17 sposobów, by odczuwać dobrobyt w ciężkich czasach

0
3645
17 sposobów, by odczuwać dobrobyt w ciężkich czasach

Nie oszukujmy się: większość ludzi nie odczuwa ostatnimi czasy zbytniego dostatku. Codziennie w wiadomościach słyszymy, że znowu coś się popsuło na światowym rynku walutowym. Jest bardzo prawdopodobne, że taki klimat ekonomiczny odbił się negatywnie na twoich finansach. Znasz też pewnie co najmniej kilka osób, które wciąż narzekają na swoje kurczące się inwestycje.

Jestem żywym przykładem trzeźwego podejścia do życia i radzenia sobie w każdej sytuacji z pomocą tego, co mam. Jednocześnie wiem z doświadczenia, że jeśli na czymś się skupisz, to to coś się rozrasta. Podobnie sprawy się mają, jeśli chodzi o dobrobyt w ciężkich czasach. Dlatego kiedy już ocenisz dokładnie swoją sytuację i podejmiesz działania, by ruszyć naprzód, musisz szukać sposobów, by przenieść uwagę z tego, co idzie źle, na to, co idzie dobrze. W najgorszym przypadku, przynajmniej sprawi to, że poczujesz się lepiej ze sobą, swoim życiem i przyszłością.

(Zdjęcie: Matthias Ripp/Flickr)

Oto 17 sposobów na odczuwanie dostatku niezależnie od tego, jak traktuje cię w tej chwili życie.

17 sposobów, by odczuwać dobrobyt

1. Idź do banku i wypłać banknot stuzłotowy. Mniejsze nominały dające w sumie 100 zł się nie liczą, musi to być pojedynczy banknot. Włóż go do portfela i co jakiś czas do niego zaglądaj. Pomyśl, co mógłbyś za to kupić. Gdybyś chciał, mógłbyś kupić dowolną z tych rzeczy. Po prostu w tym momencie nie chcesz.

2. Oddaj trochę pieniędzy. Może to być coś tak prostego, jak wrzucenie reszty z zakupów do sklepowej skarbonki z datkami. Jeżeli twoje podstawowe potrzeby – jedzenie, ubrania i dach nad głową – są spełnione, a tobie zostało trochę grosza, możesz wspomóc tych, którym trudniej jest te potrzeby zaspokoić. Dawanie jest świetnym sposobem, by wkroczyć w cykl dawania i otrzymywania.

3. Rozejrzyj się i „dostrzeż” pięć rzeczy, które do tej pory uznawałeś za oczywiste. Na przykład to, że na wyciągnięcie ręki masz prąd, czystą wodę, czy świeże jedzenie w lodówce. Pomyśl, jak wielu ludzi tego nie ma.

4. Znajdź w domu trzy rzeczy, których już nie potrzebujesz, i oddaj je lub zutylizuj. Zdaj sobie sprawę z tego, że masz tak wiele, że trzymasz rzeczy, których nawet nie potrzebujesz.

5. Posprzątaj i uporządkuj swój dom. Podnosząc każdą odkurzaną rzecz i odstawiając ją na miejsce, pozwól sobie przez chwilę poczuć wdzięczność. Zamiast po prostu sprzątać, doceniasz swój dom i wszystko, co w nim jest.

6. Stosuj handel wymienny. Nie potrzebujesz pieniędzy, by „kupić”, co chcesz. Zaoferuj swoje usługi w zamian za coś, czego potrzebujesz, ale cię w tej chwili nie stać.

7. Sporządź listę dwudziestu sposobów na spędzanie wolnego czasu w swoim mieście, nie wydając więcej niż 15 złotych. Następnie wybierz się gdzieś i zrób jedną z rzeczy na liście. Zdaj sobie sprawę, że nie potrzebujesz dużo pieniędzy, by się dobrze bawić.

8. Sprowadź coś, co chciałbyś sobie sprawić, ale nie masz na to pieniędzy, do ścisłej tego esencji. Na przykład, jeżeli bardzo chcesz wyjechać do Włoch, ale cię na to nie stać, zastanów się, co takiego najbardziej cię we Włoszech pociąga. Czy to jedzenie? Jeśli tak, to znajdź najlepszą włoską restaurację w okolicy. Czy to sztuka? Wybierz się do muzeum. Czy to ogólnie włoska kultura? Obejrzyj kilka włoskich filmów, takich jak „La Strada” czy „Zapach kobiety”.

