12 obietnic, których wymaga dobra zmiana

0
3398
12 obietnic, których wymaga dobra zmiana założenia program

Życie jest prostsze, kiedy stajesz się swoim najlepszym przyjacielem. Popatrzmy, na czym polega dobra zmiana i sprawdźmy propozycje afirmacji na co dzień.

Życie nie zawsze jest usłane różami. Wręcz przeciwnie — czasem może być ciężkie. Wielu zapłaciło wysoką cenę, żeby zajść tak daleko, najlepszym rozwiązaniem (nadającym sens temu doświadczeniu) jest kolejny krok naprzód. Krokiem tym może być odcięcie. Odcięcie od panującego na świecie sceptycyzmu, od ignorancji określającej co można, a czego nie można robić. Obiecując sobie patrzyć do przodu, żyć przyszłością, postępem, składając sobie pozytywne obietnice, uwalniamy się od sceptycyzmu. Innymi słowy, zastosować pozytywne afirmacje!
Obiecując pracować lepiej i więcej, obiecując śmiać się głośniej i dłużej, obiecując zawsze celnie trafiać w problemy, kiedykolwiek ośmielą się pojawić. Obiecujesz być siłą, z którą trzeba się liczyć, bo tym właśnie jesteś — siłą.

(Zdjęcie: inna dee/Flickr, CC)

Muhammad Ali kiedyś powiedział, że powtarzanie afirmacji prowadzi do wiary. A kiedy wiara przeradza się w głębokie przekonanie, można dokonać wielkich rzeczy.

Nie wstydź się i po przeczytaniu każdego punktu powtórz: „Obiecuję…”

Partnerem wpisu jest sklep z okularami korekcyjnymi i przeciwsłonecznymi Kodano.

