12 rzeczy, które powinieneś móc powiedzieć o sobie

2
7227

„Żyjemy tylko raz, ale jeżeli robimy to jak należy, raz w zupełności wystarczy” — Mae West

Wiedz, że jesteś na dobrej drodze, gdy możesz szczerze powtórzyć każdy z poniższych nagłówków. A jeżeli nie, masz nad czym pracować.

12 rzeczy, które powinieneś móc powiedzieć o sobie

(Foto: Tunnel of love)

1.Podążam za swoim sercem i intuicją

Nie pozwól, by tobą kierowały problemy. Podążaj lepiej za marzeniami. Żyj życiem, którym chcesz żyć. Bądź człowiekiem, którego chcesz, by pamiętano. Podejmuj decyzje i wcielaj je w życie. Popełniaj błędy, upadaj i próbuj ponownie. Nawet gdy upadniesz tysiąc razy, przynajmniej nie musisz się zastanawiać, co mogło się wydarzyć. Wiesz przecież w sercu, że dałeś z siebie wszystko.
Każdy z nas ma w sercu ogień, który zapala się w określonych sytuacjach. Naszym życiowym obowiązkiem jest odnaleźć go i pozwolić, by świecił. To jest nasze życie, które jest krótkie.

Nie pozwól innym na ugaszenie płomienia, który masz w środku. Wypróbuj to, co chcesz wypróbować, podążając za własną intuicją. Marz z otwartymi oczyma, aż zaczniesz wyraźnie to widzieć. Rób codziennie choć jeden kroczek, aż Twoje marzenia się ziszczą.

Walcząc o realizację swoich celów, możesz mieć pewność, że napotkasz po drodze również trochę rozczarowań. Jednak nie ma co zrażać się, mimo że Twoja droga do osiągnięcia sukcesu może nie być łatwa. Pomyśl o tych rozczarowaniach jako wyzwaniach – testach na wytrwałość i odwagę. Na końcu drogi zwykle żałujemy, że nie zrobiliśmy więcej od tego.

2. Jestem z siebie dumny

Jesteś swoim największym przyjacielem, a zarazem największym krytykiem. Niezależnie od cudzych opinii, pod koniec dnia zobaczysz w lustrze jedynie własne odbicie. Zaakceptuj wszystkie swoje cechy, ale to WSZYSTKIE! Jesteś sobą i to jest początek i koniec – nie ma wymówek, nie ma żalu.

Ludzie, którzy są z siebie dumni, starają się mieć w życiu jakieś marzenia, odczuwać zadowolenie i być dobrym przykładem dla innych. Wymaga to wizualizacji osoby, którą chcesz zostać i dać z siebie wszystko, by się rozwijać.

Bycie z siebie dumnym nie oznacza chełpienia się, jaki jesteś wspaniały, lecz raczej ciche pamiętanie, że jesteś wiele wart. Nie oznacza myślenia o sobie jako kimś wspaniałym, ponieważ nikt nie jest, lecz pamiętanie, że zasługujesz na miłość i akceptację. Wszystko, co masz robić, to być sobą i pisać historię swojego własnego życia. Bądź dumny, pewny siebie. Nigdy nie wiesz, kto na Ciebie patrzy myśląc, że chciałby być taki jak Ty.

3. To, co robię, ma znaczenie

Zachowuj się jak człowiek, któremu nie jest wszystko jedno. To, co robisz, wpływa na aktualny stan rzeczy. Czy to prawda, że życie każdego z nas jest służeniem? Że pomagając innym, wypełniamy własne przeznaczenie? Odpowiedź jest prosta – tak.
Gdy pozytywnie oddziaływamy na życie innych, wpływamy pozytywnie również na własne. Rób coś większego od siebie; coś, co pomoże innym poczuć się szczęśliwymi lub mniej cierpieć. Jesteś jeden, lecz jesteś jedyny. Nie możesz robić wszystkiego, lecz możesz robić przynajmniej coś. Uśmiechaj się i ciesz się na myśl, że zmieniłeś na lepsze coś, o czym będziesz pamiętać.

4.Jestem szczęśliwy i wdzięczny

Szczęście zamieszkuje Ciebie i wpływa na Twój sposób myślenia. To, jak widzisz siebie i innych jest pomnymi wyborami i nawykami.
Obiektyw, przez który decydujesz się patrzeć na wszystko, decyduje o tym, jak się czujesz oraz wszystko co się dzieje wokół Ciebie.

