10 rzeczy do zrobienia w przypadku gdy wyrzucono cię z pracy

2
1401
10 rzeczy do zrobienia w przypadku gdy wyrzucono cię z pracy

10 rzeczy do zrobienia w przypadku gdy wyrzucono cię z pracyJeżeli zostałeś zwolniony, prawdopodobnie trochę panikujesz. Potrzebujesz nowej pracy, jednak wymaga to odzyskania opanowania i wyjścia z tego stanu.Pisarz i inwestor James Altucher, który to przeżył, proponuje przydatne porady dla każdego, kto przez utratę pracy czuł stres i obniżenie własnej wartości.

Zdjęcie Nicka Johnsona

Zaprowadzono mnie do biura kierownika firmy, który powiedział: „Twój kontrakt wygasł i już Cię nie potrzebujemy”. Zapytałem czy mogę zostać jeszcze przez parę dni, by dokończyć to, nad czym pracowałem. Odpowiedział „Nie. Musisz odejść dzisiaj”. Miał grube blond włosy, niebieskie oczy, kwadratową szczękę. Ten pięćdziesięciolatek był podobny do Roberta Redforda. Uśmiechał się wtedy do mnie. Była to ostatnia rzecz, którą zapamiętałem. Ten uśmiech prawie mnie oślepił. Znienawidziłem go. Nie mogłem się poskładać. Czułem się jak najgorszy nieudacznik. Nie mogłem tego zrozumieć. Myślałem, że dobrze wykonuję swoją pracę. I nagle poczułem się jak wrak.

I znowu zostałem… I znowu byłem… I znowu, i znowu, i znowu. Byłem tak często zwalniany, że nie mogłem już policzyć tych wszystkich zwolnień. Prawdopodobnie nie rozczulę Cię swoimi problemami – wszyscy je mamy.

Stracę ten dom. Dzieciaki zmienią szkołę – myślałem o trzeciej nad ranem. Zostały mi trzy miesiące życia. Stracę ten dom. I w kółko to samo. Paplanina bez przerwy. Wyjątkowo koszmarna o trzeciej nad ranem, o czwartej, o piatej; nie kończy się, gdy budzą się dzieciaki. Nie wiedzą, że wszystko się zmieniło, ale tak właśnie jest i dlatego płaczę. Ponieważ dom zamienił się w więzienie, a głowa – w szpital psychiatryczny.

Porady nie pomagają. Nie możesz medytować. Nie możesz ćwiczyć. Nie możesz zdrowo się odżywiać ani ogolić czy wykąpać. Nie możesz nawet głęboko oddychać. To oddychanie jest żałosne – wdychasz i wydychasz gówno. Nie możesz modlić się ani czytać o duchowości. Myślisz, że nic z tego nie pomaga. To wszystko nie zwiększy twojego stanu konta. Nie przywróci poczucia własnej wartości ukradzionej z zaskoczenia przez anonimowych biurokratów zamieszkujących przedmieścia boksów biurowych.

Oto działająca porada. Mam nadzieję, że zastosujesz się do niej, ponieważ w moim przypadku się sprawdziła:

Zrób dziś tylko jedną rzecz.

A następnie jedną jutro. I tak dalej. To wszystko. Tylko jedna rzecz dziennie. Kiedy robisz tę jedną rzecz czuj się dobrze. Zrobiłeś to. Jutro robisz następną rzecz. To wszystko, co musisz robić.

Parę uwag na wstępie. Po pierwsze, musisz spać. Upewnij się, że śpisz 8 godzin dziennie. Codziennie. Nie możesz pić. Przestań śledzić wiadomości – nie potrzebujesz ich teraz. Nie jest dobrze, ale też nie tak źle, jak się wydaje. Media codziennie kłamią o tym, jak jest źle. Zaufaj mi.

A następnie wykonuj codziennie jedno poważne zadanie.

Oto przykłady takich zadań:

  • Zaplanuj obiad z kimś, kogo nie widziałeś od trzech lat. To może być ktokolwiek, ale ktoś, kogo nie widziałeś od trzech lat. Wstrzyknie to nowej krwi w twój system. Aby pozbyć się zainfekowanej starej krwi, potrzebujesz pełnej transfuzji.
  • Pomysły. Znajdź swoich „klientów”. Potraktuj siebie jako spółkę jednoosobową. Przygotuj listę klientów (miejsc albo ludzi, z którymi chciałbyś pracować). Następnie podejdź z listą 10 pomysłów do każdego klienta/miejsca w którym chcesz pracować. To pomysły sprawią, że będą mogli zarobić. W ten sposób odpowiadający za pomysły mięsień pozostanie nienaruszony. Nie pozwól, by uległ atrofii! Jeżeli możesz, ciśkaj pomysłami w tego klienta. Jeżeli nie, idź do następnego. Ale zaczekaj do jutra. Dzisiaj już wykonałeś jedną rzecz. Bądź dumny. TO DZIAŁA. W moim przypadku działało.
  • Wdzięczność. Przygotuj listę ludzi, z którymi pracowałeś w przeciągu ostatnich 10 lat i którym chcesz za to podziękować. Wyślij do nich email i powiedz, dlaczego jesteś wdzięczny za to, że z nimi pracowałeś. Zapytaj ich szczerze co u nich słychać. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy na tej liście.
  • Budź się wcześnie, ćwicz, bierz prysznic, włóż garnitur, wyjdź na miasto i pospaceruj. Poczuj tę świeżość. Sprawi, że poczujesz się gotowy na wszystko. Bo jesteś gotowy. To jest wszystko, co masz zrobić. Pójdź wreszcie do muzeum! Taka okazja może się nie powtórzyć.
  • Tnij wydatki. Sporządź listę wszystkich wydatków, które możesz obciąć. Niech ta lista będzie możliwie jak najdłuższa. Istnieje sporo stron, na których uzyskasz odpowiednie porady. Naszkicuj najczarniejszy scenariusz. Nigdy nie jest tak źle, jak sobie myślisz. Spisz to. Spisz plan działań w przypadku najgorszego scenariusza. Następnie utnij sobie drzemkę. Miałeś ciężki dzień. Potrzebujesz odpoczynku.
  • Obiad; część druga. Zjedz obiad z jedną osobą z twojej branży. Przygotuj dla10 rzeczy do zrobienia w przypadku gdy wyrzucono cię z pracy - lunch niej swoje pomysły. Zmuś ją do skrytykowania tychże. Ucz się.
  • Odbuduj kontakty. Skontaktuj się z innymi osobami, które kiedyś pracowały w twojej firmie, nawet jeżeli to było dziesięć lat temu. Odbuduj relacje. Podrzuć im swoje pomysły.
  • Pisz. Przez kolejne trzy dni pisz książkę. Możesz napisać trzydziestostronicową książkę o diecie („100 sposobów na zrzucenie 100 kilogramów”) i wystawić na Amazonie. Czemu nie? To już jest koniec tradycyjnego przemysłu książkowego. Napisz książkę „100 rzeczy do zrobienia dzień po zwolnieniu z pracy”. Niech będzie zabawna. Jesteś bezrobotny, a zatem czas zdominować branżę wydawniczą. Sporządź dziś listę wszystkich trzydziestostronicowych książek, które możesz przygotować. Już jutro rozpocznij pisanie jednej z nich. Mam przyjaciela, który opublikował własną książkę. Trochę wcześniej był totalnie rozbity z powodu wyrzucenia go z pracy. Zarobił 100 tys. $ w 90 dni! Serio. Około miesiąca temu.
  • Uraza. Będziesz czuł urazę do ludzi ze starej pracy. Wyrządzili ci krzywdę. Ale posłuchaj uważnie – oni też jedynie próbują przeżyć. Niezależnie od tego co o tym myślisz, nie różnią się od nas. Musisz sporządzić listę dobrych cech, które posiada dana osoba i napisać do nich email. Napisz w nim dlaczego myślisz że są w czymś dobrzy. Podziękuj im.
  • Burza mózgów. Idź w zupełnie innym kierunku. Czy jest jakaś inna branża, w której mógłbyś pracować? Czy jest inne miejsce, w którym mógłbyś mieszkać? Obudź najśmielsze fantazje! Kontynuuj, aż znajdziesz jeden możliwy kierunek, w którym będziesz mógł dzisiaj pójść. Myśl intensywnie – czy mógłbyś prowadzić blog? Jakie produkty chciałbyś na nim sprzedawać? Pomyśl o robieniu zdjęć (czy ktoś potrzebuje w tym tygodniu fotografa?). Pomyśl nad handlem elektronicznym (sprawdź strony z aukcjami w stylu „wszystko za złotówkę” i sprzedaj z zyskiem na eBay). Nie wiem. Fantazjuję. Ale godzinna burza mózgów oraz szczypta rzeczywistości mogą ci dać pozytywnego kopa.

Pamiętaj – na początku tylko jedna rzecz dziennie. Niektóre z wyżejopisanych rzeczy mogą wydawać się szalone. Ale nie polecam przecież czegoś, czego sam nie robiłem i na czym nie zarobiłem pieniędzy. A wszystko dzięki tym rzeczom.

Jeżeli czujesz się lepiej, przejdź do Planu dziennego. Tylko nie przesadzaj. W moim przypadku Plan dzienny zawsze sprawdzał się, gdy wielokrotnie osiągałem minimum. Ale najpierw zasada „jedna rzecz dziennie”. Nic na siłę.

Każdy, kto stracił wczoraj pracę, może do mnie zadzwonić. Napiszcie najpierw na podany na stronie adres mailowy, zostawcie numer, a ja oddzwonię. Stabilność korporacyjna zawsze była mitem. Ale przedsiębiorczość i ryzyko to też mit. Ryzyko było zawsze. Ryzyko to życie. Po prostu musisz je teraz podjąć.  Dobra wiadomość jest taka, że czasem można w tym się zakochać.

James Altucher napisał pięć książek na temat inwestowania, założył, a następnie sprzedał kilka firm. Prowadzi fundusz wysokiego ryzyka. Stracił wszystkie swoje pieniądze, część odzyskał. Powtarzał ten cykl kilka razy. Treaz próbuje prowadzić proste życie. Pisze na jamesaltucher.com. Możesz go też znaleźć na Twitterze@jaltucher.

[stąd]