9. Ustalaj priorytety. Jeżeli jest coś, czego naprawdę chcesz, i czujesz się uboższy nie mając tego, pomyśl, jakie inne wydatki możesz obniżyć, by kupić tę rzecz. Nie chodzi o to, by mieć wszystko; chodzi o to, by mieć te rzeczy, które są dla ciebie najważniejsze. Pisaliśmy analizując różne przydatne nawyki, że jeśli ma się wątpliwości, należy zadać pytanie: „Jeśli mógłbym wykonać dzisiaj tylko jedną rzecz, co to będzie?”

10. Zacznij prowadzić dziennik wdzięczności. Każdego dnia, zapisz co najmniej 10 rzeczy, za które jesteś wdzięczny; spisując je, pozwól sobie poczuć głęboką wdzięczność za to, co masz. Gdy będzie ci przykro, że nie możesz kupić czegoś, co chcesz, zajrzyj do dziennika wdzięczności, by przywrócić sobie bardziej pozytywny stan umysłu.

Wielu ludzi uważa, że prowadzenie dziennika to kompletna strata czasu. A przecież ten doskonały i tani (wystarczy długopis i moleskine) sposób na zagospodarowanie swojego czasu przynosi ogromne korzyści – teraz, ale i w długofalowej perspektywie.

11. Sporządź listę pięciu rzeczy, których chciałbyś, by było więcej w twoim życiu, a nie są związane z pieniędzmi. Na przykład więcej miłości, spokoju, czy śmiechu. Następnie podejmij świadomy wysiłek, by być bardziej kochającym, szukaj powodów do śmiechu czy zacznij medytować. Wkrótce będziesz miał w życiu więcej tego, co chcesz, nie wydając ani grosza.

12. Pozbądź się poczucia odosobnienia. Poczuj więź ze wszystkim i wszystkimi wokół. Jak możesz nie odczuwać dobrobytu, będąc częścią całej tej obfitości?

13. Wyzbądź się potrzeby „posiadania” rzeczy. W Internecie można natknąć się na anegdotę o grupie Amerykanów, którzy wybrali się do Afryki na safari. Podziwiając piękny zachód słońca nad jeziorem, jeden z nich powiedział: „Chciałbym mieć dom nad tym jeziorem.” Towarzyszący im przewodnik zauważył, że kiedy Amerykanin doświadcza piękna, jego pierwszym odruchem jest chęć „posiadania” go.
Doświadczaj piękna wokół siebie i po prostu pozwól mu istnieć.

14. Sporządź listę 10 rzeczy, które uważasz za bezcenne – takie, których nie można kupić. Takie, jak prawdziwa miłość czy przyjaźń. Jest mnóstwo milionerów otoczonych ludźmi, którzy lgną do nich wyłącznie z chęci własnego zysku. Jeżeli jesteś w szczęśliwym związku, masz przyjaciół, na których zawsze możesz polegać, jesteś w lepszej sytuacji niż mnóstwo ludzi mieszkających w pałacach i jeżdżących bentleyami.

15. Zdaj sobie sprawę, że uczucie niedosytu jest wyłącznie w twojej głowie. Na świecie są 3 miliardy ludzi żyjących za mniej niż 7 złotych dziennie. Do tego, 1,4 miliarda żyjących za mniej niż 5 złotych. Wydaje ci się, że żyjesz w niedostatku, bo nie stać cię na skórzaną kurtkę ze sklepowej witryny? Chyba warto to przemyśleć.

16. Przestań zadawać sobie demotywujące pytania typu: Dlaczego mnie to spotyka?
Jak sprawy mogły pójść tak źle? Czyja to wina?

Zamiast tego, zadawaj sobie pytania, które dodadzą ci sił. Co mogę zrobić, by ułatwić życie innym? Jak mogę zarobić, robiąc to, co lubię? Gdybym miał 100 złotych, jak zamieniłbym je w 300?

17. Wyznaczaj sobie cele. To, że nie masz w tej chwili pieniędzy na lekcje śpiewu czy wycieczkę do Paryża, nie oznacza, że nie będziesz miał okazji zdobyć tych doświadczeń w przyszłości. Zaakceptuj swoją obecną sytuację, ale miej plany na przyszłość.

Podsumowanie

Nie zrozum mnie źle, dobrze jest mieć pieniądze. Ale to tylko jedno z wielu źródeł dostatku. Jeżeli w chwili obecnej masz niewiele pieniędzy, nadal możesz odczuwać otaczający cię dobrobyt. I kto wie, może to uczucie dobrobytu pomoże ci przyciągnąć więcej pieniędzy.