2 powody, dla których ludzie nie znają prawdziwego ciebie … i co według ekspertów możesz na to poradzić

0
1529
2 powody, dla których ludzie nie znają prawdziwego ciebie ... i co według ekspertów możesz na to poradzić

Czy mieliście kiedyś wrażenie, że ludzie, z którymi pracujecie, nie rozumieją was? Oczywiście, że tak, bo prawdopodobnie naprawdę was nie rozumieją. Prawdziwie istotne pytanie brzmi: Dlaczego? Dlaczego innym ludziom tak trudno jest zrozumieć, kim jesteśmy i o co nam chodzi?


Odpowiedź w znacznym stopniu wynika z prostego faktu: ludzki mózg nie jest chętny do angażowania większej energii i przetwarzania informacji, jeśli naprawdę nie musi.
Aby uniknąć zbyt dużego wysiłku, mózg wykorzystuje prosty, efektywny proces myślowy, dzięki któremu może wykonać pracę. Nie wynika to na tyle z lenistwa, chociaż w pewnym stopniu tak jest, co z konieczności. Dzieje się zbyt wiele, zbyt wiele rzeczy trzeba zauważyć, zrozumieć i wykonać, by mózg mógł poświęcić każdej osobie czy zdarzeniu niepodzielną i obiektywną uwagę.
Zatem, jeśli chodzi o postrzeganie ciebie, twoi znajomi mocno opierają się (nie zdając sobie z tego sprawy) na założeniach, które dla oszczędnego mózgu są ulubioną drogą na skróty. Założenia decydują o tym, co postrzegający widzi, jak interpretuje i zapamiętuje takie informacje, by w rezultacie stworzyć spójny element jego lub jej postrzegania twojej osoby.
Istnieje wiele rodzajów założeń, ale dwa najsilniejsze i najbardziej powszechne z nich to błąd potwierdzenia i efekt pierwszeństwa.

2 powody, dla których ludzie nie znają prawdziwego ciebie ... i co według ekspertów możesz na to poradzićZdjęcie: Mika Stetsovski/Flickr

Błąd potwierdzenia

Gdy inni ludzie na ciebie patrzą, widzą to, co spodziewają się zobaczyć. Jeżeli mają powód, by uważać cię za osobę bystrą, będą widzieli dowody inteligencji w twoim zachowaniu – bez względu na to, czy są ku temu podstawy, czy nie. Jeżeli mają powód, by wątpić w twoją uczciwość, brak kontaktu wzrokowego lub dziwną mowę ciała wezmą za dowód, że masz coś do ukrycia. Nie pomyślą o tym, że może być to objaw nieśmiałości, braku koncentracji lub problemów żołądkowych.

Krótko mówiąc, ludzie będą interpretować twoje bieżące zachowanie w sposób spójny z tym, co było w przeszłości. Wykażą tendencję do minimalizowania lub całkowitego ignorowania dowodów sprzecznych z ich przekonaniami na twój temat. A przy tym będą całkowicie nieświadomi, że coś takiego robią.

Błąd potwierdzenia kształtuje się pod wpływem wielu czynników. Do tych o największym wpływie należą stereotypy na temat grup, do których należysz, twoje pozorne podobieństwo do innych ludzi znanych postrzegającemu i postawy kulturowe – twoje i ich. Oczywiście ich własne doświadczenia z twoją osobą, jeśli takie istnieją, również odgrywają znaczącą rolę.
Jeśli chodzi o założenia, takie rzeczy wydają się zupełnie logiczne. Jeśli w przeszłości sprawiałeś wrażenie osoby towarzyskiej, pesymistycznej lub impulsywnej, oczekiwanie, że w przyszłości będziesz postępować podobnie, jest racjonalne, podobnie jak odpowiednia interpretacja twojego zachowania. Jeśli powiesz coś, co może być zinterpretowane jako obraźliwie lub zabawne, a wiem, że lubisz żartować, raczej przyjmę tę drugą opcję i dostrzegę element humoru w twojej niezbyt błyskotliwej wypowiedzi. Dotychczasowe przeżycia z tobą pomagają mi dokonać właściwego wyboru.

Jednak problem polega na tym, że wrażenie, jakie osoba zrobiła na nas w przeszłości, może wywierać o wiele za mocny wpływ i wprowadzić nas w błąd, przedstawiając fałszywe dane.

 

Efekt pierwszeństwa

Pierwsze wrażenia liczą się najbardziej. Innymi słowy, informacje, jakie zdobywamy na temat jakiejś osoby na wczesnym etapie obserwacji, mają wpływ na interpretację i zapamiętywanie wszystkiego, co dzieje się później.

