Ciągle szukamy jakichś porad. Encyklopedie, Wikipedia, serwisy tematyczne. Istnieją jednak podstawowe zasady, które są najczęściej ignorowane. Nie rozumiemy tego w dzieciństwie i w okresie dorastania, ale czy coś stoi na przeszkodzie, aby pochylić się nad nimi TERAZ? Teraz już wiemy, że mama miała świętą rację…
Zasady te są lekceważone, mimo że zawierają głęboką mądrość i troskę – w końcu najwięcej cierpliwości i zrozumienia otrzymujemy od bliskich osób, które bardzo nas kochają i życzą nam jak najlepiej.
Przypomnijmy sobie najczęściej słyszane (i przez dłuższy czas skutecznie lekceważone) lifehacki od naszych mam.

1. Zastanów się nad swoim zachowaniem

Ileż problemów można rozwiązać, po prostu skupiając się nad nimi. Dlaczego zachowałem się źle? Co mnie trapi i powoduje niepokój? Co sprawiło, że kogoś skrzywdziłem? Zrozumiawszy to, wyciągniemy z tego lekcję i prawdopodobnie już nigdy więcej nie powtórzymy tego samego błędu.

2. Jeżeli wszyscy skoczą z mostu, też to zrobisz?

Rodzisz się wyjątkowy i nie warto robić tego samego, co robi reszta stada. W ten sposób można również ustrzec się wielu błędów. Osoby, które nie wstydzą się własnego „ja”, przyciągają innych wspaniałych ludzi i dzięki temu ich życie staje się bardziej barwne i wypełnione treścią.

3. Skąd wiesz, że tego nie lubisz, skoro nawet tego nie spróbowałeś?

W ten sposób mamy nakłaniały nas do wyjścia ze strefy komfortu.
Przesądy i strach przed nowym sprawiają, że na własne życzenie skazujemy się na nudne życie i nie wykorzystujemy w pełni drzemiącego w nas potencjału.

4. Idź na dwór i pobaw się z innymi dziećmi

To dzięki poznawaniu nowych ludzi lepiej rozumiemy siebie, otwieramy się na świat i doskonalimy komunikację.

5. Nieważne kto zaczął, ważne kto skończy

Chudy pokój jest zawsze lepszy od wyniszczającej wojny. Nie rozumieliśmy się tego, dąsając się na rodzeństwo i psując sobie i im nerwy. Tak – nasze mamy dobrze sprawdziłyby się w polityce! :)

6. Nie garb się!

Ileż problemów wynika z tego, że siedzimy przygarbieni! Czytamy w łóżku, jemy przy komputerze.
Garbiąc się zabijamy kręgosłup, ściskamy serce i płuca. Garbienie powoduje mnóstwo chorób. Czy nie jest łatwiej po prostu wyprostować plecy?

7. Nie oglądaj do późna telewizji

Z upływem czasu do telewizora dochodzi puszka piwa i fast food. Oglądanie telewizji do późna źle wpływa na naszą produktywność i przysłania nam inne możliwości – moglibyśmy więcej czytać (dlaczego warto więcej czytać, jak to robić oraz parę słów o Goodreads), poznawać innych ludzi albo po prostu się wysypiać (w końcu często oglądamy do późna telewizję właśnie kosztem tak bardzo potrzebnego snu).

8. Nie masz nic do roboty? Posprzątaj w swoim pokoju

Gdybyśmy robili małą rzecz w domu (przetarcie półek, zmywanie naczyń itd.) za każdym razem, gdy nie mamy ochoty na nic, mielibyśmy zawsze idealnie czyste mieszkanie. Porządek i higiena mają ogromny wpływ na naszą wydajność.

9. Najpierw zjedz. Pobawisz się później

Pełnowartościowy posiłek dostarcza nam energii i korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Dzieciaki mogą wybiec na dwór nawet na czczo, jednak z czasem zaczynamy odczuwać brak energii.
To my sami odpowiadamy za swoje życie. Jako że nie mamy obok mamy, musimy pamiętać o tym, aby robić przerwę na zjedzenie posiłku.
Zwłaszcza że śniadanie i kolacja wcale nie muszą codziennie wyglądać tak samo (wpiszcie te hasła w naszej wyszukiwarce)!

10. Kocham Cię

Mama naprawdę Cię kocha – takiego, jaki jesteś. Wierzy w Twoje możliwości, smuci się, gdy odnosisz porażki i z całego serca cieszy się z odnoszonych przez Ciebie sukcesów.

Istnieje mnóstwo porad na temat tego, jak stać się lepszym człowiekiem, wykorzystać swój potencjał i wiele osiągnąć w tym życiu. Jednak grunt to pokochać siebie. Wtedy zrozumiesz własne silne strony, nabierzesz szacunku do siebie, a dzięki temu poczujesz, jak bardzo zmienia się podejście bliskich w stosunku do Twojej osoby.

Zacznij uważniej słuchać swojego ciała, umiejętniej zarządzaj czasem (chociażby po to, aby zadzwonić do swojej mamy i podziękować jej za te porady) i traktuj siebie z szacunkiem i miłością, na które naprawdę zasługujesz!

2 KOMENTARZE