Burza mózgu – 10 technik , które pomogą stymulować twoją kreatywność

0
840
Burza mózgu - 10 technik , które pomogą stymulować twoją kreatywność

Burza mózgu jest wartościową metodą, która pozwoli ci na nowo odkryć własną kreatywność. Są takie dni, kiedy toniesz w oceanie pomysłów. Innym razem masz przed sobą pustynię, wśród której z nadzieją wypatrujesz oazy. Jesteś kreatywny, twój mózg po prostu potrzebuje trochę ugruntowania. Oto dziesięć metod „burzy mózgu”, dzięki którym będziesz tryskać pomysłami.

  1. Swobodne pisanie

Technika strumienia świadomości jest jednym z najbardziej nieprzewidywalnych sposobów pisania. Nie wiesz, gdzie twój mózg będzie cię prowadzić, ale możesz być pewien, że będzie ciekawie. Metoda ta nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Otwórz nowe okno notatnika lub weź kartkę papieru i zacznij pisać.

  1. Zabawa słowami

Zacznij pisać poezję na temat, który lubisz. Używaj słów, które się rymują. Zapisz piosenkę, która chodzi ci po głowie. Wybierz swój ulubiony prefiks lub sufiks i stwórz listę wszystkich wyrazów, które go zawierają. Postaraj się, by były tak bezsensowne, jak tylko to możliwe.

  1. Co by było, gdyby?

Większość powieści pisze się na zasadzie „co by było, gdyby?” Co by było, gdyby na naszej planecie nie było wody? Co by było, gdyby na naszej planecie było zbyt dużo wody? Co by się stało, gdybyśmy byli palcochodni zamiast stopochodni? Zadaj kilka pytań „Co by było, gdyby?” i sprawdź, dokąd zaprowadzą cię odpowiedzi.

  1. Mapa Myśli

Mapowanie myśli to niezwykle ciekawa metoda generowania idei. Do nowych pomysłów dochodzi się, zadając pytanie „I co wtedy?”  Wychodzisz od tematu, którym się właśnie zajmujesz. Wybierz jakieś pojęcie i zapisz je na środku kartki. Wypisuj wokół tego pojęcia skojarzenia, aż znajdziesz coś, co cię zainteresuje. Gdy wyczerpiesz wszystkie pomysły dotyczące jednego pojęcia, zrób to samo z jednym ze skojarzeń, które go dotyczą.

  1. Analogie

Weź dwa niezwiązane ze sobą tematy i spróbuj je połączyć. Zacznij od pytania „Jak … ma się do …?” i zobacz, co z tego wyniknie. Twój umysł jest nastawiony na szukanie odpowiedzi, więc od razu zaczniesz je znajdować. Spisz je w formie listy i zobacz, dokąd cię to zaprowadzi.

  1. Odgrywanie ról

Jak ktoś inny poradziłby sobie w sytuacji, w jakiej się znajdujesz? Co inna osoba jada na obiad? To ćwiczenie polega na szukaniu alternatywnych sposobów patrzenia na problem. Jak osoba, której najbardziej nie lubisz, mogłaby opiekować się zwierzętami?

  1. Eskapizm

Zacznij od jakiejś zwyczajnej sytuacji lub problemu, z którym boryka się każdy człowiek. Stwórz dla niej listę surrealistycznych rozwiązań. Nie muszą być racjonalne ani wykonalne. Gdy masz już listę, poszukaj elementów, które można by zmienić, by rozwiązania stały się realne.

  1. Tworzenie konspektu

Ta technika jest idealna dla osób o analitycznym umyśle. Jest podobna do metody mapowania myśli. Tym razem, by wyrazić swoją myśl, pisz, zamiast rysować. Zacznij od jakiegoś szerokiego tematu i podziel go na podtematy. Metoda tworzenia konspektu sprawdza się w literaturze faktu.

  1. 77 Burz

Kiedy korzystasz z metody burzy mózgu, ustal liczbę szukanych pomysłów i pracuj tak długo, aż ją osiągniesz. Nie oceniaj pomysłów, po prostu zapełnij stronę. Przyniesie ci to nowe myśli i wskaże kierunki.

  1. Pytania

Spójrz na przedmioty wokół ciebie i zacznij zadawać pytania. Jaka jest historia tego obiektu? „Dlaczego ta półka nad kominkiem jest zrobiona z imitacji drewna? Pytania powinny być dziecinne, bo to pobudzi twój mózg. Po dziesięciu minutach poszukaj odpowiedzi na swoje pytania.

Stosowanie tych technik sprawi, że twoje pomysły znów popłyną jak rwąca rzeka. Burza mózgu nada rozpędu twojemu pisaniu i pokaże ci nieznane dotąd kierunki.

Uważacie, że burza mózgów to metoda, którą można wykorzystać podczas codziennych obowiązków? Gdzie sprawdza się najlepiej? Czekamy na Wasze opinie.

 

Zdjęcie:Kevin Dooley/Flickr

Zobacz również:
Jak stworzyć trwałe wspomnienia w zaledwie 40 sekund
Mózg nie jest z gumy: aby coś zapamiętać, należy o czymś zapomnieć
Lewa kontra prawa półkula mózgu
5 sposobów niestandardowej pracy Twojego mózgu
Kilka błyskotliwych trików na oszukanie własnego mózgu