13 korzyści z bycia nocnym markiem

0
2275
Nocny marek

Choć nasza kultura zdaje się gloryfikować osoby wstające wczesnym rankiem („kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje”), to istnieją pewne korzyści płynące z prowadzenia nocnego trybu życia. Oczywiście osoba będąca nocnym markiem nie jest w stanie uprawiać codziennie porannego fitnessu lub każdego dnia pojawiać się w biurze jako pierwsza. Jednak kiedy zegar wybija dwudziestą, wciąż ma przed sobą godziny wypełnione energią i motywacją.

Nocny marek

Jeśli jesteś nocnym markiem, tak jak ja, to nie tylko zachowujesz energię dłużej, niż tylko przez standardowy dzień pracy, ale posiadasz też związaną z karierą elastyczność, która utrzymuje się jeszcze długo po wybiciu piątej po południu. Dodatkowo, jako że prawdopodobnie odznaczasz się niemożnością efektywnego funkcjonowania we wczesnych godzinach rannych, bardziej doceniasz wartość współpracy z rannymi ptaszkami (podobnie jak z podobnymi sobie nocnymi markami). W rezultacie odznaczasz się unikatowym zestawem zalet i umiejętności, z których trzynaście wymieniam poniżej. (Zobacz też: 5 efektywnych porad dotyczących snu, których dotąd nie znałeś).

1. Elastyczność w miejscu pracy

Jako osoba prowadząca nocny tryb życia zapewne przyzwyczaiłeś się już do typowego rozkładu dnia „rannego ptaszka”, to znaczy pojawiania się w pracy o ósmej rano i opuszczania jej o piątej po południu. Możesz jednak nie tylko prosperować przy użyciu typowego planu dnia, ale także łatwo dopasować się do mniej standardowego dnia pracy lub nadgodzin. Ta umiejętność pozwala ci pracować bez większych problemów na nocnej zmianie, jeśli jesteś pracownikiem, a także radzić sobie z wydłużonym dniem pracy, jeśli prowadzisz własny biznes.

2. Umiejętność dotrzymywania terminów

To, że nie pojawiasz się w pracy na godzinę przed wszystkimi, nie oznacza, że nie potrafisz wypełniać swoich obowiązków. Twoja produktywność może wzrastać w godzinach wieczornych i kiedy gonią cię terminy, łatwo dokładasz kilka godzin pracy.

W dni, kiedy pracujesz dłużej niż zazwyczaj, wieczorem wciąż masz czas, by się zrelaksować. Później możesz przespać się z wszelkimi problemami związanymi z pracą, a następnego ranka wstać z gotowymi rozwiązaniami.

3. Większa dostępność zawodowa

Umiejętność prowadzenia trzeźwej konwersacji w godzinach wieczornych może być znaczącą zaletą dla tych, którzy muszą pracować do późna bądź muszą odbywać rozmowy z ludźmi znajdującymi się w innej strefie czasowej. Dla przykładu, jeśli jesteś osobą prowadzącą nocny tryb życia i mieszkasz na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, zazwyczaj nie masz problemów z odbieraniem e-maili i rozmów telefonicznych od współpracowników z zachodniego wybrzeża. Twoja świeżość i dostępność wyrabia ci renomę osoby ciężko pracującej, niezależnie od tego, ile zrobiłeś (lub nie zrobiłeś) we wcześniejszych godzinach.

4. Głębokie zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności

Jeśli interesuje cię praca społeczna i pomoc tym, którym w życiu się nie poszczęściło, a jednocześnie pragniesz poszerzyć swoje kontakty, nabyć nowe umiejętności (które mogą polepszyć twoje referencje) i przysłużyć się społeczeństwu, to prowadzenie nocnego trybu życia może być wielką zaletą.

Wiele ścieżek pomocy społeczności – takie jak stanowiska kierownicze w organizacjach typu non-profit, a także wolontariaty wśród dzieci z grup ryzyka – dostępne są dla ludzi gotowych poświęcić swój czas i siły w godzinach wieczornych.

5. Energia niezbędna do zajmowania się dziećmi

Podczas gdy ranne ptaszki nie mają problemu z zajmowaniem się swoimi latoroślami i przygotowywaniem ich do szkoły w godzinach porannych, nocne marki są nieocenieni w opiece nad dziećmi w późnych porach. Wieczorem wciąż mają dość siły, by się z nimi bawić; oglądać lub uczestniczyć w ich grach; czytać im i kłaść je do łóżka.

6. Bliskość z nastolatkami

Rytm dobowy młodzieży jest rzeczą dobrze znaną. Możesz jednak nie wiedzieć, że nastolatki często dzielą się ważnymi informacjami dopiero po północy. Jako rodzic możesz nie być w stanie zmienić tego, o której chodzą spać. Jednak będąc osobą preferującą nocny tryb życia, masz szansę na przeprowadzenie cennych rozmów ze swoimi dziećmi, kiedy będą na to gotowe.

7. Bogate życie towarzyskie

Jeśli jesteś nocnym markiem, to wieczorami zachowujesz dość energii i trzeźwości umysłu, by móc odwiedzać swoich przyjaciół. Po godzinach pracy możecie wyskoczyć razem na obiad, drinka czy zwyczajnie porozmawiać. W rezultacie masz szansę poszerzyć grono znajomych i zacieśnić więzi z przyjaciółmi.

