10 sposobów na podniesienie własnej samooceny

1
1742
10 sposobów na podniesienie własnej samooceny

Nasza wyobraźnia posiada skłonność do wzlatywania wysoko, a czerpiąc pokarm z fantastycznych miraży poezji, stwarza mnóstwo istot fikcyjnych, w porównaniu z którymi jesteśmy nieskończenie mali, wszystko poza nami wydaje nam się wznioślejsze, a każdy doskonalszym od nas. I to dzieje się zupełnie naturalnie. Odczuwamy bardzo często swe braki, a to czego nam brak, posiada często, jak nam się wydaje, ktoś drugi. Przyznając mu tę wyższość wyposażamy go także i naszymi, własnymi zaletami, odczuwając w tym nawet pewne idealne zadowolenie. W ten sposób powstaje ów szczytny ideał, będący naszym własnym wytworem

– Johann Wolfgang von Goethe, „Cierpienia młodego Wertera”

1. Przestań porównywać siebie do innych ludzi. Zawsze będzie ktoś, kto ma więcej niż ty oraz ktoś, kto ma mniej. Jeżeli będziesz cięgle porównywać siebie do innych, zawsze będziesz mieć przed sobą zbyt wielu oponentów, których nie dasz rady prześcignąć.

2. Przestań siebie rugać i obwiniać. Nie będziesz mógł rozwinąć w sobie wysokiej samooceny, skoro powtarzasz negatywne zdania na temat siebie i swoich zdolności. Wygląd, kariera, relacje, finanse czy inne dziedziny życia – niezależnie od tego, o czym mówisz, unikaj lekceważących komentarzy na temat siebie.

3. Odbierając komplementy i przyjmując życzenia mów „dziękuję”. Gdy w odpowiedzi na komplement mówisz coś w rodzaju „nie ma za co”, odrzucasz komplement, a jednocześnie wysyłasz do siebie sygnał, że nie zasługujesz na pochwałę. To kształtuje niską samoocenę. Dlatego przyjmuj pochwały, nie zaniżając swojej wartości.

(Foto: Break Your Shackles)

4. Wykorzystuj pozytywne afirmacje, by zwiększyć poczucie własnej wartości. Umieść je na jakimś przedmiocie, z którego często korzystasz. Możesz na przykład włożyć do portfela afirmację „lubię i akceptuję siebie” albo „jestem atrakcyjną kobietą i zasługuję na to, co najlepsze”. Niech te afirmacje będą zawsze z tobą. Powtarzaj je kilkakrotnie w ciągu dnia, zwłaszcza przed pójściem do snu oraz po przebudzeniu. Za każdym razem, gdy powtarzasz afirmację, poczuj te pozytywne emocje w stosunku do nich. W ten sposób spotęgujesz ich efektywność.

5. Wykorzystuj seminaria, książki nagrania audio i wideo poświęcone zwiększaniu samooceny. Wszelkie informacje, na które otwierasz swój umysł, zapuszcza w nim korzenie i wpływa na twoje zachowanie. Dominujące informacje wpływają na twoje zachowania w sposób dominujący.

6. Staraj się mieć do czynienia z pozytywnymi i pewnymi siebie ludźmi, którzy cię wspierają. Gdy otaczają cię negatywni ludzie, tłumiący ciebie i twoje idee, twoje poczucie własnej wartości maleje. Z drugiej strony, gdy czujesz, że inni cię akceptują i zachęcają, czujesz się lepiej, a twoja samoocena rośnie.

7. Zrób listę swoich osiągnięć. Niekoniecznie to ma być coś ponadczasowego. Lista może zawierać małe zwycięstwa: nauczyłem się jeździć na rowerze, zdałam na prawo jazdy, otrzymałem dobrą posadę, zapisałam się wreszcie na fitness. Regularnie przeglądaj tę listę.

8. Ułóż listę swoich zalet. Jesteś szczery? Bezinteresowny? Chętny do pomocy? Kreatywny? Bądź wspaniałomyślny wobec siebie i przygotuj listę przynajmniej 20 swoich zalet. Podobnie jak w przypadku poprzedniej listy ważne jest, by przeglądać tę listę jak najczęściej.
Wielu skupia się na swoich wadach, utwierdzając się w niskim poczuciu własnej wartości, a następnie dziwi się, dlaczego w ich życiu nie układa się tak dobrze, jak by tego sobie życzyli.
Naucz się skupiać na swoich zaletach, a otrzymasz więcej okazji do osiągnięcia tego, na czym ci zależy.

9. Naucz się częściej dzielić z innymi. Nie chodzi o pieniądze. Mowa o dzieleniu się sobą samym – poprzez zachowania, za których sprawą możemy pomóc innym ludziom lub pozytywnie ich zachęcić. Robiąc coś dla innych, zaczynasz czuć się bardziej wartościową osobowością, a twoje poczucie własnej wartości oraz nastrój się poprawiają.

10. Staraj się robić to, co lubisz. Ciężko jest żywić pozytywne uczucia wobec siebie, gdy spędzasz dni w pracy, którą nienawidzisz. Samoocena kwitnie, gdy wykonujesz pracę, która sprawia ci przyjemność i pozwala poczuć się kimś bardziej wartościowym. Nawet jeżeli praca nie do końca cię satysfakcjonuje, możesz przeznaczyć swój wolny czas na jakieś zainteresowania, które sprawiają ci frajdę.

Przypomnij sobie 8 cech szczęśliwych ludzi.

Jakie macie sposoby na podnoszenie własnej samooceny? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

1 KOMENTARZ

  1. Może i ma to sens, ale tylko w przypadku ludzi zbyt mocno się dołujących.
    Osobiście znam przynajmniej kilka osób, których wysoka samoocena jest absolutnie nie uzasadniona, mają o sobie wielkie mniemanie, choć wiedzą i osiągnięciami nie błyszczą. 

    Dlatego lepiej zalecić wszystkim ZDROWĄ samokrytykę.