18 sposobów, jak skupić się na pracy

7
1906
18 sposobów, jak skupić się na pracy

Pracując w dużym zespole i mając do czynienia z kilkoma równoległymi projektami, ciężko jest skoncentrować się na sumiennym wykonywaniu zadań. Jak działać efektywniej i zredukować czynniki, które nas rozpraszają?

(Zdjęcie: paranoid-android_arg)

Proste sposoby jak skupić się na pracy

 1. Przygotuj listę rzeczy do zrobienia na dziś i zaplanuj swój dzień. Nic tak nie pomaga w skupieniu jak ciągle wiszący nad tobą „miecz Damoklesa” w postaci listy arcyważnych spraw do zrobienia.
 2. Wyznacz czas, gdy inni mogą odciągnąć Cię od pracy. Ciągle gadający i chodzący po biurze koledzy? Aby nic nie zakłóciło i tak ciężkiej atmosfery pracy, wyznacz konkretne przedziały czasowe, w których inni mogą do Ciebie podejść z jakąś sprawą.
 3. Podziel swój czas na bloki. Zamiast pracować aż coś skończysz, pracuj przez 30 minut. Do tego czasu wykonasz pracę albo wrócisz do niej później.
 4. Skonfiguruj filtry w swojej skrzynce mailowej. Dzięki temu oddzielisz to, co najważniejsze, od emaili, które mogą poczekać z odpowiedzią. Wszystko, czego potrzebujesz to zastosowanie podziału na foldery z podziałem na projekty, priorytety oraz kontekst.
 5. Nie sprawdzaj z rana korespondencji osobistej. Zacznij od pracy. Odpoczniesz później, po wykonaniu kilku zadań. Emaile bardzo rozpraszają, nawet gdy stosujesz filtry.
 6. Ustaw odpowiedni status w komunikatorze. Niech wszyscy widzą, że pracujesz i nie masz czasu na rozmowy.
 7. Słuchaj właściwej muzyki. Pomaga skupić się na pracy i odgradza Cię od hałasu w biurze.
 8. Używaj stoperów. Jeżeli słuchanie muzyki nie jest dla Ciebie, niech zapanuje całkowita cisza.
 9. Weź od razu całą butelkę wody. Nie wolno doprowadzać do odwodnienia organizmu, jednak wcale nie musisz co chwila podchodzić do dystrybutora wody (coolera).
 10. Znajdź czas, gdy najlepiej sobie radzisz z rutyną.
 11. Jedz przy biurku. Unikniesz w ten sposób przeciągających się rozmów z kolegami w sytuacji, gdy masz mnóstwo pracy.
 12. Unikaj prowadzenia długich prywatnych rozmów przez telefon. Musisz skupić się na zadaniu, a nie na weekendowej wyprawie z partnerem.
 13. Zrób porządek na biurku. Zostaw tylko te rzeczy, które rzeczywiście są Ci potrzebne. Resztę chowaj.
 14. Spraw sobie porządne krzesło. Jeżeli godzinami siedzisz przy biurku, warto zainwestować w porządne krzesło albo fotel. Ciężko jest skupić się na pracy gdy strzela w karku i boli głowa.
 15. Stosuj skróty na pulpicie. To ci zapewni szybki dostęp do dokumentów, z którymi pracujesz przez cały dzień.
 16. Zamknij programy, których nie używasz.
 17. Zmniejsz ilość czasu spędzanego na przeglądaniu blogów, wiadomości itd. Jest wiele stron wartych przeczytania, (włączając w to Twój ulubiony Lifehacker J), jednak niektóre wpisy spokojnie poczekają do wieczora ;)
 18. Zmień swój stosunek do pracy i baw się dobrze. Ciężko jest skupić się na rzeczach, których nie lubisz. W większości przypadków nie jesteś w stanie tego zmienić, jednak możesz zmienić sposób, w jaki o tym myślisz. Zacznij myśleć o pracy jako o zabawie!

Hej, co tu jeszcze robisz? Wracaj do pracy! :)

(via)