Wyobraź sobie dwójkę dzieci rozwiązujących test matematyczny zawierający 30 pytań.
W pierwszej połowie testu Tomek odpowiada poprawnie na 14 z 15 pytań, a Jaś jedynie na 6. W drugiej połowie sytuacja się odwraca i teraz to Jaś ma 14 właściwych odpowiedzi, a Tomek tylko 6. Obiektywnie rzecz biorąc, tych dwóch chłopców uzyskało dokładnie taki sam wynik, dobrze rozwiązując 20 z 30 zadań. Zatem racjonalnie rzecz biorąc, każdy obserwator mógłby wywnioskować, że ich umiejętności matematyczne są na tym samym poziomie, prawda?
Tyle tylko, że tak się nie dzieje – nic z tych rzeczy. Naukowcy, prowadząc szereg badań, odkryli, że nawet tacy specjaliści, jak nauczyciele matematyki, będą uważać Tomka za bardziej uzdolnionego niż Jaś. Dzieje się tak dlatego, że wynik uzyskany w pierwszej połowie testu ma znacznie większy wpływ na osąd niż wynik z drugiej połowy. Krótko mówiąc, test jest dopiero w połowie, a postrzegający już doszedł do wniosku, że Tomek jest zdolny, a Jaś nie. To, co nastąpi później, tylko w niewielkim stopniu może wpłynąć na zmianę tego początkowego wrażenia.

Konsekwencje tego rodzaju założeń dla osób, których talent rozwija się później, są zatrważające. Dotyczy to każdego, komu na początku idzie ciężko, a później osiąga doskonałe wyniki. Wprawdzie zmiana takiego początkowego wrażenia jest możliwa, ale jest to bardzo trudne. Aby je przezwyciężyć, Jaś musiałby przedstawić wyjątkowe dowody swoich umiejętności matematycznych, podczas gdy Tomek może spoczywać na laurach przez dłuższy czas. Problem polega na tym, że Jaś może nigdy nie otrzymać szansy przełamania tego wrażenia. Może zostać skierowany na program wyrównawczy z matematyki lub zniechęcony do rozwijania się w tej dziedzinie.

Nawiasem mówiąc, efekt pierwszeństwa to również powód, dlaczego rodzice wciąż traktują nas, jakbyśmy mieli 12 lat, nawet gdy mamy 40. Nadal im się wydaje, że jesteśmy tacy, jacy byliśmy w początkowym okresie życia: naiwni, niedoświadczeni i bardziej niż trochę nierozsądni.

2 powody, dla których ludzie nie znają prawdziwego ciebie ... i co według ekspertów możesz na to poradzićZdjęcie:enki22/Flickr

Skoro już wiemy o błędzie potwierdzenia i efekcie pierwszeństwa, to co powinniśmy zrobić?

• Trzeba się bardzo starać, aby zrobić właściwe pierwsze wrażenie.
To często znaczy, że powinniśmy jaśniej wyrażać nasze myśli i zamiary. Nie możemy pozwolić, aby ludzie zgadywali, jacy jesteśmy albo czego chcemy, ponieważ mogą odgadnąć źle. Gdy tak się stanie, będzie nam bardzo trudno odwrócić negatywne skutki takiej sytuacji.

• Uznajmy błąd potwierdzenia za groźnego przeciwnika.
Aby sprawić, że ktoś nie zobaczy po prostu tego, co spodziewa się zobaczyć, będziemy potrzebowali działać niestandardowo i zrobić coś, co przyciągnie uwagę. Jeśli twój szef uważa, że jesteś nieterminowy, oddanie kilku prac na czas tego nie zmieni. Oddawaj wszystko przed terminem co najmniej przez miesiąc lub dwa, a będziesz zmierzać we właściwym kierunku. Pokonanie błędu potwierdzenia wymaga dostarczenia dowodów, jakich nie sposób zignorować – myśl odważnie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak trafić na drogę, którą chcesz iść i sprawić, aby ludzie cię rozumieli, zajrzyj do książki: „No One Understands You, and What To Do About It” [Nikt Cię nie rozumie i jak sobie z tym poradzić – przyp. tłum.].

A może znacie lepsze sposoby na to by ludzie postrzegali Was takimi, jakimi jesteście? 

 

Zdjęcie:enki22/Flickr

 

     Zobacz również:
Jak nawiązać kontakt z nieznajomym. Korzyści z rozmowy o niczym
12 przebiegłych sposobów, jakich ludzie używają do manipulacji
Dlaczego każdemu potrzebna jest w życiu myśl przewodnia
Psychologia socjalna, krótka lekcja w 15 punktach
10 sekretów, które chowa pociągający człowiek