Dobra zmiana zależy tylko od nas

 1. „Przeszłość nie będzie mnie kształtować w sposób negatywny” – problemy, słabości, błędy i żale, które mamy, mogą uczyć lub karać. Uczą tych, którzy są otwarci na naukę i karzą tych, którzy tej otwartości nie posiadają. Dobrze jest postrzegać doświadczenia w kategoriach lekcji i pozwalać sobie na codzienną naukę. W przypadku decyzji, które okazały się błędne, dystans jest stosownym rozwiązaniem. Decyzje podjęte z określonym zapasem wiedzy i bagażem doświadczeń są często decyzjami podjętymi przez osobę, która w tamtym czasie liczyła sobie mniej lat niż obecnie. Gdyby ta sama osoba miała wybierać w tej chwili, z całą wiedzą, którą dysponuje obecnie, zapewne wybrałaby inaczej.
  Dobrze jest odpocząć, zrobić sobie przerwę. Czas i doświadczenie we wspaniały sposób pomagają nam rosnąć i uczyć się podejmowania lepszych decyzji, nie tylko dla nas samych, ale też dla tych, o których się troszczymy.
 2. „Moje życie jest w moich rekach i nigdy nie zrzucam za nie odpowiedzialności”. Pisaliśmy kiedyś, że jednym z przepisów na szczęście w rodzinie jest przyznawanie się do winy i branie na siebie odpowiedzialności.
  Niektórym się wydaje, że za swoje błędy powinni winić rodziców, nauczycieli, mentorów, system szkolnictwa, rząd, ale na pewno nie siebie samych. Nieprawdaż? No, bo to przecież nigdy nie jest ich wina. Niestety, nie jest to prawdą! To zawsze jest ich wina. Kiedy ludzie chcą się zmienić, ruszyć z miejsca, okazuję się, że to oni sami, są jedynymi osobami, które mogą tego dokonać. To jest ich ruch do wykonania, a także ich odpowiedzialność i nie należy się wypierać tej odpowiedzialności.
 3. „Będę przemawiał do siebie życzliwie i świadomie” Co my w ogóle do siebie mówimy? Inspirujące słowa, który chętnie wypowiadamy do przyjaciela? Czy może, umniejszające uwagi, które można by wykrzyczeć do wroga, którego akurat chcemy zranić? Albo może, systematycznie dokonujemy negatywnych oceny własnego życia? Grzeczność wobec siebie to podstawa. To, jak traktujesz siebie, jest wskazówką dla innych, jak mają Cię traktować.
  Gdybym miał przyjaciela, który mówi do mnie tak ja sam do siebie, jak długo ta osoba miałaby pozwolenie na bycie mym przyjacielem?
 4. „Będę słuchać tego, co moja dusza i serce mi podpowiadają” Kiedy coś wydaje się dobre, to znaczy, że jest dobre, a przynajmniej warte rozważenia a kiedy rzeczywiście czujemy, że coś jest złe, to przypuszczalnie takie właśnie jest,   dlatego powinno się zwracać uwagę na prawdziwe uczucia. Zawsze, gdy podążamy wewnętrznym głosem, drzwi, nawet jeśli na początku tylko trzaskają, w końcu się dla nas otworzą.
 5. „Będę prowadzić życie, które uważam za właściwe, a nie takie, które jest uważane za właściwe przez innych ludzi” wybór drogi, która będzie szczęściem, wymaga przyzwolenia i świadomości, że niektórzy ludzie odmówią nam wsparcia. Nieważne co powiemy, oni tego zwyczajnie nie poprą, i to taka reakcja tez jest w porządku. Czasami poświęcenie się tworzeniu własnego szczęścia rozmija się z oczekiwaniami innych. Niejednokrotnie też, zdobywając coś wartościowego, musimy się liczyć z utraceniem czegoś w zamian i tym „czymś” może być np. relacją oparta na robieniu rzeczy, których oczekują inni, a których niekoniecznie pragnęlibyśmy my, sami dla siebie.
 6. Odpuszczę relacje, kiedy już nie będą warte zachowania”. Większość ludzi pojawia się w życiu innych na czas określony po to, żeby nas czegoś nauczyć. I nie tylko toksyczne osoby.
  Przychodzą i odchodzą, a przy okazji sprawiają, że coś się zmienia. Nic nie szkodzi, jeśli są już nieobecni. Nie wszystkie relacje mogą przetrwać, ale lekcja z nich wyniesiona przetrwa zawsze. Przyjmując postawę otwartą, otwierając umysł i serce, zauważymy, że wszyscy ludzie, nawet ci, którzy doprowadzają nas do szału, mogą nas nauczyć czegoś wartościowego. Czasem jest to dziwne uczucie, kiedy sobie uświadomimy, że spędziliśmy zbyt dużo czasu z kimś, do kogo już nic nie czujemy, ale tak właśnie powinno być. Znajdujemy się dokładnie tam, gdzie powinniśmy się znaleźć.
 7. „Nie pozwolę żadnej sytuacji na stałe pozbawić mnie uśmiechu” nawet w trudnych dla nas momentach warto jest zwolnić na chwilę i nigdy nie zapominać, kim tak naprawdę jesteśmy. Zastanowić się nad rzeczami, które mają trwałe znaczenie w życiu. Uśmiechać się na myśl o tym, jak daleko się zaszło. Bo nie ma życiu nic piękniejszego i potężniejszego od uśmiechu, na który wysilamy się poprzez łzy. Każdy głupiec potrafi być szczęśliwy, kiedy wszystko idzie dobrze. Uśmiech w trudnych sytuacjach wymaga silnej osobowości i prawdziwego serca. Nieważne jak długo trwa kryzys — on i tak w końcu minie. Trzeba kontynuować podjęte działania i pamiętać, że to właśnie trudne sytuacje kształtują silnych ludzi.
 8. „Będę się cieszyć życiem jakie prowadzę i zawsze będę je doceniać” zbyt wielu ludzi przecenia to, kim nie są i nie docenia tego, kim faktycznie są. W żaden sposób nie opłaca się należeć do tej pierwszej grupy. Warto za to wziąć głęboki oddech i dostrzec, że przeszłość jest już za nami. Nie ma sensu skupiać się na tym, co mogliśmy lub powinniśmy zrobić wczoraj, za to warto jest skupić się na tym co możemy dzisiaj. Należy też pamiętać, że za każdym razem kiedy coś tracimy, zyskujemy coś innego w zamian i docenić to, co mamy oraz kim jesteśmy dzisiaj. Życie, żeby zachwycać swoją wspaniałością, wcale nie musi być idealne. Ciekawym ćwiczeniem jest policzenie swoich trosk i dobrodziejstw. Bycie pozytywnym nic nie kosztuje, a przy okazji zmienia na lepsze. Nasze myśli podlegają naszej kontroli, można je wykorzystać żeby uczynić ze swojego życiu silną zaletę.
 9. „Świadomie będę używać swojej siły, aby dokonywać zmian” najbardziej znanym sposobem na pozbycie się mocy jest myślenie, że nie posiada się żadnej. Lepiej tego nie robić, gdyż świat potrzebuje ludzi. W świecie wypełnionym wątpliwościami, ludzie muszą mieć odwagę, żeby marzyć. W świecie wypełnionym złością, ludzie muszą mieć odwagę, aby wybaczać. W świecie wypełnionym nienawiścią, ludzie muszą mieć odwagę, aby kochać. i wreszcie w świecie, wypełnionym nieufnością, ludzie muszą mieć odwagę, żeby wierzyć. A kiedy się już uda, każda z tych osób, która spróbowała, odnajdzie siłę, której, jak jej się wydawało, w ogóle nie posiadała.
 10. „Poświęcę się osobistej doskonałości”. Każda aktywność, którą uważamy za wartą wysiłku, jest także warta dobrego wykonania.
  Doskonałość, nie jest przypadkiem. Jest to efekt mocnej motywacji, skupionego wysiłku inteligentnie obranego kierunku, zręcznego wykonania i postrzegania trudności jako szans, Warto też zauważyć, że doskonałość nie może być postrzegana przez miejsce, w którym się znajdujemy w określonym momencie, ale poprzez mierzenie dystansu, jaki przybyliśmy od momentu, kiedy zaczęliśmy. Chodzi o bycie starannym i robienie postępu. Potem albo jest lekcja nauczona, albo krok w tył, i tak dzień po dniu. Sprawdź też nawyki efektywnych ludzi.
 11. „Będę wychodzić poza swoją sferę komfortu” fakt zmagania się z trudnościami, wcale nie oznacza porażki. Każdy wspaniały sukces wymaga ciężkiej pracy.
  Kiedy zmagamy się z trudnościami, to jest właśnie moment, w którym rośniemy mądrzejsi i silniejsi. Im więcej czasu tracimy na zmagania, tym szybciej się uczymy. Lepiej jest spędzić 10 minut a rozwoju osobistym, niż poświęcić godzinę na kręcenie się w miejscu.
  Wykonaj proste ćwiczenie i sprawdź, jak opuścić strefę komfortu, bo warto.
 12. „Zajmę się zmianami, których i tak muszę dokonać życie balansuje pomiędzy otrzymywaniem wsparcia od kogoś i pozwalaniu tej osobie odejść. Na nieruszaniu się z miejsca i przemieszczaniu do przodu. Usiłujemy dokonywać właściwych wyborów, a skąd mamy wiedzieć, kiedy to jest dobry moment, żeby wziąć życie w swoje ręce? Znaki, które podsuwa nam życie, nie zawsze są łatwe do zaakceptowania, ale są tam i my dobrze o tym wiemy. Relacje, praca i nawet miasta, w których żyjemy, maja swoją datę ważności. Czasem desperacko trzymamy się czegoś, co już dawno przestało działać, tylko dlatego, że boimy się, iż nie będziemy w stanie zaadaptować się do zaistniałych zmian. Rezultat jest zawsze taki sam: więcej bólu, ogromna frustracja i nieprzemijające żale. Można być ponad to wszystko — wziąć w swoje ręce zmiany, które i tak musimy wprowadzić w życie.

