15 sygnałów ostrzegawczych: objawy raka, których mężczyzna nie powinien ignorować

0
4159
15 objawów raka, których mężczyzna nie powinien ignorować

Dobrze się odżywiasz, zdarza Ci się zaglądać na siłownię albo pobiegać. Czujesz się zdrowy i silny, dlatego wizyta u lekarza nie jest na twojej liście rzeczy do zrobienia. To błąd! Od czasu do czasu warto profilaktycznie się przebadać, żeby uniknąć sytuacji, z której nie będziesz miał wyjścia. Poniżej przedstawiamy niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że masz wczesne stadium raka.

Rak to choroba, która o ile zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, jest w pełni uleczalna. Dlatego też warto raz na jakiś czas się przebadać, a przy okazji samemu kontrolować swój organizm i reagować na niepokojące objawy. Warto zapoznać się z poniższą listą, aby mieć pewność, że jesteśmy zdrowi i nie ma powodów do niepokoju.

Objawy raka u mężczyzn, z którymi trzeba biec do lekarza

  1. Problemy podczas oddawania moczu – wraz z wiekiem mężczyźni mają problemy z oddawaniem moczu. Zdarza się, że muszą to robić częściej, szczególnie w nocy, mają kłopot z rozpoczęciem, a strumień jest słaby. Może to oznaczać, że prostata jest przerośnięta, ale takie objawy pojawiają się również przy raku prostaty, dlatego warto udać się do lekarza i zbadać, czy wszystko jest w porządku
  2. Zmiany na jądrach – jeżeli zauważysz na swoich jądrach guzki, naroślą bądź powiększenia nigdy tego nie lekceważ i udaj się od razu do lekarza. Rak jąder rozwija się bardzo szybko i należy jak najszybciej poddać się badaniom. Urolog przebada nam krew, worek mosznowy i same jądra w poszukiwaniu komórek rakowych.
  3. Krew w moczu lub stolcu – może to być objaw raka okrężnicy, nerek lub pęcherza. Nawet, jeżeli nie masz innych objawów, należy to sprawdzić, zapewne to nie rak, a hemoroidy albo infekcja dróg moczowych, ale nie ma co ryzykować.
  4. Zmiany na skórze – jeżeli zauważysz u siebie znamiona, które zmieniają barwę lub kształt, spotkaj się ze swoim doktorem, bo może być to rak skóry. Do jego wykrycia potrzeba wielu badań w tym biopsji, jednak jest on bardzo niebezpieczny, dlatego nie ma co zwlekać z wizytą u lekarza.
  5. Zmiany w węzłach chłonnych – powiększone węzły chłonne bardzo często sygnalizują, że coś w twoim organizmie jest nie tak. Najczęściej powodem tego jest po prostu angina, ale jeżeli przez kilka tygodni objawy nie miną, należy udać się do kontroli, bo może być to jeden z symptomów raka.
  6. Problemy z przełykaniem – czasami zdarza się, że mamy problemy z przełykaniem i to nie jest powód do paniki. Kiedy jednak objawy nie znikają, a dodatkowo wymiotujemy i tracimy na wadze, może to znaczyć, że mamy raka wątroby. Należy wtedy jak najszybciej udać się do specjalisty, który rozpocznie zapewne od badania gardła, a potem zaleci prześwietlenie żołądka.
  7. Zgaga – jeżeli jest naszym częstym towarzyszem, powinniśmy zmienić nieco dietę, a także nawyki związane z piciem różnego rodzaju napojów. Kiedy trzyma nas przed długi okres, może to oznaczać raka żołądka lub krtani.
  8. Zmiany na ustach – jeżeli palisz bądź żujesz tytoń, jesteś szczególnie narażony na raka jamy ustnej. Miej oko, czy wewnątrz jamy ustnej bądź policzkach nie pojawiają się plamy, skonsultuj się w tej sprawie ze swoim dentystą i lekarzem.
  9. Nieplanowana utrata wagi – jeżeli nie zmieniłeś diety, bądź nie zacząłeś ćwiczyć, a Twoja waga spada, może to oznaczaj, że nadmiernie się stresujesz albo masz problemy z tarczycą. Nagła utrata kilku kilogramów nie jest jednak czymś normalnym. Nie musi to być oczywiście objaw choroby, ale zdarza się to również przy raku żołądka, trzustki czy płuc. Warto wykonać wtedy tomografię komputerową bądź prześwietlenie.
  10. Gorączka – paradoksalnie jest to objaw tego, że organizm walczy z chorobą i z reguły bywa dość pożądana. Kiedy jednak przez długi okres nie mija i nie mamy na nią wytłumaczenia, może oznaczać to białaczkę bądź innego raka krwi. Twój lekarz powinien dokładnie Cię przebadać i sprawdzić historię twojej choroby, żeby określić skąd bierze się gorączka.
  11. Zmiany na piersiach – wszelakie guzki bądź wypustki na piersiach są ignorowane przez mężczyzn, którzy myślą, że rak piersi zupełnie ich nie dotyczy. Choć to bardzo rzadkie, to około 1% wszystkich zachorowań na tę odmianę raka dotyczy właśnie mężczyzn i prawie zawsze są one bardzo późno zdiagnozowane. Dlatego jeżeli znajdziesz guzek na swojej klatce piersiowej, nie wstydź się o tym powiedzieć lekarzowi.
  12. Zmęczenie – wiele rodzajów raka objawia się wiecznym zmęczeniem, które nie mija niezależnie od tego, ile odpoczywamy. To nieco innym typ zmęczenia niż po aktywnym dniu bądź pracowitym tygodniu. Jeżeli ciągłe przemęczenie wpływa na twoje życie, powinieneś udać się do lekarza, który pomoże Ci znaleźć przyczynę i wskaże ewentualną drogę leczenia.
  13. Kaszel – u osób, które nie palą, kaszel prawie zawsze nie jest związany z rakiem i z reguły mija po 3-4 tygodniach. Jeżeli tak się nie dzieje, a do tego twój oddech jest krótki, powinieneś udać się do lekarza. Zwłaszcza, jeśli jesteś palaczem. Niestety kaszel często występuje przy raku płuc. Warto prześwietlić sobie klatkę piersiową i upewnić się, że wszystko jest w porządku.
  14. Ból – z reguły rak nie jest powodem każdego bólu, jakiego przychodzi nam doznawać. Kiedy jednak boli nas dłużej, niż miesiąc powinniśmy udać się z tym do doktora, ponieważ nieustający ból może być jednym z objawów raka, szczególnie takiego, w którym występują przerzuty.
  15. Ból brzucha i depresja – to rzadkość, ale zdarza się, że ból brzucha w połączeniu z depresją mogą być objawem raka trzustki. Dopóki jednak taka choroba nie występowała w twojej rodzinie, nie ma powodów do niepokoju.

(Zdjęcie: Counse/Flickr.com)

Oczywiście nie każdy z tych symptomów musi oznaczać, że mamy raka. Są to po prostu objawy, których nie warto lekceważyć. Wizyta u lekarza i badania okresowe trwają kilka dni, a zdarza się, że dzięki nim dostajemy kilka dodatkowych lat. To chyba korzystna wymiana, prawda?