10 praktycznych porad jak każdy może podróżować po świecie prawie za darmo

4
2970
10 praktycznych porad jak każdy może podróżować po świecie prawie za darmo

Życie w ciągłym ruchu jest szalenie fascynujące. Jednak za zmianę miejsca oraz nowych znajomych trzeba płacić. Jak zatem podróżować po świecie, by na tym nie ucierpiał nasz budżet?

Przygotowaliśmy dla was listę 10 stron, które pomogą zaoszczędzić pieniądze na biletach.

(Foto: MikeBehnken)

1. CouchSurfing. Ta strona umożliwia podróżowanie po świecie dla wszystkich i bez większych wydatków. Po przyjeździe do obcego kraju mamy możliwość zamieszkania w miejscowej rodzinie. Co więcej, gospodarze mogą nam towarzyszyć podczas zwiedzania i pomogą ciekawie spędzić czas.

Regulamin społeczności zabrania żądania opłat od gości, jednak mile widziane są prezenty lub pomoc przy domu.

2. Turtle Teams (żółwie zespoły). Jest to nazwa tysiąca niewielkich grup rozproszonych po całym świecie. Pomagają w ratowaniu żółwi, którym zagraża wyginięcie. Więcej informacji znajdziecie na stronach Sea Turtle Restoration Project oraz Sea Turtle Conservancy.

3. Conservation Volunteer (Australia i Nowa Zelandia). Nazwę organizacji można w przybliżeniu przetłumaczyć jako wolontariusze w obronie przyrody. Głównym celem uczestników jest ochrona natury oraz rozwój agroturystyki. Istnieje również brytyjski odpowiednik – BTCV (British Trust for Conservation Volunteers).

4. Sudan Volunteer Programme. Program jest skierowany na pomoc dzieciom sudańskim w nauce języków obcych. Dla tych, co znają język angielski jest to niezły sposób na dodatkowe pieniądze w lecie.

5. Appalachian Trail Conference. Celem – zachowanie niezwykle cennych zasobów organizacji, a mianowicie 250000 arów zielonej ziemi od stanu Man do Georgii.

6. Trip Leader for HF Holidays. (Europa) to jedna z najpopularniejszych organizacji europejskich wysyłająca wszystkich chętnych na wycieczki piesze.

7. Help Exchange. na tej stronie są wylistowani gospodarze z całego świata, którzy potrzebują pomocy – praca na farmie lub w ogrodzie, szkole lub kościele, na budowie lub w organizacji społecznej.

8. Peace Corps. to unikalna szansa na życie i pracę za granicą. Pracujemy w różnych branżach, zaczynając od służby zdrowia i kończąc na projektach ekologicznych. Oprócz tej organizacji istnieje również amerykański odpowiednik tej organizacji – Voluntary Services Overseas (Dobrowolne usługi za granicą).

9. United Nations Volunteers – wolontariusze ONZ – świadczy szerokie spektrum pomocy, zaczynając od działań w służbie zdrowia i kończąc na pomocy ofiarom kataklizmów.

10. World Wide Opportunities on Organic Farms. Każdy, kto chce pracować na farmie przez 6 godzin dziennie, wypełnia formularz, w którym zadeklaruje chęć wykonywania prac w rolnictwie. W zamian farmerzy oferują dach nad głową oraz jedzenie. Mamy niezły wybór – po wybraniu kraju otrzymujemy listę wszystkich farmerów-uczestników programu. Pozostaje jedynie wykręcić numer i ustalić terminy oraz warunki pobytu. Obecnie WWOOF działa w 53 krajach.

4 KOMENTARZE

  1. jeśli chodzi o WWOOF (ostatni) to NIE jest to sposób na tanie podróżowanie. to sposób na pracę za granicą w zamian za jedzenie i mieszkanie. jeśli pracujesz 10 godzin dziennie na farmie często oddalonej od ciekawych miejsc to nie podróżujesz. W ten sposób niezbyt zamożni, ale świadomi rolnicy i przedsiębiorcy szukają taniej siły roboczej.Poza tym nawet na ich stronie pisze że podróżowanie nie powinno być główną motywacją takiego wolontariusza. Wolontariusza, właśnie – skoro Sudan Volonteer Program ma w nazwie wolontariusza to chyba raczej nie chodzi o dodatkowy zarobek na lato, a dobrowolne zobowiązanie do świadczenia nieodpłatnej pracy Podobnie kilka innych organizacji które wymieniliście.Dlaczego nie ma tu na przykład programu Erasmus? Co prawda, jest tylko dla studentów*, ale to jest przykład na to jak tanio podróżować, bo dają stypendium i masz dużo czasu na zwiedzanie, poznawanie ludzi, wycieczki itd.
    Spodziewałam się raczej praktycznych porad typu: kupuj bilety lotnicze na promocji, jedz w stołówkach a nie w restauracjach, autostop albo carpooling. jedynie może couchsurfing to dobra rada.

  2. CouchSurfing to wspaniała idea, warta promowania. Ale tak jak już ktoś napisał poniżej – najważniejsza jest wymiana kulturowa. Osobiście podczas jednej podróży nocowałem wraz z dziewczyną u 4 hostów i było to niezwykłe doświadczenie! Polecam wszystkim zapalonym podróżnikom, pragnącym czegoś więcej niż klasyczne zwiedzanie miast.