14 sposobów jak zwiększyć swój autorytet

5
1349
14 sposobów jak zwiększyć swój autorytet

Zanim przejdziemy do omawiania tematu, musimy określić czym jest wpływ, co oznacza wpływanie na innych i co to znaczy dla was.

Słownik Języka Polskiego daje następującą definicję wyrazu wpływ: „oddziaływanie na kogoś, na coś; też: skutek oddziaływania na kogoś, na coś”.

Wpływem nazywamy zdolność człowieka lub przedmiotu do bycia czynnikiem nie do zlekceważenia, takim, który wywołuje efekt na działania, zachowania, opinie innych ludzi.

John Maxwell, autor wielu bestsellerów, mówi: „Bycie liderem oznacza wywieranie wpływu. Ni mniej, ni więcej”.

Jak zwiększyć swój autorytet? Jeżeli liderstwo to wpływ, to odwrotne stwierdzenie też powinno być słuszne. Czy wpływ to liderstwo? Można powiedzieć, że wpływ zamienia się w liderstwo tylko wtedy, gdy prowadzi do pozytywnych wyników.
Tymczasem wpływ można wywierać na dwa sposoby: pozytywny i negatywny. Wpływ może być interesowny, może stanowić próbą manipulowania innymi, ale też czymś uwalniającym i przekształcającym.
Właśnie od naszych myśli zależy, jaki będzie.

Wpływ to coś więcej niż zwykłe dążenie do bycia liderem lub polecenia, które oddajemy podwładnym. Zależy od tego, co ludzie w nas czują i co w nas widzą na co dzień. Proponujemy 14 sposobów na poszerzenie granic swojego wpływu. Powinny pomóc na początku.

(Foto)

1. Konieczność uzmysłowienia

Należy sobie przede wszystkim uświadomić, że niezależnie od zajmowanego statusu, wpływamy na życia tych, co są dookoła nas.
Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bezpośrednio lub pośrednio wpływamy na innych. A przecież uzmysłowienie tego i wybór odpowiedniego modelu zachowania jest bardzo ważne.

2. Bądź zasadniczy i zdecydowany

Niech ta osoba, za którą się uważamy, będzie przejawiała się w każdym naszym czynie. Nie można sobie zaprzeczać ani szukać łatwych dróg. Twórzmy swój obraz w oczach innych i świećmy dla nich przykładem. Nasze czyny są zdeterminowane przez nasze dążenie, zaś nasz wpływ określany jest przez czyny.

3. Bądź szczery i otwarty

Nie nalezy udawać. Warto być autentycznym. Wzbudza to zaufanie, a zaufanie wzmacnia wpływ.

4. Bierz na siebie odpowiedzialność

Nie szukaj wymówek. Jeżeli popełniasz błąd, od razu przyznaj swoją winę. Bycie liderem nie oznacza bycia doskonałym. Ucz się na błędach i prowadź innych do przodu.

5. Szukaj rozwiązania problemów

Nie trzeba siedzieć bezczynnie i narzekać na swoje problemy. Zamiast tego postaraj się je rozwiązać. Ci, co potrafią rozwiązać problemy, wyglądają w oczach innych atrakcyjnie. Jeżeli zostaniesz takim człowiekiem, szybko uzyskasz autorytet – przecież otworzysz nowe perspektywy.

6. Bądź inicjatorem

Nie siedź bezczynnie oczekując na to, że ktoś cię poprowadzi. Działaj, jeżeli chcesz wpływać pozytywnie na wydarzenia. Zostań tym, kto proponuje nowe pomysły, ryzykuje i prowadzi do wymarzonego jutra.

7. Stawiaj się na miejscu innych

Poświęc czas na to, by zrozumieć uczucia innych. Co sprawia, że zachowują się właśnie tak? Co ich martwi? Nie będą zwracali uwagi na nasze pomysły, dopóki sami nie zwrócicie na nich uwagi. Musi to jednak być szczere. Musimy naprawdę być nimi zainteresowani. Ludzie są ważniejsi od liczb.

8. Doceniaj innych i nie ukrywaj tego

Zwykłe „dziękuję” potrafi czynić cuda, zwłaszcza w sytuacji, gdy zostało powiedziane w obecności innych. Zauważaj wysiłek innych, podawaj ich jako wspaniały przykład, żeby wszyscy to widzieli. Zachowując się tak, wpływasz na to, co robią inni, wskazując na to, które zachowania są prawdiłowe. Wszyscy lubimy, gdy nas się ocenia i chwali.

9. Jak reagować

Ludzie zauważają wszystko. Nie zawsze będziemy mogli panować nad tym, co dzieje się dookoła, jednak możemy panować nad swoją reakcją na różne wydarzenia. Właśnie tę reakcję widzi otoczenie.
Nie ulegaj emocjom, uspokój się i pomyśl nad tym, co się dzieje. Nie zapominaj o skutkach swoich zachowań.

10. Szukaj pozytywnych cech u innych

Może to wydawać się dziwne, jednak aby nie popaść w egoizm i manipulację, należy wykorzystać swój wpływ przede wszystkim z myślą o innych. Pomagaj tym co podążają za tobą. Niech twój wpływ pomoże w znalezieniu dobrych cech w innych. Możesz w nich dostrzec potencjał, którego sami nie zauważają. Pomóż im go rozwinąć.

11. Stosuj Złotą zasadę

Zawsze traktuj innych tak, jak chcesz, by traktowano ciebie. Nie należy myśleć, że to są po prostu piękne słowa. Kieruj się nimi w życiu. Jeżeli chcesz, by inni dobrze cię traktowali, zacznij dobrze ich traktować. Jeżeli chcesz, by inni cię szanowali, zacznij szanować innych. Podaj przykład.

12. Ucz się oddawać

Nie bój się dzielić tym, co wiesz i potrafisz. Dziel się z innymi i niech liczą na to, że podzielisz się swoją wiedzą. Oddawaj często i lekką ręką. Bądź pierwszy.

13. Dąż do lepszego

„W porządku” nie zawsze oznacza „naprawdę dobrze”.
Wyznacz sobie wysokie standardy, które inni zaakceptują. Podnosząc własną poprzeczkę, zachęcamy innych do tego, by robili to samo. Poświęć więcej czasu i wysiłku – inni podążą za tobą.

14. Twórz spójną koncepcję

Ludzie muszą rozumieć, gdzie idą i potrzebują perspektyw. Potrzebujesz klarownej koncepcji, skoro próbujesz ciągle wpływać na innych. Musisz rozumieć, gdzie idziesz, skoro chcesz, by inni poszli za tobą. Bądź zrozumiały, ustawiaj poprzeczki, prowadź dialog.

Autorytet oraz wpływ nie przejawiają się w czymś konkretnym. Jest to właściwie cały zespół umiejętności, które są pielęgnowanie przez dłuższy czas. Andy Stanley „Bycie liderem oznacza bycie odpowiedzialnym kierownikiem… Odpowiadasz za wszystko. Biorąc odpowiedzialność za liderstwo, czyli za swój „wpływ”, możemy zmusić innych do tego, by też się z nim liczyli.

Jak powinien wyglądać prawdziwy lider? Co byście dodali do tej listy?