120 lat niech żyje nam! Zdradzamy tajemnice długowieczności narodów kaukaskich

0
2203

Na Kaukazie mieszka 42% najstarszych ludzi na planecie. Jakie mają tajemnice długowieczności? Bo nie jest to oczywiście przypadek.

Niemal w każdym zakątku świata można spotkać ludzi, którzy dożyli setki, jednak największym ich skupiskiem jest Kaukaz. Mieszka tutaj 42% najstarszych ludzi na planecie. Na przykład w Czeczenii mieszka 445 osób, które mają ponad 100 lat!

Tajemnice długowieczności narodów Kaukazu

 • Kuchnia. W menu narodów kaukaskich znajdują się przeróżne kasze (bardzo często zastępują pieczywo), mleko, mięso, wreszcie bardzo pikantna pasta adżika (wielu Abchazów uważa ją wręcz za główny powód swojej długowieczności). Poza tym kozi ser, warzywa, owoce i dużo przypraw. U chrześcijan kaukaskich ogromną popularnością dodatkowo cieszy się wino.
  Kaukaz również słynie z wyśmienitych wód mineralnych. W Polsce możemy je kupić na przykład w restauracjach gruzińskich oraz sklepach internetowych. Przykładowo wodę Nabeghlavi znajdziemy w Almie, zaś Borjomi – bezpośrednio u importera wody mineralnej Borjomi, firmy „Pol-Georgia”.

 • Szacunek do osób starszych. Osoby starsze (nawet spoza rodziny) cieszą się ogromnym szacunkiem. Często seniorzy rody zamieszkują razem z dziećmi i wnukami.
  W ten sposób nie tylko jest podtrzymywana więź pokoleniowa – dzięki lepszej znajomości swojego drzewa genealogicznego oraz tradycji przodków łatwiej jest żyć w harmonii z innymi. Poza tym widząc stosunek otoczenia do osób starszych młodzi ludzie mają absolutną pewność, że po osiągnięciu dojrzałego wieku również będą traktowani z szacunkiem.

  Kaukaz. Szacunek do osób starszych

 • Gościnność połączona z niezwykłą życzliwością. Narody kaukaskie słyną ze swojej gościnności. Gość jest traktowany jako świętość i nawet wróg będzie bezpieczny, dopóki przebywa w domu gospodarza.
  Uważa się, że dzieląc się z innymi pozytywnymi emocjami i życzliwością zawsze otrzymujemy w zamian dobre samopoczucie, co ma zbawienny wpływ na zdrowie.

  Kaukaski mężczyzna w górach

 • Powietrze. Górskie powietrze ma zbawienny wpływ na organizm. Porównaj to ze zdrowiem, jakim cieszą się polscy górale.
  Naszym zdaniem to jest doskonały bodziec, aby już teraz zaplanować wyjazd w góry.
  Kaukaz. Mężczyźni na budowie
 • Praca fizyczna. Ciągły ruch gwarantuje dobre zdrowie. Dłuższy komentarz jest zbędny.