Bycie wdzięcznym będzie zawsze sprawiać Ci radość. Jeżeli ciężko Ci jest znaleźć coś, za co można być wdzięcznym, usiądź, zamknij oczy, zrób głęboki wdech i podziękuj w sercu za tlen. Każdy Twój oddech zbiega się w czasie z czyimś ostatnim.

5. Staję się lepszą wersją siebie

Judy Garland kiedyś powiedziała: „Zawsze należy być pierwszorzędną wersją siebie, nie kiepską kopią kogoś innego”. Żyj tym twierdzeniem.

Nie ma czegoś takiego jak „bycie na miejscu drugiej osoby”. Możesz zajmować jedynie własne miejsce. Nie będąc sobą, tak naprawdę nie żyjesz, lecz zaledwie egzystujesz.

Pamiętaj – starając się być kimś innym, tracisz człowieka, którym jesteś. Zaakceptuj tę osobowość, która żyje w Tobie, wraz z jej ideami, zaletami oraz pięknem, którego nie ma nikt inny.
Bądź człowiekiem, którym Twoim zdaniem jesteś — najlepszą według Ciebie wersją. Ciągle rozwijaj się, dbając o ciało zdrowie i otaczając się pozytywnymi rzeczami. Zostań najlepszą wersją siebie.

6. Cenię swój czas

Czas to najcenniejszy element życia. Znajduj czas na to, co jest ważne dziś. Żyjąc chwilą, znajdując w życiu pasje, oglądając ten świat podczas podróży lub obserwując świat, który jest wokół Ciebie w danej chwili, spotykając się ze wspaniałymi ludźmi, robiąc wspaniałe rzeczy, delektując się wspaniałymi posiłkami i rozkoszując się małymi życiowymi przyjemnościami.

Pamiętaj – czas jest bezcenny, mimo że otrzymujemy go za darmo. Nie można go mieć na własność, lecz można go wykorzystywać. Można go tracić, lecz nie można go oszczędzać na później. W chwili, gdy go zmarnujesz, tracisz go na zawsze. Tak naprawdę masz do przeżycia krótki okres czasu. A więc pozwól, by Twoje marzenia były większe niż strachy, Twoje zaś czyny – niż słowa. Zacznij szanować swój czas! Przeczytaj: →5 wskazówek, jak mieć więcej czasu oraz →5 sposobów na lepszą organizację czasu spędzanego w sieci
Nie zaszkodzi, jeżeli znajdziesz 4 minuty na przypomnienie sobie →10 cytatów Benjamina Franklina nt. zarządzania czasem

7. Jestem szczery w stosunku do siebie

Bądź szczery w kwestii tego, co jest słuszne oraz tego, co należy zmienić. Szczerze przyznaj, co chcesz osiągnąć i kim zamierzasz zostać. Bądź szczery w każdym aspekcie swojego życia. Zawsze.

Jesteś przecież jedyną osobą, na której możesz polegać.
Poznawaj swoją duszę, szukając prawdy, po to, by wiedzieć, kim jesteś. Gdy to zrobisz, będziesz lepiej rozumieć to, gdzie jesteś oraz jak się tam znalazłeś. Będziesz też lepiej przygotowany do tego, by zadecydować, gdzie chcesz się udać i jak tam się dostać.

8. Jestem dobry dla ludzi, o których dbam

W relacjach międzyludzkich dystansu nie mierzy się w kilometrach, lecz w sile uczuć. Dwoje ludzi może znajdować się tuż obok siebie, lecz będą ich oddzielały kilometry. Dlatego nie lekceważ tych, na kim Ci zależy, ponieważ brak troski czasem boli bardziej niż złe słowa. Bądź w kontakcie z tymi, którzy są dla Ciebie ważni. Nie dlatego, że tak wypada, lecz dlatego, że są warci dodatkowego wysiłku z Twojej strony.