8. Pozyskiwanie kontaktów zawodowych

Kiedy wyjeżdżasz w interesach, masz dość sił, by utrzymywać kontakt – na przykład ze współpracownikami lub klientami – podczas konferencji, spotkań biznesowych i wizyt służbowych. Wieczorem, kiedy masz już za sobą obowiązki związane z pracą, możesz bliżej zapoznać się z ludźmi i nawiązać relacje wykraczające poza wymianę uprzejmości. Wieczorne pogawędki mogą zarówno być korzystne na poziomie towarzyskim, jak i doprowadzić do nabycia kontaktów biznesowych, których zawiązanie w innym wypadku mogłoby okazać się niemożliwe.

9. Kondycja fizyczna

Wieczory to dobra pora na ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza w sezonie letnim. Możesz zjeść kolację bez zbytniego pośpiechu, a następnie przebiec się pięć kilometrów (lub więcej) koło 19.30-20.00, kiedy na zewnątrz wciąż jest widno. Można też pojeździć na rowerze, przejść się lub odwiedzić siłownię.

Podczas porannego pośpiechu możesz nie znaleźć czasu na porządne ćwiczenia fizyczne. Jednak wieczory kryją w sobie wiele możliwości i pomagają zachować skupienie na obranym celu.

10. Możliwość dokonania przygotowań na kolejny dzień

Godziny nocne to idealna pora na przygotowanie ciebie i twojej rodziny na nadchodzący dzień. Możesz zaparzyć kawę na rano, spakować się, by być gotowym do stawienia czoła wyzwaniom kolejnego dnia, przyszykować coś do jedzenia – obiad lub dodatkowy posiłek do zjedzenia na szybko – zebrać składniki do dania jednogarnkowego, zrobić pranie, a także wiele innych rzeczy. Właściwie polecam ci, byś zajął się tymi sprawami właśnie nocą, ponieważ – jeśli jesteś podobny do mnie – rano możesz nie mieć wymaganej do tego trzeźwości umysłu i umiejętności podejmowania decyzji.

11. Zaangażowanie w rozwój osobisty

Jeśli należysz do nocnych marków, to nieważne, jak się starasz, nie jesteś w stanie zasnąć przed dwudziestą drugą (lub, w moim przypadku, dwudziestą trzecią). Pozostawia ci to wiele czasu, który możesz oczywiście zmarnować, ale masz też szansę przeznaczyć go na wzbogacanie wiedzy i rozwijanie się.

W te wieczory, których nie przeznaczasz na ćwiczenia fizyczne, wolontariaty, przygotowywanie się na następny dzień, rozmowy z dziećmi i tym podobne, masz czas by poczytać, pouczyć się przez internet lub ukończyć jakiś kurs. Możesz dołączyć do klubu książki, podszkolić się w zakresie najświeższych trendów biznesowych i społecznych, a także poszukać inspiracji, które pomogą ci rozwinąć się i poprawić życie twoje i twojej społeczności.

12. Ożywienie ducha współpracy

Mój mąż jest rannym ptaszkiem i podziwiam jego zdolność trzeźwego myślenia o szóstej rano. Choć niektóre małżeństwa mogą cierpieć z powodu nocno-porannych konfliktów, to odkryłam, że dzięki naszym różnicom jesteśmy w stanie stanowić dla siebie większe wsparcie. Podczas gdy ja jestem w stanie lepiej opiekować się dziećmi w godzinach wieczornych, mogę polegać na nim, że zażegna wszelkie poranne kryzysy, a także nie pozwoli mi zaspać na żadne ważne spotkanie. Jako nocny marek, jestem w stanie bardziej docenić zalety ludzi niemających problemu ze wczesnym wstawaniem. Właśnie doświadczenia wyniesione z domu sprawiają, że tak cenię współpracę w szkole, pracy i lokalnej społeczności.

13. Zdolność strategicznego myślenia

Czas wolny w godzinach nocnych może być okazją do głębokiego przemyślenia wszystkiego, co dzieje się w twoim życiu, w szczególności zaś twoich dążeń, aspiracji i celów finansowych. Ciemność przyniesie ci spokój pomocny w przemyśleniach na temat sytuacji, w której się znajdujesz. W rezultacie, możesz myśleć strategicznie, znaleźć rozwiązanie trapiących cię problemów, stworzyć podstawy dla przyszłych przedsięwzięć i ustalić kolejne kroki, które pomogą ci zrealizować życiowe zamiary.

Jako osoba prowadząca nocny tryb życia wielokrotnie czułem się źle z powodu mojego porannego braku energii. Dla jasności jednak musisz wiedzieć, że w razie potrzeby jestem w stanie obudzić się wcześnie i wypełnić swoje obowiązki. Na przykład, mogę zjawić się na wizytę u dentysty umówioną na siódmą trzydzieści lub obudzić się o siódmej, by pojeździć na rowerze. Jednak mój naturalny rytm sprawdza się lepiej przy późno-porannej produktywności i nocnej aktywności. Wyliczenie zalet bycia aktywną w nocy pomogło mi w jeszcze większym stopniu wykorzystywać moje naturalne zdolności.

Czy prowadzisz nocny tryb życia? Jak pomogło to lub zaszkodziło twojej karierze zawodowej?