10 stron internetowych, gdzie znajdziesz muzykę za darmo

Prawidłowa muzyka w słuchawkach zamienia życie we wciągający film.

0
17324
strony internetowe darmowa legalna muzyka za darmo

Muzyka może odgrywać dużą rolę w tworzeniu prezentacji, filmu korporacyjnego, klipu, filmu na YouTube lub spotu telewizyjnego. Jeśli chcesz umieścić na stronie muzykę zespołu, który ci się podoba, musisz podpisać umowę wydawniczą, by móc wykorzystać jego utwory muzyczne. Cena oczywiście zmienia się w zależności od renomy zespołu, jednak jej negocjacja zawsze jest uciążliwa, nawet jeśli nie wybierzesz Daft Punk czy Pharella.

Niemniej jednak istnieją darmowe bądź tanie rozwiązania (niektóre może nieco mniej porywające), aby umieścić muzykę na stronie. Oto lista stron internetowych, dzięki którym znajdziesz utwory dla swoich potrzeb. Niektóre są darmowe, inne kosztują kilkadziesiąt euro. Prawo do użytkowania utworów muzycznych różni się w zależności od licencji.

Przypomnijmy, że istnieje 6 rodzajów licencji Creative Commons oraz że niektóre pozwalają na przykład na użytkowanie muzyki w celach komercyjnych, podczas gdy inne tego zabraniają.

Darmowa legalna muzyka (otwarte zasoby)

Oto gdzie znajdziesz muzykę za darmo (nagłówki są klikalne):

Dig CC Mixter

Dig CC Mixter jest wyszukiwarką muzyki bez tantiem. Możesz wybrać opcję filtrowania muzyki oraz piosenek jedynie do komercyjnego użytku. Większość utworów jest bezpłatna, ale niektóre będą cię kosztować 30 dolarów. Witryna oferuje obszerny katalog, choć znalezienie idealnej muzyki może być czasochłonne.

Vimeo Music Store

Serwis Vimeo, umożliwiający oglądanie i udostępnianie plików filmowych, pozwala również na wyszukiwanie muzyki. Niektóre utwory są płatne (nawet do 100 dolarów do celów komercyjnych), a inne, oparte na licencji Creative Commons, są całkowicie darmowe. Dużą zaletą platformy jest dobre otagowanie ścieżek dźwiękowych, dzięki czemu łatwo je znaleźć. Nie można mieć zastrzeżeń, platforma jest praktyczna i przyjazna użytkownikowi.

Freemusicarchive

Platforma oferuje bardzo liczne zasoby muzyczne podzielone na gatunki. Licencje różnią się w zależności od utworu i czasami są pełne, a czasami ograniczone do użytku niekomercyjnego.

SoundBlend

Platforma SoundBlend jest nieco mniej kompletna i profesjonalna, niemniej jednak daje dostęp do szerokiej bazy ścieżek muzycznych. Cena licencji komercyjnych zaczyna się od $1.99 za umieszczenie muzyki w filmie na YouTubie.

BeatPick

Platforma oferuje szeroki wachlarz utworów muzycznych i piosenek w celu umieszczenia ich na stronie internetowej. W tym przypadku, aby móc korzystać z utworów, będziesz musiał zakupić licencję, której cena wynosi 10 dolarów. Zauważmy, że cena za prawo do użytkowania muzyki zależy od budżetu, jaki planujemy przeznaczyć na nasz projekt.

CC Trax

Jak sama nazwa wskazuje, CC Trax oferuje jedynie muzykę w Creative Commons. Możesz wybrać opcję jej filtrowania według typu licencji przykładowo po to, by zaznaczyć tylko utwory, które przeznaczysz do komercyjnego użytku. Strona jest przejrzysta, a utwory podzielone na gatunki muzyczne.

Audionautix

Uboższy od swoich konkurentów, jednak zaletą Audionautix jest to, że na stronie tej ścieżki dźwiękowe są całkowicie za darmo. Nie musisz za nie płacić i możesz wykorzystać je w dowolnym celu.

Jamendo

Jamendo, wielki klasyk muzyki online, może poszczycić się atrakcyjnymi cenami: od 79 euro do użytku online. Dodatkowo trzeba liczyć się z kwotą 500 euro za możliwość emisji w telewizji/odtwarzania w kinie. To bardzo dobra cena w porównaniu do tradycyjnych praw zgodności, a zwłaszcza do muzyki wolnej od opłat. Platforma jest naprawdę dobrze przemyślana, a katalog bardzo obszerny.

Magnatune

Magnatune w swojej bazie ma ogromną ilość artystów. Aby wykorzystać ich utwory, musisz kupić licencję „License Music”, która kosztuje 89 euro miesięcznie. Dzięki niej masz dostęp do całego katalogu. Cena nie jest niska, ale usługa może cię zainteresować zależnie od tego, do czego potrzebujesz ścieżek dźwiękowych.

BenSound

BenSound jest darmową usługą muzyczną z opcją wykupienia licencji. Muzyka wolna od opłat jest używana na YouTube, Vimeo i innych stronach. Możesz jej używać także do reklamy internetowej bądź kinowej. Katalog nie jest zbyt obszerny, jednak jego zaletą jest to, że jest darmowy.