Czy pamiętasz zasady mamy, co do których miała świętą rację? Mama naprawdę cię kocha – takiego, jaki jesteś. Wierzy w twoje możliwości, smuci się, gdy odnosisz porażki i z całego serca cieszy się z odnoszonych przez ciebie sukcesów.
Co ci przeszkadza tak samo siebie traktować?

Refleksje

W świecie, w którym często jesteśmy niespełnieni,gdzie złożenie przysięgi znaczy mniej, niż znaczyło w przeszłości, a obietnice wydają się służyć tylko nie wywiązywaniu się z nich, miło by było ponownie doświadczyć powrotu słowa o utraconej mocy. Słowa mogą być interpretowane na każdy możliwy sposób, dlatego trzeba zachować ostrożność i być uważnym. Warto o tym pamiętać składając sobie obietnice, które powinny być wsparte działaniem, opartym na pełnym zaangażowaniu.

Obraz samego siebie jaki będziemy posiadać, zależy od działania, które wyobrażamy sobie już dzisiaj.

Warto jest obiecać sobie podjęcie tych działań, które pragnęlibyśmy zrealizować i wprowadzić w życie.

A co dla Was oznacza dobra zmiana?

Które z wymienionych powyżej punktów przemawiają do Ciebie najbardziej? Które obietnice pragniesz albo potrzebujesz sobie złożyć? Zostaw komentarz poniżej i podziela się z nami swoimi przemyśleniami.

Partnerem wpisu jest sklep z okularami korekcyjnymi i przeciwsłonecznymi Kodano.