Kiedy po raz ostatni powiedziałeś swojej rodzinie i bliskim przyjaciołom, że ich kochasz? Spędzając z kimś po prostu chwilę, pokazujesz, że dbasz o te osoby na tyle, by znaleźć dla nich chwilę w swoim (zapewne bardzo napiętym) harmonogramie. Porozmawiaj z nimi. Słuchaj ich. Okazuj im zrozumienie. Często nasze czyny bardziej niż słowa mówią o tym, co czujemy wobec drugiej osoby.

9. Wiem, co to znaczy bezwarunkowa miłość

Niezależnie od tego, czy kochasz dziecko, małżonkę lub innego członka rodziny, poznaj uczucie towarzyszące dzieleniu się miłością i nie spodziewaj się niczego w zamian – na tym właśnie polega bezwarunkowa miłość.

Życie wypełnione bezwarunkową miłością jest cudowną przygodą, która dotyka zupełnych podstaw naszego istnienia i oświeca naszą drogę do zadowolenia. Miłość ta jest dynamiczną i potężną energią, która prowadzi nas przez największe burze i niesnaski.

Miłość jest piękna i nieprzewidywalna. Zaczyna się w nas, ponieważ nie kochając siebie samych, nie dowiemy się, jaka potrafi być prawdziwa miłość. Kochając siebie samych, pozwalamy na zrodzeniu się w nas uczucia, którym możemy dzielić się ze wszystkimi i wszystkim wokół nas.
Gdy kochasz bezwarunkowo, to nie dlatego, że obiekt Twojej miłości jest doskonały, lecz dlatego, że uczysz się dostrzegania perfekcji w osobie niedoskonałej.

10. Wybaczyłem każdemu, kto mnie kiedyś zranił

Każdy z nas został kiedyś w jakiś sposób skrzywdzony przez drugą osobę. Zostaliśmy źle potraktowani, zniknęło zaufanie, serce zostało rozbite.

I podczas gdy ból jest czymś normalnym, czasem trwa stanowczo za długo. Po raz kolejny odtwarzamy we wspomnieniach ten ból, pozwalając temu nieproszonemu gościowi mieszkać za darmo w naszej głowie i z trudem się z nim rozstając.

Żywienie do kogoś urazy jest marnotrawieniem naszego szczęścia. Sprawia, że gubimy napotykane piękno życia. Wybaczenie równa się wyrzuceniu tego nieproszonego gościa i uświadomieniu sobie, tak naprawdę niewolnikiem byłeś Ty.

11.W pełni ponoszę odpowiedzialność za swoje życie

Odpowiadaj za swoje wybory oraz błędy życiowe i bądź gotowy do podejmowania odpowiednich kroków, by doskonalić się pomimo nich. Bierz odpowiedzialność za swoje życie albo zrobi to ktoś inny. I jeżeli to zrobią, zostaniesz niewolnikiem ich marzeń, zamiast pionierem własnych Przeczytaj →7 objawów tego, że zaczynasz rezygnować z własnych marzeń

Jesteś jedyną osobą, która może przejąć całkowitą kontrolę nad Twoim życiem. Wcale nie będzie to łatwe.
Każdy z nas ciągle napotyka w życiu przeszkody. Jednak musisz wziąć odpowiedzialność za własną sytuację i przezwyciężyć te przeszkody. Jeżeli nie dokonasz tego wyboru, skazujesz się na marną egzystencję zamiast życia.

12. Niczego nie żałuję

Jest to zwykła kumulacja poprzednich jedenastu punktów. Podążaj za sercem. Bądź sobą. Rób to, co daje Ci szczęście. Bądź z tymi, co wywołują Twój uśmiech. Śmiej się tak samo często, jak oddychasz. Kochaj tak długo, jak długo będziesz żyć. Mów to, co masz do powiedzenia. Zawsze wyciągaj pomocną dłoń, gdy możesz to zrobić. Doceniasz wszystko co masz. Uśmiechaj się. Fetuj swoje małe zwycięstwa. Ucz się na błędach. Uświadom sobie, że wszystko jest tak czy inaczej lekcją życiową. Wybaczaj. I odpuść te wszystkie rzeczy, na które nie masz wpływu. Przeczytaj →Kodeks wygranych. X przykazań człowieka sukcesu

[via Marc&Angel]

Dumnym partnerem Lifehackera jest Wydawnictwo Helion (księgarnie OnepressSensus oraz Ebookpoint) oferujące w przystępnej cenie tysiące wspaniałych lektur nt. rozwoju osobistego