Zapewne nie masz zbyt wiele czasu, aby zapoznać się z tym artykułem. To nie Twoja wina. Przecież każdy jest zabiegany, a w życiu mamy coraz mniej czasu. Jednak, aby coś zmienić w swoim życiu, czas jest niezbędny. Nie potrzeba go dużo, wystarczy 10 minut, aby dać sobie szansę. Jest to właściwie konieczne, patrząc na to, że dużo ponad połowa pracowników uważa, iż w pracy są przeciążeni zbyt dużo ilością lub intensywnością obowiązków. Tak więc warto spędzić kilka minut na analizie 10 podanych przeze mnie metod, aby w przyszłości mieć więcej czasu dla siebie. Proponuję 10 punktów, jak zmienić swoje życie w 10 minut.
10 kroków jak zmienić swoje zycie
1. Metoda Pomodoro
Jednym z najskuteczniejszych sposobów zarządzania czasem jest metoda Pomodoro. W dużym skrócie polega ona na podzieleniu swoich zajęć na 25-minutowe przedziały czasowe. Efektywne zarządzanie czasem
(Źródło: William/Flickr)
2. Jak zmienić wszystko dzięki prawidłowemu podejściu
Niemal każdy koncentruje się na zwiększeniu chwilowej produktywności podczas trudniejszych zadań. Spróbujmy to zmienić, poprzez koncentrację na zwiększeniu średniej produktywności. Można to zrobić poprzez 5 minut dziennej lektury książki Stana Beechama Elite Minds, a następnie skupienie się na poprawieniu wspomnianej już przeze mnie średniej.
3. Nauka planowania przyszłościowego
W poniedziałek rano warto poświęcić trochę czasu na zaplanowanie całego tygodnia. Sprawi to, że nie będziemy musieli poświęcać codziennie kilkudziesięciu minut na ustawienie wszystkiego w należytym porządku. Choć nie zapominajmy, że czasami zmiany są konieczne. Nie można jednak dać się przytłoczyć problemami innych, a raczej samemu zrobić to, co zaplanowaliśmy.
4. Koncentracja poprzez oddychanie
10 minut codziennej medytacji może sprawić, że będziemy bardziej zrelaksowani. Jednym ze sposobów na pełne rozluźnienie jest medytacja poprzez skupienie się na oddechu. Może to sprawić, że produktywność, dzięki temu specyficznemu rodzajowi odpoczynku, wzrośnie. Dodatkowo pod koniec dnia nie będziemy aż tak zmęczeni.
5. Przypominanie ważnych informacji.
Pomyślmy o naszych umyśle jak o zbiorze folderów. To pokazuje, że tak naprawdę zapominanie nie jest możliwe. Jeśli nie pamiętamy czegoś, najprawdopodobniej oznacza to, że nigdy nie było to zapamiętane lub znajduje się w miejscu, gdzie trudno jest dotrzeć. Koncentracja i kilka sprawdzonych technik mogą znacznie pomóc w odtworzeniu ważnych danych z naszego mózgu.
6. Ćwiczenie szybkiego czytania
Jedną z opcji nauki szybkiego czytania, są wskazówki jak czytać tempem Theodora Roosevelta. Druga opcja to „czytanie” w samochodzie. A dokładniej słuchanie audiobooków trzy razy szybciej. Ciekawy jest fakt, że już po 10 minutach przyzwyczajamy się do zwiększonej prędkości.
7. Zmienić się poprzez branie na siebie odpowiedzialności
Bardzo często zaczynamy zastanawiać się, dlaczego nie możemy czegoś zrobić lub zrzucać winę na inne czynniki. Tymczasem wzięcie odpowiedzialności wszystko przyspiesza. Najczęściej nie jest potrzebne dotarcie do korzeni problemu, wystarczy po prostu iść dalej.
8. Odpowiedni podział zadań
Umieszczanie zadań na swojej liście do wykonania to świetny pomysł. Jednak przy złym zarządzaniu czasem zadań pojawi się zbyt dużo, a nam braknie czasu. Dlatego przydatna jest umiejętność podziału zadań na krytyczne (te, które muszą być wykonane dla rozwoju firmy) oraz ważne (te, które możemy wykonać, aby przyczynić się do rozwoju firmy).
9. Rozciąganie podczas pracy
Praca za biurkiem często powoduje problemy zdrowotne, głównie z kręgosłupem. Dlatego warto poświęcić 5-10 minut dziennie na ćwiczenia rozciągające, które mogą oszczędzić nam wielu godzin ciężkich i kosztownych zabiegów.
Opisana przez nas wcześniej dyskretna gimnastyka nie wymaga odrywania się od pracy ani jakichkolwiek specjalnych warunków, przyrządów itp. Możemy ją uprawiać już w drodze do pracy albo np. pichcąc coś w domu.
10. Podział dnia na części
Nie potrzeba myśleć, że trzeba zmienić bardzo dużo, aby nagle mieć więcej czasu. Pomyślmy o podzieleniu dnia pracy na bloczki. W każdym z nich zajmujemy się jedną czynnością, nie dając sobie czasu na bycie rozpraszanymi tym, czego nie powinniśmy robić.