15 najpopularniejszych wykładów TED, które pomogą Ci w karierze

1
2139
TED - Ideas worth spreading

TED (Technology Entertainment Design; Technologie, Rozrywka, Design) to coroczna konferencja, która odbywa się w USA i innych krajach.

Lektorzy dostają maksymalnie 19 minut. Mają je wykorzystać do rozpowszechnienia swoich unikalnych pomysłów (stąd motto konferencji „ideas worth spreading”).

Nawet we współczesnym świecie, otoczeni przez wielu doskonale wyedukowanych ludzi, możemy dużo usprawnić, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrej pracy.
Przedstawiamy kolekcję najlepszych wykładów poświęconych pracy, karierze i zwiększeniu produktywności.

Wszystkie filmy są utrzymane w duchu „Edutainment” (education + entertainment, czyli nauka połączona z rozrywką). 

Subskrybenci kanału RSS, wszystkie filmy, z wyjątkiem wideo nr 3, mają wbudowane polskie napisy.
Jeżeli ich nie widzicie, przejdźcie na Lifehackera.

 

1. Simon Sinek: Jak wielcy przywódcy inspirują do działania

Simon Sinek ma prosty lecz skuteczny model dla inspirującego przywództwa, mający swój początek w teorii złotego kręgu i pytania „dlaczego?”.
Jako przykład przytacza firmę Apple, Martina Luther Kinga oraz braci Wright, a jako kontrapunkt firmę TiVo, która (do momentu niedawnego zwycięstwa w sądzie, które potroiło cenę jej akcji) zmagała się z trudnościami.

2. Jason Fried: Dlaczego nie pracujemy w pracy

Jason Fried ma radykalną teorię na temat pracy: biuro nie jest dobrym miejscem, żeby to robić. Na TEDxMidwedst wyjaśnia główne problemy (nazywa je M&Z) i proponuje trzy rozwiązania.

3. Dan Pink o zaskakującej nauce motywacji

Analityk Dan Pink bada motywację, zaczynając od czegoś oczywistego dla socjologów, ale nie dla menedżerów: tradycyjne nagrody nie są tak skuteczne, jak powszechnie się wydaje.

4. Nigel Marsh: By równowaga między życiem a pracą pracowała w naszym życiu

Równowaga między życiem a pracą, powiada Nigel Marsh, jest zbyt ważna by pozostawiać ją w rękach twojego pracodawcy. W czasie TEDxSydney, Marsh opowiada o dniu idealnie równoważącym czas dla rodziny, czas wolny oraz produktywność i poruszająco zachęca do jego wprowadzenia go w życie.

5. Sekret sukcesu, według Richarda St. Johna

Dlaczego ludzie odnoszą sukces? Bo są mądrzy? A może mają szczęście? Ani jedno, ani drugie. Analityk Richard St. John skondensował lata rozmów w trzyminutowym wystąpieniu o prawdziwym sekrecie sukcesu.

6. Diana Laufenberg: Jak się uczyć? Na błędach.

Diana Laufenberg dzieli się trzema zaskakującymi spostrzeżeniami na temat nauczania, między innymi opowiada o uczeniu się na błędach.

7. Clay Shirky: Jak intelektualna nadwyżka zmieni świat

Clay Shirky przygląda się „intelektualnej nadwyżce”: pracy wykonywanej online w wolnym czasie przez wirtualne zespoły ludzi dysponujących niespożytym umysłowym potencjałem.
Edytując Wikipedię, publikując na Ushahidi, a nawet zamieszczając w sieci zabawne wizerunki naszych ulubionych kotów, budujemy lepszy, oparty na współpracy świat.

8. Tim Ferriss: Pokonaj strach i naucz się czego tylko chcesz

Z konferencji EG: Tim Ferriss, guru w dziedzinie wydajności i efektywności opowiada zachęcające anegdoty, które pokazują, że by nauczyć się czegokolwiek wystarczy tylko spytać „Co się stanie w najgorszym razie?”

9. Alain de Botton: łagodniejsza filozofia sukcesu

Alain de Botton analizuje w jaki sposób pojmujemy sukces i porażkę oraz kwestionuje założenia leżące u podstaw tych dwóch pojęć. Czy sukces jest zawsze zasłużony? A porażka? Elokwentnie i z dużą błyskotliwością każe nam zapomnieć o snobizmie i zacząć czerpać radość z pracy.

10. Elisabeth Gilbert o wspomaganiu kreatywności

Elizabeth Gilbert przygląda się niemożliwym oczekiwaniom jakie żywimy wobec artystów i ludzi genialnych stawiając radykalną tezę, że ludzie „nie są” geniuszami, lecz „mają” geniusz.
Oto zabawna, osobista i zaskakująco poruszająca wypowiedź.

11. Dan Ariely zastanawia się: czy mamy kontrolę nad własnymi decyzjami?

Ekonomista behawioralny Dan Ariely, autor książki „Przewidywalnie nieracjonalni” przy użyciu znanych złudzeń optycznych oraz wyników własnych badań, które czasem szokują i przeczą logice, uświadamia nam jak nierozsądni jesteśmy gdy podejmujemy decyzje.

12. Derek Sivers: Jak powstaje ruch społeczny

Prezentując zabawne i zaskakujące nagranie, Derek Sivers wyjaśnia na czym polega tworzenie się ruchu społecznego.

13. David McCandless: Piękno wizualizacji danych

David McCandless przetwarza złożone zestawy danych, jak wydatki na wojsko, media buzz, statusy na Facebooku i wiele innych w piękne acz proste diagramy.
Proponuje modelowanie informacji, jako narzędzie do nawigacji po zawiłościach dzisiejszych informacji, znajdowania niezwykłych prawidłowości i połączeń, które mogą zmienić to jak postrzegamy świat.

14. Chris Anderson: Jak wideo online napędza globalną innowację

Chris Anderson z TED opowiada o tym jak wideo online napędza światowy fenomen nazywany przez niego Innowacją Napędzaną przez Tłum – jest to samonapędzający się cykl nauki, który może okazać się tak przełomowy jak wynalezienie druku. Ale żeby z niego skorzystać organizacje muszą wykazać otwartość.

15. Steven Johnson: Skąd się biorą dobre pomysły

Ludzie często przypisują swoje pomysły jednorazowym momentom w stylu „Eureka!”.
Jednakże Steven Johnson pokazuje, że historia mówi co innego. Zabiera nas w fascynującą podróż od sieci londyńskich kawiarni, przez długi i powolne przeczucia Karola Darwina, aż do współczesnej sieci szybkiego internetu.