oferuje wszelkie atrybuty życia na bogato: odkryty basen, sauna, wspaniały taras i bar z epickimi imprezami do białego rana. Ceny: od 24,96€ za miejsce w pokoju wieloosobowym do 44,16€ za pokój dwuosobowy. Hostel Plus znajduje się 10 minut piechotą od stacji kolejowej, niedaleko centrum miasta.

13. Generator Hostel, Barcelona (Hiszpania)

13. Generator Hostel, Barcelona (Hiszpania) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy
Cena noclegu w tym hoteli zaczyna się od 11,5€ za. Za osobny pokój zapłacimy dziesięć euro więcej. Hostel znajduje się w centrum stylowej dzielnicy Gracia, 5 minut na piechotę od dwóch głównych stacji metra.

Malowniczy, stylowy i bardzo przystępny hostel stanowi niepowtarzalną bazę wypadową dla podróżujących do Barcelony. Wygląda na to, że zespół projektantów zrobił wszystko, żeby każdy pokój miał swój niepowtarzalny charakter. Tutaj święto nigdy się nie kończy — wszystko jest przesiąknięte fiestą.

14. The Babushka Grand Hostel, Odesa (Ukraina)

14. The Babushka Grand Hostel, Odesa (Ukraina) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

Ten kwiatek, tym razem zza wschodniej granicy, oferuje nocleg dla podróżujących do coraz modniejszej Odessy. Hostel Babushka obdarowuje nas babcinym ciepłem. Wszystkie pokoju są wykonane w duchu konserwatywnym: tapety w kwiatki, pozłacane sufity, czerwone kilimy z wymyślnymi wzorami, a nawet kominek. Koszt wynosi 7€ za łóżku, a dopłacając 4 euro mamy cały pokój na wyłączność. Hostel znajduje się w samym centrum Odessy, 15 minut spacerkiem od Arkadii — dzielnicy najlepszych plaż i klubów.

15. The Independente Hostel, Lizbona (Portugalia)

15. The Independente Hostel, Lizbona (Portugalia)

Lizbona jest najlepszym miastem Europy dla mniej zamożnego turysty, Independente zaś — miejscem w Lizbonie, gdzie czeka nas najlepsza obsługa.

Hostel znajduje się w rezydencji byłego ambasadora Szwajcarii i stanowi miejsce spotkań turystów i miejscowych. Cena noclegu to 10,92€ za łóżko lub 85€ za pokój dwuosobowy. Lokalizacja hostelu: między dzielnicą Principe Real, a Bairro Alto, parę minut spacerem od stacji kolejowej Rossio.

16. YHA St Briavels Castle, Gloucestershire (Wielka Brytania)

16. YHA St Briavels Castle, Gloucestershire (Wielka Brytania) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy
Zlokalizowany w centrum miasta, zamek starego rodu zamieniony został w hostel. Jego bogata historia i architektura wywierają piorunujące wrażenie, zwłaszcza jeśli uwielbiamy historię Średniowiecza. Fani mistyki mogą spróbować nawiązać kontakt z lokalnym duchem, który zamieszkuje tutejsze podziemia. Cena za łóżko — od 24€, osobny pokój — od 74€ za noc.

17. Dream Hostel, Tampere (Finlandia)

17. Dream Hostel, Tampere (Finlandia) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

Dream Hostel przykładem prostego, lecz gustownego stylu skandynawskiego. W 2013 roku nazwany został hostelem numer 1 w Finlandii. Nowoczesne wykończenie, serdeczne przywitanie i rozsądne ceny czynią to miejsce bardzo atrakcyjnym. Koszt wynosi 19,8€ za łóżko w pokoju 16-osobowym lub 62€ za pokój dwuosobowy. Dream Hostel znajduje się w dzielnicy akademickiej Tulli, 5 minut spacerkiem od dworca kolejowego Tampere.

18. Kex Hostel, Reykjavík (Islandia)

18. Kex Hostel, Reykjavik (Islandia) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

Wcześniej w tym miejscu znajdowała się stara fabryka słodyczy, a jej właściciele użyli wszystkich sił, by zachować stary duch przemysłowy, tchnąwszy w byłą fabrykę ducha nowoczesności. Dziś Kex Hostel to jedna z najpopularniejszych islandzkich destynacji wśród zagranicznych turystów. Koszt tego hostelu w centrum Rejkiawiku wynosi 20,54€ za łóżko, 42,79€ za pokój dwuosobowy. Widok na morze i zalew — gratis.

19. The MadHouse Hostel, Praga (Czechy)

19. The MadHouse Hostel, Praga (Czechy) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

Najlepszy w Czechach seksowny i zwariowany hostel zajmuje szóste miejsce wśród najlepszych hosteli świata według Hostelworld. Właściciele dumnie oświadczają, że to jest zwykłe miejsce do spania, tylko dom z dala od domu, gdzie goście są traktowani jak domownicy. Koszt 15,98€ za łóżko. Lokalizacja: centrum Pragi, w pobliżu stacji metra Národní třída.

20. Hostel Praakli Farm, Saaremaa (Estonia)

20. Hostel Praakli Farm, Saaremaa (Estonia) 20 najbardziej fenomenalnych hosteli Europy

Ten hostel nazwać można ekofarmą. Znajduje się na terenie wiejskim Saaremaa i uważane jest za idealne miejsce dla miłośników ciszy i spokoju. Na terenie hostelu pasą mieszkają owce, jagnięta, króliki, kury, koty i kozy. Z każdym mieszkańcem można się pobawić, każdego można pogłaskać i nakarmić. Za tę przyjemność (oraz śniadanie) zapłacimy od 16 do 21€. Otrzymujemy również parę dodatkowych atrakcji: plac zabaw dla dzieci, huśtawki, piaskownicę, wypożyczalnię rowerów, kominek na otwartym powietrzu. Niedaleko hostelu znajduje się jezioro Karujärv (Niedźwiedzie). Turyści mogą tam się kąpać, łowić ryby, a nawet rozbić miasteczko namiotowe. 12 km od ekofarmy znajduje się wybrzeże Bałtyku, farma-muzeum Mikhli, a trochę dalej — zamek Kuressaare.

Jakie ciekawe i niedrogie hostele napotkaliście podczas swoich podróży?